Přejít k hlavnímu obsahu

Kanada

Hlavní město: Ottawa. Počet obyvatel: 33,5 mil (údaj z roku 2011), Rozloha: 9 984 670 km² (2. na světě) . Úřední jazyk: Angličtina, francouzština. Měna: Kanadský dolar. Sousední státy: USA

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Ke 14. červenci 2009 obnovila Kanada vízovou povinnost pro občany ČR. Cestující s českým pasem musí proto před cestou do Kanady požádat o vstupní vízum. Od 21. prosince 2009 vyřizuje žádosti o víza pro krátkodobý pobyt v Kanadě (návštěvnická víza) Velvyslanectví Kanady v Praze.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Kanadě - 251 Cooper Street, Ottawa. Mimo to má ČR v Kanadě dva honorární a jeden generální konzulát.

Kanada – obrovská rozlohou i přírodou

Kanada je co do rozlohy druhá největší země světa. Obyvatel má ale jen třikrát víc než Česká republika. Některé oblasti tak jsou lidskou činností téměř nepoznamenané a má v nich jednoznačně navrch příroda.

A právě v té tkví kouzlo celé Kanady – obrovské zásoby nerostných surovin, které z Kanady dělají supervelmoc, ale i místa, která berou dech turistům z celého světa. V Kanadě jsou i pěkná kosmopolitní města, která také stojí za návštěvu – nicméně jsou až v pozadí za přírodními scenériemi.

Kanada je federace, tvoří ji deset provincií a tři spolková teritoria, oficiální hlavou státu je ještě stále britský panovník – Kanada bývala britskou kolonií, dnes je členem Commonwealthu – stát však faktický řídí generální guvernér. Původní význam názvu „Kanada“ je „vesnice“ a tento název nahradil původní označení „Nová Francie“.

Kanada – desetitisíce jezer

Kanada je země s nejvíce jezery na planetě. Drtivá z nich je ledovcového původu a vědci tvrdí, že jsou v nich největší zásoby povrchové sladké pitné vody na planetě. Jezer jsou tu desetitisíce, nicméně těmi nejznámějšími jsou bezesporu Velká jezera u hranic se Spojenými státy.

Velkých jezer je celkem pět, leží na řece Svatého Vavřince a kromě Erijského jezera všechna z nich dosahují hloubky, která je větší než 200 metrů. Občas se jim přezdívá vnitrozemská moře a největší z jezer – Hořejší jezero – má rozlohu dokonce větší než je rozloha Česka!

Symbolem celé vodní soustavy jsou potom Niagarské vodopády mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario. Ty mají 52 metrů na výšku a patří k největším lákadlům Severní Ameriky. Nejkrásnější pohled je na ně prý v noci, kdy jsou efektně nasvícené. Mimochodem – sílu vody dokazuje i fakt, že se Niagarské vodopády každý rok posunují o čtyři centimetru proti proudu – voda totiž obrušuje hranu a ta se posouvá.

Od ledových pustin k listnatým lesům

Kanada je obrovská – i proto tu narazíte na nekonečné ledové pustiny na severu, na tundru, na pásy jehličnatých lesů, na rozlehlé prérie i na oblasti listnatých lesů. Svoji roli na některých místech hraje i nadmořská výška.

Západem Kanady se táhnou Rockies, Skalisté hory, pás pohoří dlouhý více než 3000 kilometrů, který protíná i většinu území USA. Právě tady můžete zažít setkání s medvěděm grizzly, s medvědem baribalem, s losy, s bobry a s dalšími desítkami druhů savců. V kanadské části Skalistých hor leží pět velkých národních parků – mimo jiné například Jasper, Yoho nebo Banff.

A na západě leží i olympijský Vancouver s (na kanadské poměry) blízkým Whistlerem. Whistler byl nejen dějištěm alpských sportů, ale byl několikrát po sobě vyhlášený i nejlepším lyžařským střediskem Severní Ameriky.

A v neposlední řadě byste v Kanadě neměli zapomenout na návštěvu hokejového zápasu – vždyť právě tady tato populární hra vznikla a je považována za kanadský zimní národní sport.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

 Lake Moraine úvodní
Hory a ledovce
„Šlo o nejšťastnější půlhodinu mého života.“ Morénové jezero nadchlo i zkušeného cestovatele
V nadmořské výšce 1885 m n. m. leží jeden z největších klenotů Kanady. Morénové jezero původem ledovcového původu patří mezi nejkrásnější jezera světa.
The Great Trail Kanada
Parky a rezervace
Parádních 27 000 kilometrů dlouhá turistická stezka. V Kanadě ji fakt mají
Kanada je jednou z nejkrásnějších zemí světa. Ale co víc – od východu na západ se totiž táhne jedna rarita. Nejdelší stezka světa. The Great Trail měří 27 000 kilometrů.
jezero Maligne
Parky a rezervace
Za druhým největším ledovcovým jezerem na světě se vydejte do Kanady. Je to zážitek!
Národní park je rozlohou srovnatelný s Jamajkou, takže se sem vejdou i ty 2 milióny turistů, které sem ročně zamíří. Co je do největšího národního parku kanadské části Skalistých hor táhne? 
Magnetický kopec v provincii New Brunswick - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Voda, která teče do kopce? Najdete ji třeba u města Moncton
Nezvyklý jev, který fascinuje lidi již od pradávna, můžete pozorovat nejen ve světě, ale dokonce i u nás.
Windsor trápí tajemný zvuk - Cestovinky.cz
To nejlepší
Kanadské město trápí děsivý zvuk. Místní děsí UFO i vládní experimenty
Obyvatele kanadského Windsoru děsí tajemný zvuk. Nepravidelné hučení, které se objevuje stejně nepředvídaně, jako mizí, město sužuje už několik dlouhých let.
nejbezpečnější země 2024
To nejlepší
Nejbezpečnější země světa pro turisty v roce 2024? Vévodí jim Kanada, ale převážně jsou v Evropě
Kdo se bojí, nesmí ani do lesa, natož pak na delší cesty. Elementární pocit bezpečí ale stále tak nějak potřebujeme. Kde můžeme být letos jako turisti nejklidnější?
6 prazvláštních kanadských zákonů
Praktický rádce
6 prazvláštních kanadských zákonů: nepískejte a nečtěte komiksy!
Za celou historii Kanady byla zavedena spousta zákonů s jasným cílem – aby se občané chovali morálně a prospěšně pro celou zemi. 
adventní a vánoční zvyky v Kanadě
To nejlepší
Adventní a vánoční zvyky v Kanadě – to jsou maškary, „kouzelné“ fazole i humři
Jiný kraj, jiný mrav – říká se. U nás si dítka nejčastěji spojují Vánoce s Ježíškem a v Kanadě pro změnu děti netrpělivě čekají na Santu Clause.
Muž z kmene Sioux
Lidé a etnika
Zajímavosti o Siouxech: „Kmen cukrovkářů“, s jehož jazykem pomohl Čech
Jeden z nejpočetnějších indiánských kmenů v USA je spjat s pohnutou minulostí. Zmínky o Siouxech najdete v nejedné baladě a písni.
Sklenice whisky
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Nejnechutnější koktejl s lidským palcem servírují jen na jediném místě na světě
Drsná příroda a drsní lidé – i tak můžeme ve zkratce charakterizovat kanadskou oblast na hranici s Aljaškou.

Kvízy

Ve které zemi najdeme fotogenické Morénové jezero (Lake Moraine)?
Zobrazit odpověď
V Kanadě.
Které dva oceány spojuje kanadská stezka The Great Trail?
Zobrazit odpověď
Atlantik a Pacifik neboli Atlantický a Tichý oceán.
Kde se nachází druhé největší ledovcové jezero na světě?
Zobrazit odpověď
NP Jasper v Kanadě.