Přejít k hlavnímu obsahu

Tanzanie

Hlavní město: Dodoma. Počet obyvatel: 36,6 mil (údaj z roku 2004). Rozloha: 945 090 km² (80. největší země světa). Úřední jazyk: Svahilština, angličtina. Měna: Tanzanský šilink. Sousední státy: Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo, Zambie, Malawi, Mosambik.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Vízum je možno získat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně a na všech leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních, hraničních přechodech. Cena jednorázového turistického víza je EUR 50 (expresní vízum EUR 70).

Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví v Tanzanii nemá. Veškerou agendu řeší velvyslanectví ČR v Etiopii.

Tanzanie – perla Afriky

Co vznikne, když spojíte pevninskou Tanganiku s ostrovem Zanzibar? No přeci Tanzanie! Toto spojení vzniklo v 60. letech 20. století, poté, co oba celky získaly nezávislost na Velké Británii. Předtím, do roku 1919, bylo území dnešní Tanzanie pod německou koloniální nadvládou.

Tanzanie tedy leží na pevninské části východního pobřeží střední Afriky a spadá pod ní také souostroví Zanzibar s největším ostrovem stejného jména. Tanzanie je chudou africkou zemí, ve zdejších městech, včetně dvou hlavních, Dar es Salaamu a Dodomy, kam se přestěhovala vláda, toho není příliš k poznávání. Výjimku tvoří snad jen hlavní město ostrova Zanzibar, kde jsou dodnes k prohlédnutí památky, co odkazují na dávný výnosný obchod s otroky.

Tanzanie nicméně bohatství má – a tím bohatstvím je její příroda. Na jejím území leží několik národních parků, včetně slavného kráteru Ngorongoro.

Navštivte Noemovu archu

Území ležící v obrovské kaldeře je africkou Noemovou archou. Na ploše asi 250 čtverečních kilometrů žije na 30 tisíc zvířat. Ohromná je nejen druhová pestrost, ale už jen samotné množství zvířat, která tu volně pobíhají. A je mezi nimi i několik posledních exemplářů extrémně ohroženého nosorožce černého.

Ngorongoro bylo dříve součástí neméně slavného národního parku Serengeti, dnes ale obě chráněná území funguj nezávisle na sobě. Samotné Serengeti je asi nejslavnější africký národní park. Od roku 1981 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a v jazyce místních domorodců znamená Serengeti „Nekonečná země“. A téměř nekonečné je i množství zvířat, které se po zdejších pláních prohání. Ne nadarmo je právě Serengeti jedním z nejnavštěvovanějších národních parků.

Do hluboké historie a na Kilimadžáro

Významnou archeologickou lokalitou je potom Olduvajská rokle – právě tady kdysi archeologové objevili pozůstatky australopitéka a Homo Habilis.

Na hranicích s Keňou se k nebi vypíná Kilimandžáro, nejvyšší africký vrchol s 5895 metry výšky. Hraniční jezero Tanganika pak drží primát v kategorii nejhlubších afrických jezer – jeho maximální hloubka je 1470 metrů – a Viktoriino jezero je pro změnu největším africkým jezerem, co do rozlohy, a zároveň druhým největším jezerem planety. Mimo to v něm pramení Viktoriin Nil.

A zapomenou nemůžeme na ostrov Zanzibar, dovolenkový ráj, na kterém se narodil Freddie Mercury. O něm si můžete více přečíst v samostatném medailonku – Zanzibar.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

masajské tance
Lidé a etnika
Masajské tradiční tance a zpěvy působí jako přírodní hypnotika
Cestu do masajské vesnice jsme původně neplánovali, ale pro mě byla jedním z nejsilnějších zážitků z Tanzánie. Hrdý masajský národ přišel ze severu a podmanil si zemi, kde jsou lvi. A my měli možnost se u něj doma trochu porozhlédnout.
NP Serengeti úvodní
Parky a rezervace
Luxusní stany nebo 1,5 milionu pakoňů. To je národní park Serengeti
Vítáme vás u jazykového kurzu masajštiny. Probereme slovíčko „Serengeti“. Nejčastěji se překládá jako „nekonečná pláň“. A co to vlastně je? Podobu a zajímavá místa Serengeti vám osvětlí následující řádky.
Masajové v Tarangire
Parky a rezervace
Jedno kolo na vesnici a špinavý hadr místo oblečení: jak se žije masajským dětem
Návštěva masajské vesnice pro mě byla zajímavější než všichni sloni nebo lvice, která odpočívala ve vysoké trávě, dohromady. Jestli jsem si z ní odnesla sluníčkové vzpomínky? Ano, ty taky.
Natronové jezero
Řeky a jezera
Rudé Natronové jezero: Elegantní zabiják usmrcuje vše poblíž Hory bohů
Na severu Tanzanie je pozoruhodné rudě se lesknoucí jezero, které umí mumifikovat lépe než staří Egypťané. Voda se totiž za určitých podmínek chová jako hašené vápno. 
nejhezčí národní parky Afriky
Parky a rezervace
Nejkrásnější africké národní parky: horské gorily v Bwindi a Noemova archa
V Africe dnes najdeme více než 3000 chráněných území, v nichž lidé z celého světa mohou spatřit nejohroženější živočišné druhy naší planety. 
Perníčky na pláži - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Zanzibar: Místo, kde se rodí typická vůně vánočních perníčků
Do Vánoc sice ještě nějaký ten pátek zbývá, milovníci malovaných perníčků ale zanedlouho začnou s jejich pečením.
slon africký úvodní
To nejlepší
Slon africký: 7 zajímavých věcí, které jste o něm nevěděli
Uši jako plácačky, obdivuhodný chobot, hluboké oči a obzvláště roztomilá jsou jejich buclatá mimina. Tohle o slonech víme všichni, ale další zajímavosti o nich pro vás budou novinkou. 
Zanzibar úvodní
Pláže a moře, To nejlepší
Nejkrásnější pláže Zanzibaru: zhmotněná dokonalost, na kterou nezapomenete
Cestování ještě pořád není nejjednodušší, ale můžeme se aspoň pokochat nádhernou přírodou. Pro tuhle příležitost jsme pro vás vybrali 10 nejkrásnějších pláží Zanzibaru.
Zanzibar se otevírá turistům
Praktický rádce
Exotika na dosah ruky: Od středy se ruší seznam „černých“ zemí
Ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že s platností od středy (tj. 1. 9. 2021 – pozn. redakce) zruší seznam „černých“ zemí – tj. zemí s extrémním rizikem nákazy.
obrazek
Průvodce městem
7 důvodů, proč si letošní dovolenou užít na Zanzibaru. Zná je i český hudební magnát
Perla Indického oceánu, ze které se vyvážely tuny koření a která má za sebou krvavé dějiny obchodu s otroky, se velmi rychle mění.

Kvízy

Jaký ptačí druh celosvětově proslavil Natronové jezero?
Zobrazit odpověď
Plameňák.
Co znamená v překladu jazyka Masajů „Serengeti“?
Zobrazit odpověď
Řeka