Oficiální název země: Saúdskoarabské království. Státní zřízení: Absolutní monarchie. Hlavní město: Rijád. Úřední jazyk: Arabština. Počet obyvatel: 28 571 770 (údaj k roku 2017). Rozloha: 2 149 690 km² (13. největší země světa). Měna: saúdský riál (SAR). Sousední státy: Jemen, Omán, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Irák, Jordánsko a Kuvajt.
Vízová povinnost: Návštěvní vízum je možno obdržet na velvyslanectví Království Saúdské Arábie v Praze nebo na saúdské diplomatické misi v zemi vašeho dlouhodobého pobytu. Pokud nepodáváte žádost v České republice, je zapotřebí ověřit, zda velvyslanectví KSA ve vaší destinaci nespolupracuje s vízovými centry (např. VFS-Tasheel), jejichž využití je pro žadatele zpravidla povinné.
Výše poplatku za vízum činí pro občany ČR i ostatních členských států Schengenu 250,- SAR. Při podání žádosti je zároveň nutné uhradit poplatek i za cestovní zdravotní pojištění, jehož výše se může lišit. Získání saúdskoarabského víza bez místního ručitele (tzv. sponzora) je prakticky vyloučeno. Individuální turistická víza se nevydávají.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Saudské Arábii není. Obrátit se můžete na zastupitelský úřad české republiky v Království Saúdské Arábie na adrese Embassy of the Czech Republic, Al Nuzha District, Saad Bin Gharir Street, P. O. Box 94305, Riyadh 11693, Kingdom of Saudi Arabia.
Vycestovat do Saudské Arábie sice není úplně nejjednodušší, pokud však zvládnete prvotní martyrium s vyřizováním víza, odměnou vám bude krása a nevšednost druhého největšího státu arabského světa.
Saúdská Arábie má druhé největší zásoby ropy na světě a je současně jejím největším vývozcem, což se samozřejmě odráží na její ekonomice. Díky ropě saúdská vláda ohromně zbohatla a začala přetvářet zaostalou zemi v moderní stát.
Součástí Saudské Arábie jsou dvě nejsvětější místa islámu - Mekka a Medína. Mekka je muslimy považována za nejsvatější místo na zemi. Nachází se přibližně 80 kilometrů od pobřeží Rudého moře a to přímo v centrální oblasti arabského poloostrova. Centrum Mekky tvoří největší náboženská budova světa - mešita Masjid al-Haram. Pouť do Mekky by měl podle Koránu vykonat každý muslim alespoň jednou za život. Toto místo je však zajímavé také pro turisty a cestovatele, kteří islám nevyznávají. Pozor ale na to, že jak samotná Mekka, tak její posvátné okolí je pro nemuslimy nepřístupné.
Pokud si chcete prohlédnout hlavní město Rijád, pak vás překvapí ultra moderní metropole s nespočtem mrakodrapů. Vůbec prvním zde postaveným mrakodrapem je centrum Al Faisaliyah. Město je rozděleno na sedmnáct městských celků, z nichž každý velkým dílem přispívá k bohaté a unikátní historii země.
Během svých toulek zajisté nesmíte minout srdce města – čtvrť Olaya. Tato komerční a obytná čtvrť poskytuje svým návštěvníkům možnosti ubytování, nákupů, zábavy i stravování. Samotné centrum města Rijád pak tvoří části Al-Bathaa a Al-Dirah.
Ovšem Saudská Arábie to nejsou jen posvátná místa nebo mrakodrapy. Najdete zde také nespočet překrásných ostrovů a pláží, které by se měly během následujících několika let proměnit v turistické ráje. Od roku 2019 by měla začít na 180 kilometrech pláží výstavba megalomanských hotelů a luxusních staveb financovaná ze státního investičního fondu. Následně by měla být půda nabídnuta i zahraničním investorům.
Saudská Arábie je přitom ultrakonzervativní země. Platí zde například zákaz pití alkoholu i navštěvování kin a divadel. Jedny z nejpřísnějších pravidel pro oblékání na světě halí ženy do volných oděvů včetně povinného šátku a na správné zahalování dohlíží náboženská policie. Teprve nedávno místní ženy obdržely volební právo. Jak se tedy budou dívat místní na rozdováděné turistky na plážích, je zatím ve hvězdách.