Cestování > Země > Evropa > Nizozemsko

Nizozemsko

Hlavní město: AmsterdamPočet obyvatel: 16 778 806 (údaj z roku 2013). Rozloha: 41 526 km² (132. na světě). Úřední jazyk: Nizozemština. Měna: Euro. Sousední státy: Belgie a Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Nizozemska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Nizozemska déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Nizozemském království, Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag, telefon: +3170/3130031, sekretariát +3170/3130011, KO +3170/3130018, e-mail: hague@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.30 - 17.00

Líně točící se větrné mlýny, rozdmýchávají ve vzduchu svéráznou vůni sýrů, která se dále nese přes průzračné vodní kanály a pláně pestrobarevně klíčících tulipánů. I takovou impresi vám může předat bohatý přírodní duch Holandského království.     

Amsterdam - Rembrandtův dům a romantické noční plavby vodními kanály

Hlavní město království je světoznámou kulturní metropolí, kterou si každý snadno zamiluje. Trhy, nechvalně proslulé cofee shopy a sex shopy, muzea a významné architektonické kousky, jako např. královský palác ze 17. století. Pestrost, toť slabé slovo, co vše v Amsterdamu můžete vidět a zažít.      

Také zde stojí Rembrandtův dům, kde umělec žil a tvořil. Společníkem mu byl i sám Jan Amos Komenský, který mu zřejmě byl modelem pro obraz s názvem Starý muž.

Svůj nezaměnitelný půvab má i noční plavba vodními kanály s odrážejícím měsícem na vodní hladině. A můžete u ní i rovnou ochutnat národní jídelní specialitu – palačinku s náplní dle vaší libosti. Dobrou chuť. 

Největší květinový park na světě a originální Madurodam

Víte, kde najdete ten nekrásnější a zároveň rozlohou největší květinový park na světě? Keunkehoff neboli „zahrada Evropy“ leží nedaleko Amsterdamu a kvete zde přes 7 milionů květin! Kromě všudypřítomných tulipánů se zde najdou narcisy, hyacinty, lilie a mnoha dalších zářících květin, slunící se v tomto barevném „moři".

Vaší pozornosti by také rozhodně nemělo uniknout důležité historické město Haag. Sídlo Mezinárodního soudního dvoru a královské rodiny. Zde také najdete Madurodam - miniaturní Nizozemsko. V poměru 1:25 je zde přesně 1 148 věrných kopií budov ze všech významných měst celého království.

A kdo má zálibu v moderní architektuře, tak musí alespoň jednou v životě navštívit největší přístav celé Evropě, město Rotterdam. Z dalších turistických tipů, které jistě stojí v městě za vidění, jmenujme Námořní muzeum nebo místní ZOO.  

Nizozemské království, ráj všech cykloturistů, vám postupně představíme v sérii zajímavých článků, které se týkají této rozmanité kulturní země.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Máte rádi letadla a jezdíte s dalekohledem k Ruzyni pozorovat jumbo jety? Existuje místo, kde to můžete dělat v plavkách na plážovém lehátku s koktejlem v ruce. Máme na mysli Maho Beach v nizozemské kolonii u severního pobřeží Jižní Ameriky na ostrově Svatý Martin.

celý článek

Když se před vámi někdo zmíní o Goudě, pravděpodobně si většina vybaví voňavý sýr s tradiční žlutou barvou a jemnou oříškovou příchutí. Jen málokdo si však vzpomene na stejnojmenné město, které dalo tomuto sýru jméno.

celý článek

Napadlo vás někdy, jak asi vypadá místo, kde vzniká sýr, na kterém si tak rádi pochutnávají lidé napříč planetou? Tentokrát se spolu podíváme do malého městečka Edam. To má, kromě sýru, také bohatou historii a okouzlující atmosféru.

celý článek

Vodní kanály, tulipány, přitažlivé památky i poněkud uvolněnější mravy v podobě kouření marihuany a sličných děv vystavujících se ve výlohách v některých známých uličkách. Amsterdam láká mnoho turistů a pořád je tu co objevovat, i když nejde o velikány typu Eiffelova věž nebo Tower Bridge. Víte, jak se sem dostat a čím se tady bavit? 

celý článek

Vlk v rounu beránčím. Takové přirovnání asi nejlépe sedí na hlavní město Nizozemského království. Romantická a příjemně poklidná denní atmosféra Amsterdamu je jen jedna strana mince cestopisných průvodců. Ne každý z nich naplno ukazuje i druhou, hříšnou stránku Amsterdamu.

celý článek
  •  

Kvízy

Pod čí správu patří ostrov Svatý Martin?
Zobrazit odpověď
Pod správu Nizozemka, částečně Francie.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje město sousedící se sýry proslaveným Edamem?
Zobrazit odpověď
Volendam
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.