Přejít k hlavnímu obsahu

24 000 kilometrů dlouhá turistická stezka? V Kanadě ji mají

Kanada je bezesporu jednou z nejkrásnějších zemí světa. Co se rozlohy týče, patří jí druhé místo. Rozkládá se v severní části Severní Ameriky a na severu hraničí se Severním ledovým oceánem, na východě s Atlantikem, na jihu a severozápadě s USA a na západě s Tichým oceánem. A právě Atlantik a Pacifik je pro následující řádky důležitý. Od východu na západ se totiž táhne jedna rarita – nejdelší stezka světa. Její jméno je The Great Trail a měří úctyhodných 24 000 kilometrů.

Dílo dobrovolníků a snílků

Na vzniku stezky The Great Trail pracovalo tisíce dobrovolníků a snílků, kteří měli jedinečný sen – spojit Kanadu stezkou, která by vedla od východu na západ. Za vznik stezky se postavila stejnojmenná organizace, která tento sen proměnila ve skutečnost po dlouhých dvaceti pěti letech. Výsledek ovšem stojí za to. Samotná stezka díky svým 24 000 kilometrům spojuje na 15 000 obcí. Stezka je rozdělena do více než 400 tras, které spojují všech 10 kanadských provincií a 3 spolková teritoria.

Na vybudování stezky se podílela organizace The Great Trail a její dobrovolníci.
Zdroj: thegreattrail.ca

Odkud a kam?

The Great Trail se vine od nejvýchodnější části země přes Halifax, Québec, Montreal, Ottawu a Toronto až po Winnipeg, Calgary a Edmonton na západě a severní oblasti Yukonu a Amundsenův záliv v Severním ledovém oceánu. Co bylo cílem vybudování tohoto mistrovského díla? Nepochybně snaha pozvednout turistický ruch v Kanadě, ale také příležitostí poznat Kanadu a její obyvatele z různých zákoutí země. Tvůrci tvrdí, že čtyři z pěti Kanaďanů žijí ve vzdálenosti do 30 minut od Velké stezky.

Víceúčelové trasy

Stezku si oblíbí milovníci treku, cyklisté, ale třeba i jezdci na koních nebo milovníci kolečkových bruslí. V zimě je trasa ideální pro běžkaře. Jednotlivé úseky jsou vybaveny zázemím, které turistům poskytuje pitnou vodu a přístřeší. Na trase „mile nula“ se dokonce nachází železniční pobřežní muzeum St. John's. Do budoucna se plánuje rozšíření stezky a vytvoření tzv. krizového fondu, ze kterého budou financovány opravy stezky v případě živelných pohrom.

 
 

Místo

45° 34' 38.2836", -75° 56' 45.6108"
Rubrika:
Aktivity:

Sport

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

24 000 kilometrů dlouhá turistická stezka? V Kanadě ji mají