Kanada

Hlavní město: Ottawa. Počet obyvatel: 33,5 mil (údaj z roku 2011), Rozloha: 9 984 670 km² (2. na světě) . Úřední jazyk: Angličtina, francouzština. Měna: Kanadský dolar. Sousední státy: USA

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Ke 14. červenci 2009 obnovila Kanada vízovou povinnost pro občany ČR. Cestující s českým pasem musí proto před cestou do Kanady požádat o vstupní vízum. Od 21. prosince 2009 vyřizuje žádosti o víza pro krátkodobý pobyt v Kanadě (návštěvnická víza) Velvyslanectví Kanady v Praze.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Kanadě - 251 Cooper Street, Ottawa. Mimo to má ČR v Kanadě dva honorární a jeden generální konzulát.

Kanada – obrovská rozlohou i přírodou

Kanada je co do rozlohy druhá největší země světa. Obyvatel má ale jen třikrát víc než Česká republika. Některé oblasti tak jsou lidskou činností téměř nepoznamenané a má v nich jednoznačně navrch příroda.

A právě v té tkví kouzlo celé Kanady – obrovské zásoby nerostných surovin, které z Kanady dělají supervelmoc, ale i místa, která berou dech turistům z celého světa. V Kanadě jsou i pěkná kosmopolitní města, která také stojí za návštěvu – nicméně jsou až v pozadí za přírodními scenériemi.

Kanada je federace, tvoří ji deset provincií a tři spolková teritoria, oficiální hlavou státu je ještě stále britský panovník – Kanada bývala britskou kolonií, dnes je členem Commonwealthu – stát však faktický řídí generální guvernér. Původní význam názvu „Kanada“ je „vesnice“ a tento název nahradil původní označení „Nová Francie“.

Kanada – desetitisíce jezer

Kanada je země s nejvíce jezery na planetě. Drtivá z nich je ledovcového původu a vědci tvrdí, že jsou v nich největší zásoby povrchové sladké pitné vody na planetě. Jezer jsou tu desetitisíce, nicméně těmi nejznámějšími jsou bezesporu Velká jezera u hranic se Spojenými státy.

Velkých jezer je celkem pět, leží na řece Svatého Vavřince a kromě Erijského jezera všechna z nich dosahují hloubky, která je větší než 200 metrů. Občas se jim přezdívá vnitrozemská moře a největší z jezer – Hořejší jezero – má rozlohu dokonce větší než je rozloha Česka!

Symbolem celé vodní soustavy jsou potom Niagarské vodopády mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario. Ty mají 52 metrů na výšku a patří k největším lákadlům Severní Ameriky. Nejkrásnější pohled je na ně prý v noci, kdy jsou efektně nasvícené. Mimochodem – sílu vody dokazuje i fakt, že se Niagarské vodopády každý rok posunují o čtyři centimetru proti proudu – voda totiž obrušuje hranu a ta se posouvá.

Od ledových pustin k listnatým lesům

Kanada je obrovská – i proto tu narazíte na nekonečné ledové pustiny na severu, na tundru, na pásy jehličnatých lesů, na rozlehlé prérie i na oblasti listnatých lesů. Svoji roli na některých místech hraje i nadmořská výška.

Západem Kanady se táhnou Rockies, Skalisté hory, pás pohoří dlouhý více než 3000 kilometrů, který protíná i většinu území USA. Právě tady můžete zažít setkání s medvěděm grizzly, s medvědem baribalem, s losy, s bobry a s dalšími desítkami druhů savců. V kanadské části Skalistých hor leží pět velkých národních parků – mimo jiné například Jasper, Yoho nebo Banff.

A na západě leží i olympijský Vancouver s (na kanadské poměry) blízkým Whistlerem. Whistler byl nejen dějištěm alpských sportů, ale byl několikrát po sobě vyhlášený i nejlepším lyžařským střediskem Severní Ameriky.

A v neposlední řadě byste v Kanadě neměli zapomenout na návštěvu hokejového zápasu – vždyť právě tady tato populární hra vznikla a je považována za kanadský zimní národní sport.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Nezvyklý jev, který fascinuje lidi již od pradávna, můžete pozorovat nejen ve světě, ale dokonce i u nás. Záhadné místo, kde voda teče do kopce, auta do něj sama couvají a míč se taky kutálí obráceně, hledejte u obce Kačerov nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Tady je vysvětlení obestřené mnoha záhadami. U města Moncton v kanadské provincii New Brunswick je ale vysvětlení poněkud méně prozaické.

celý článek

Obyvatele kanadského Windsoru děsí tajemný zvuk. Nepravidelné hučení, které se objevuje stejně nepředvídaně, jako mizí, město sužuje už několik dlouhých let. Zatím se nikomu nepodařilo odhalit zdroj nepříjemného a uši drásajícího „windsorského hučení“ – jak se zvuku oficiálně přezdívá.

celý článek

Do pražské zoo přijde za rok 1,35 milionu návštěvníků. Do NP Jasper jich každoročně míří ještě o polovinu víc. Národní park je rozlohou srovnatelný s Jamajkou, takže se sem v pohodě vejdou, aniž by nějak zvlášť narušovali klid největšího národního parku kanadské části Skalistých hor. Co je sem vábí?

celý článek

V nadmořské výšce 1885 m n. m. leží jeden z největších klenotů Kanady. Morénové jezero původem ledovcového původu patří mezi nejkrásnější jezera světa. Zároveň je jedním z nejfotografovanějších míst národního parku Banff, ba i celé země javorového listu.

celý článek

A je tu další veletoč v nekonečném příběhu víz a nevíz při cestování do Kanady. Ne přímo vízum, ale elektronický cestovní formulář bude od 16. března potřeba pro vstup do země, a to nejen pro občany České republiky, ale pro všechny ze zemí, jež měly dosud s Kanadou bezvízový styk.

celý článek

Do Kanady míří každoročně tisíce českých turistů. Vědí moc dobře proč. Země javorového listu, to jsou mohutné štíty Skalistých hor, nekonečné lesy a prérie, divoká příroda Yukonu, členité pobřeží s nepřehlednými fjordy, ale také města, kde se střetávají civilizace.

celý článek
  •  

Kvízy

Kde se nachází druhé největší ledovcové jezero na světě?
Zobrazit odpověď
NP Jasper v Kanadě.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Ve které zemi najdeme fotogenické Morénové jezero (Lake Moraine)?
Zobrazit odpověď
V Kanadě.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.