Přejít k hlavnímu obsahu

Kanada

Hlavní město: Ottawa. Počet obyvatel: 33,5 mil (údaj z roku 2011), Rozloha: 9 984 670 km² (2. na světě) . Úřední jazyk: Angličtina, francouzština. Měna: Kanadský dolar. Sousední státy: USA

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Ke 14. červenci 2009 obnovila Kanada vízovou povinnost pro občany ČR. Cestující s českým pasem musí proto před cestou do Kanady požádat o vstupní vízum. Od 21. prosince 2009 vyřizuje žádosti o víza pro krátkodobý pobyt v Kanadě (návštěvnická víza) Velvyslanectví Kanady v Praze.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Kanadě - 251 Cooper Street, Ottawa. Mimo to má ČR v Kanadě dva honorární a jeden generální konzulát.

Kanada – obrovská rozlohou i přírodou

Kanada je co do rozlohy druhá největší země světa. Obyvatel má ale jen třikrát víc než Česká republika. Některé oblasti tak jsou lidskou činností téměř nepoznamenané a má v nich jednoznačně navrch příroda.

A právě v té tkví kouzlo celé Kanady – obrovské zásoby nerostných surovin, které z Kanady dělají supervelmoc, ale i místa, která berou dech turistům z celého světa. V Kanadě jsou i pěkná kosmopolitní města, která také stojí za návštěvu – nicméně jsou až v pozadí za přírodními scenériemi.

Kanada je federace, tvoří ji deset provincií a tři spolková teritoria, oficiální hlavou státu je ještě stále britský panovník – Kanada bývala britskou kolonií, dnes je členem Commonwealthu – stát však faktický řídí generální guvernér. Původní význam názvu „Kanada“ je „vesnice“ a tento název nahradil původní označení „Nová Francie“.

Kanada – desetitisíce jezer

Kanada je země s nejvíce jezery na planetě. Drtivá z nich je ledovcového původu a vědci tvrdí, že jsou v nich největší zásoby povrchové sladké pitné vody na planetě. Jezer jsou tu desetitisíce, nicméně těmi nejznámějšími jsou bezesporu Velká jezera u hranic se Spojenými státy.

Velkých jezer je celkem pět, leží na řece Svatého Vavřince a kromě Erijského jezera všechna z nich dosahují hloubky, která je větší než 200 metrů. Občas se jim přezdívá vnitrozemská moře a největší z jezer – Hořejší jezero – má rozlohu dokonce větší než je rozloha Česka!

Symbolem celé vodní soustavy jsou potom Niagarské vodopády mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario. Ty mají 52 metrů na výšku a patří k největším lákadlům Severní Ameriky. Nejkrásnější pohled je na ně prý v noci, kdy jsou efektně nasvícené. Mimochodem – sílu vody dokazuje i fakt, že se Niagarské vodopády každý rok posunují o čtyři centimetru proti proudu – voda totiž obrušuje hranu a ta se posouvá.

Od ledových pustin k listnatým lesům

Kanada je obrovská – i proto tu narazíte na nekonečné ledové pustiny na severu, na tundru, na pásy jehličnatých lesů, na rozlehlé prérie i na oblasti listnatých lesů. Svoji roli na některých místech hraje i nadmořská výška.

Západem Kanady se táhnou Rockies, Skalisté hory, pás pohoří dlouhý více než 3000 kilometrů, který protíná i většinu území USA. Právě tady můžete zažít setkání s medvěděm grizzly, s medvědem baribalem, s losy, s bobry a s dalšími desítkami druhů savců. V kanadské části Skalistých hor leží pět velkých národních parků – mimo jiné například Jasper, Yoho nebo Banff.

A na západě leží i olympijský Vancouver s (na kanadské poměry) blízkým Whistlerem. Whistler byl nejen dějištěm alpských sportů, ale byl několikrát po sobě vyhlášený i nejlepším lyžařským střediskem Severní Ameriky.

A v neposlední řadě byste v Kanadě neměli zapomenout na návštěvu hokejového zápasu – vždyť právě tady tato populární hra vznikla a je považována za kanadský zimní národní sport.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

The Great Trail Kanada
Parky a rezervace
Parádních 27 000 kilometrů dlouhá turistická stezka. V Kanadě ji fakt mají
Kanada je jednou z nejkrásnějších zemí světa. Ale co víc – od východu na západ se totiž táhne jedna rarita. Nejdelší stezka světa. The Great Trail měří 27 000 kilometrů.
jezero Maligne
Parky a rezervace
Za druhým největším ledovcovým jezerem na světě se vydejte do Kanady. Je to zážitek!
Národní park je rozlohou srovnatelný s Jamajkou, takže se sem vejdou i ty 2 milióny turistů, které sem ročně zamíří. Co je do největšího národního parku kanadské části Skalistých hor táhne? 
Magnetický kopec v provincii New Brunswick - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Voda, která teče do kopce? Najdete ji třeba u města Moncton
Nezvyklý jev, který fascinuje lidi již od pradávna, můžete pozorovat nejen ve světě, ale dokonce i u nás.
Windsor trápí tajemný zvuk - Cestovinky.cz
To nejlepší
Kanadské město trápí děsivý zvuk. Místní děsí UFO i vládní experimenty
Obyvatele kanadského Windsoru děsí tajemný zvuk. Nepravidelné hučení, které se objevuje stejně nepředvídaně, jako mizí, město sužuje už několik dlouhých let.
Morénové jezero v Kanadě - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
„Šlo o nejšťastnější půlhodinu mého života“. Morénové jezero nadchlo i zkušeného cestovatele
V nadmořské výšce 1885 m n. m. leží jeden z největších klenotů Kanady. Morénové jezero původem ledovcového původu patří mezi nejkrásnější jezera světa.
nejbezpečnější země 2024
To nejlepší
Nejbezpečnější země světa pro turisty v roce 2024? Vévodí jim Kanada, ale převážně jsou v Evropě
Kdo se bojí, nesmí ani do lesa, natož pak na delší cesty. Elementární pocit bezpečí ale stále tak nějak potřebujeme. Kde můžeme být letos jako turisti nejklidnější?
6 prazvláštních kanadských zákonů
Praktický rádce
6 prazvláštních kanadských zákonů: nepískejte a nečtěte komiksy!
Za celou historii Kanady byla zavedena spousta zákonů s jasným cílem – aby se občané chovali morálně a prospěšně pro celou zemi. 
adventní a vánoční zvyky v Kanadě
To nejlepší
Adventní a vánoční zvyky v Kanadě – to jsou maškary, „kouzelné“ fazole i humři
Jiný kraj, jiný mrav – říká se. U nás si dítka nejčastěji spojují Vánoce s Ježíškem a v Kanadě pro změnu děti netrpělivě čekají na Santu Clause.
Muž z kmene Sioux
Lidé a etnika
Zajímavosti o Siouxech: „Kmen cukrovkářů“, s jehož jazykem pomohl Čech
Jeden z nejpočetnějších indiánských kmenů v USA je spjat s pohnutou minulostí. Zmínky o Siouxech najdete v nejedné baladě a písni.
Sklenice whisky
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Nejnechutnější koktejl s lidským palcem servírují jen na jediném místě na světě
Drsná příroda a drsní lidé – i tak můžeme ve zkratce charakterizovat kanadskou oblast na hranici s Aljaškou.

Kvízy

Které dva oceány spojuje kanadská stezka The Great Trail?
Zobrazit odpověď
Atlantik a Pacifik neboli Atlantický a Tichý oceán.
Kde se nachází druhé největší ledovcové jezero na světě?
Zobrazit odpověď
NP Jasper v Kanadě.
Ve které zemi najdeme fotogenické Morénové jezero (Lake Moraine)?
Zobrazit odpověď
V Kanadě.