Přejít k hlavnímu obsahu

Nizozemsko

Hlavní město: AmsterdamPočet obyvatel: 16 778 806 (údaj z roku 2013). Rozloha: 41 526 km² (132. na světě). Úřední jazyk: Nizozemština. Měna: Euro. Sousední státy: Belgie a Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Nizozemska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Nizozemska déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Nizozemském království, Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag, telefon: +3170/3130031, sekretariát +3170/3130011, KO +3170/3130018, e-mail: hague@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.30 - 17.00

Líně točící se větrné mlýny, rozdmýchávají ve vzduchu svéráznou vůni sýrů, která se dále nese přes průzračné vodní kanály a pláně pestrobarevně klíčících tulipánů. I takovou impresi vám může předat bohatý přírodní duch Nizozemského království.     

Amsterdam - Rembrandtův dům a romantické noční plavby vodními kanály

Hlavní město království je světoznámou kulturní metropolí, kterou si každý snadno zamiluje. Trhy, nechvalně proslulé cofee shopy a sex shopy, muzea a významné architektonické kousky, jako např. královský palác ze 17. století. Pestrost, toť slabé slovo, co vše v Amsterdamu můžete vidět a zažít.      

Také zde stojí Rembrandtův dům, kde umělec žil a tvořil. Společníkem mu byl i sám Jan Amos Komenský, který mu zřejmě byl modelem pro obraz s názvem Starý muž.

Svůj nezaměnitelný půvab má i noční plavba vodními kanály s odrážejícím měsícem na vodní hladině. A můžete u ní i rovnou ochutnat národní jídelní specialitu – palačinku s náplní dle vaší libosti. Dobrou chuť. 

Největší květinový park na světě a originální Madurodam

Víte, kde najdete ten nekrásnější a zároveň rozlohou největší květinový park na světě? Keunkehoff neboli „zahrada Evropy“ leží nedaleko Amsterdamu a kvete zde přes 7 milionů květin! Kromě všudypřítomných tulipánů se zde najdou narcisy, hyacinty, lilie a mnoha dalších zářících květin, slunící se v tomto barevném „moři".

Vaší pozornosti by také rozhodně nemělo uniknout důležité historické město Haag. Sídlo Mezinárodního soudního dvoru a královské rodiny. Zde také najdete Madurodam - miniaturní Nizozemsko. V poměru 1:25 je zde přesně 1 148 věrných kopií budov ze všech významných měst celého království.

A kdo má zálibu v moderní architektuře, tak musí alespoň jednou v životě navštívit největší přístav celé Evropě, město Rotterdam. Z dalších turistických tipů, které jistě stojí v městě za vidění, jmenujme Námořní muzeum nebo místní ZOO.  

Nizozemské království, ráj všech cykloturistů, vám postupně představíme v sérii zajímavých článků, které se týkají této rozmanité kulturní země.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Nizozemské město Gouda - Cestovinky.cz
Průvodce městem
V kupeckém městě s vůní sýrů zjistíte, proč je Gouda kulatá
Když se před vámi někdo zmíní o Goudě, pravděpodobně si většina vybaví voňavý sýr s tradiční žlutou barvou a jemnou oříškovou příchutí. Jen málokdo si však vzpomene na stejnojmenné město, které dalo tomuto sýru jméno.
Edam úvodní
Průvodce městem
Kanály, baroko a sýry. Edam se proslavil eidamem
Napadlo vás někdy, jak asi vypadá místo, kde vzniká sýr, na kterém si tak rádi pochutnávají lidé napříč planetou? Tentokrát se spolu podíváme do malého městečka Edam. To má, kromě sýru, také bohatou historii a okouzlující atmosféru.
obrazek
Pláže a moře
Přílet na Svatý Martin? Proklatě nízko nad pláží!
Máte rádi letadla a jezdíte s dalekohledem k Ruzyni pozorovat jumbo jety? Existuje místo, kde to můžete dělat v plavkách na plážovém lehátku s koktejlem v ruce.
Dům v Abcoude u Amsterdamu.
Průvodce městem
Amsterdam: Cestovatelské tipy, které v průvodcích nenajdete
V Amsterdamu za leccos dost zaplatíte, a tak vám vám zdarma praktické rady a zkušenosti nabité během několika krásných dnů v tomto nádherném městě.
Amsterdam nábřeží - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Amsterdam: Průvodce a zajímavá místa
Vodní kanály, tulipány, přitažlivé památky i poněkud uvolněnější mravy v podobě kouření marihuany a sličných děv vystavujících se ve výlohách v některých známých uličkách.
Amsterdam gracht kanál - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Evropské město „hříchu“ Amsterdam vzkazuje: Pod červenou lucernou se může dít všelicos
Vlk v rounu beránčím. Takové přirovnání asi nejlépe sedí na hlavní město Nizozemského království. Romantická a příjemně poklidná denní atmosféra Amsterdamu je jen jedna strana mince cestopisných průvodců.
Keukenhof
To nejlepší
Za tulipány do Holandska v roce 2024: Máme pro vás info o místech i cenách
Holandsko, to je synonymum nejen pro vyhlášené sýry a typické dřeváky, ale i pro rozkvetlé lány tulipánů. Vydejte se je obdivovat!
stroopwafel
Praktický rádce
Holandská stroopwafel vám slepí pusu. A brzy si poručíte další
Některá jídla chutnají nejlíp v konkrétních zemích. Ideálně v těch, kde mají svůj původ. Pokud vás při dotazu na holandské národní jídlo nic nenapadne, nevadí.
Kinderdijk
Historické stavby
Kinderdijk: větrné mlýny milovali malíři, dneska je obdivují turisti
Co se vám vybaví, když se řekne „Holandsko“? Že tulipány a větrné mlýny? Bezva! Společně se v následujících řádcích podíváme na to druhé.
hlavní město Holandska
Průvodce městem
Hlavní město Holandska: místa, která rozhodně stojí za návštěvu
Tolerance, muzea, vodní kanály, květiny, kola, coffee shopy i červené lucerny. To všechno vystihuje úžasnou pestrost a pohodu hlavního města Holandska – Amsterdamu.

Kvízy

Jak se jmenuje holandská dobrota, kterou tvoří dvě oplatky slepené karamelovým sirupem?
Zobrazit odpověď
Stroopwafel
Jak se jmenuje město sousedící se sýry proslaveným Edamem?
Zobrazit odpověď
Volendam
Pod čí správu patří ostrov Svatý Martin?
Zobrazit odpověď
Pod správu Nizozemka, částečně Francie.
Kdo nazpíval český hit Amsterdam?
Zobrazit odpověď
No dobře, tohle sem nepatří a nenajdete to v žádném článku. Ale byla to Ilona Csáková. :-D