Cestování > Země > Afrika > Tanzanie

Tanzanie

Hlavní město: Dodoma. Počet obyvatel: 36,6 mil (údaj z roku 2004). Rozloha: 945 090 km² (80. největší země světa). Úřední jazyk: Svahilština, angličtina. Měna: Tanzanský šilink. Sousední státy: Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo, Zambie, Malawi, Mosambik.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Vízum je možno získat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně a na všech leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních, hraničních přechodech. Cena jednorázového turistického víza je EUR 50 (expresní vízum EUR 70).

Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví v Tanzanii nemá. Veškerou agendu řeší velvyslanectví ČR v Etiopii.

Tanzanie – perla Afriky

Co vznikne, když spojíte pevninskou Tanganiku s ostrovem Zanzibar? No přeci Tanzanie! Toto spojení vzniklo v 60. letech 20. století, poté, co oba celky získaly nezávislost na Velké Británii. Předtím, do roku 1919, bylo území dnešní Tanzanie pod německou koloniální nadvládou.

Tanzanie tedy leží na pevninské části východního pobřeží střední Afriky a spadá pod ní také souostroví Zanzibar s největším ostrovem stejného jména. Tanzanie je chudou africkou zemí, ve zdejších městech, včetně dvou hlavních, Dar es Salaamu a Dodomy, kam se přestěhovala vláda, toho není příliš k poznávání. Výjimku tvoří snad jen hlavní město ostrova Zanzibar, kde jsou dodnes k prohlédnutí památky, co odkazují na dávný výnosný obchod s otroky.

Tanzanie nicméně bohatství má – a tím bohatstvím je její příroda. Na jejím území leží několik národních parků, včetně slavného kráteru Ngorongoro.

Navštivte Noemovu archu

Území ležící v obrovské kaldeře je africkou Noemovou archou. Na ploše asi 250 čtverečních kilometrů žije na 30 tisíc zvířat. Ohromná je nejen druhová pestrost, ale už jen samotné množství zvířat, která tu volně pobíhají. A je mezi nimi i několik posledních exemplářů extrémně ohroženého nosorožce černého.

Ngorongoro bylo dříve součástí neméně slavného národního parku Serengeti, dnes ale obě chráněná území funguj nezávisle na sobě. Samotné Serengeti je asi nejslavnější africký národní park. Od roku 1981 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a v jazyce místních domorodců znamená Serengeti „Nekonečná země“. A téměř nekonečné je i množství zvířat, které se po zdejších pláních prohání. Ne nadarmo je právě Serengeti jedním z nejnavštěvovanějších národních parků.

Do hluboké historie a na Kilimadžáro

Významnou archeologickou lokalitou je potom Olduvajská rokle – právě tady kdysi archeologové objevili pozůstatky australopitéka a Homo Habilis.

Na hranicích s Keňou se k nebi vypíná Kilimandžáro, nejvyšší africký vrchol s 5895 metry výšky. Hraniční jezero Tanganika pak drží primát v kategorii nejhlubších afrických jezer – jeho maximální hloubka je 1470 metrů – a Viktoriino jezero je pro změnu největším africkým jezerem, co do rozlohy, a zároveň druhým největším jezerem planety. Mimo to v něm pramení Viktoriin Nil.

A zapomenou nemůžeme na ostrov Zanzibar, dovolenkový ráj, na kterém se narodil Freddie Mercury. O něm si můžete více přečíst v samostatném medailonku – Zanzibar.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Do Vánoc sice ještě nějaký ten pátek zbývá, milovníci malovaných perníčků ale zanedlouho začnou s jejich pečením. Aby se perníkové těsto rozleželo a změklo, je potřeba perníčky upéct zhruba čtyři týdny před jejich plánovanou konzumací. Jedině tak si můžete naplno vychutnat jejich podmanivou chuť a vůni, které dominuje hřebíček. A pravděpodobně právě ten ze Zanzibaru.

celý článek

Cestu do masajské vesnice jsme původně neplánovali, ale pro mě byla jedním z nejsilnějších zážitků z Tanzánie. Hrdý masajský národ přišel ze severu a podmanil si zemi, kde jsou lvi. A my měli možnost se u něj doma trochu porozhlédnout.

celý článek

Nevím, jestli je součástí výletů do východoafrických národních parků i návštěva masajské vesnice. Pro mě byla zajímavější než všichni sloni i lvice, co odpočívala ve vysoké trávě, dohromady. Jestli jsem si z ní odnesla pohlednicově sluníčkové vzpomínky? Ano, ty taky.

celý článek

Na severu Tanzanie je pozoruhodné rudě se lesknoucí jezero, které umí mumifikovat lépe než staří Egypťané. Vysvětlení, jak vás jistě překvapí. Voda se totiž za určitých podmínek chová jako hašené vápno. Jeho teplota dosahuje až 60 °C.

celý článek

Vítáme vás u jazykového kurzu masajštiny. Probereme slovíčko „Serengeti“. Nejčastěji se překládá jako „nekonečná pláň“. A co to vlastně je? Podobu a zajímavá místa Serengeti vám osvětlí následující řádky.

celý článek

V Africe dnes najdeme více než 3000 chráněných území, v nichž lidé z celého světa mohou spatřit nejohroženější živočišné druhy naší planety. Národní parky patří k hlavním důvodům, proč lidé cestují na černý kontinent. My se na ty nejznámější a nejkrásnější podíváme blíž.

celý článek
Perla Indického oceánu, ze které se vyvážely tuny koření a která má za sebou krvavé dějiny obchodu s otroky, se velmi rychle mění. Malé křivolaké uličky v hlavním městě Zanzibaru stále častěji okupují západní podniky a zatlačují původní kouzlo tohoto úchvatného ostrova. Proč se nevyplatí odkládat návštěvu této předlohy pro ráj?
celý článek
  •  

Kvízy

Co znamená v překladu jazyka Masajů „Serengeti“?
Zobrazit odpověď
Řeka
Kolik lvů žije přibližně v NP Serengeti?
Zobrazit odpověď
Okolo 3000.
Jaký NP Afriky je nazýván „Noemova archa Afriky“?
Zobrazit odpověď
Krugerův národní park
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jaký ptačí druh celosvětově proslavil Natronové jezero?
Zobrazit odpověď
Plameňák.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.