Přejít k hlavnímu obsahu

Rudé Natronové jezero: Elegantní zabiják usmrcuje vše poblíž Hory bohů

Na severu Tanzanie je pozoruhodné rudě se lesknoucí jezero, které umí mumifikovat lépe než staří Egypťané. Vysvětlení, jak vás jistě překvapí. Voda se totiž za určitých podmínek chová jako hašené vápno. Jeho teplota dosahuje až 60 °C.

Do Natronového jezera (rozlohou má 600 km čtverečních) proudí voda z minerálních pramenů a řeky Southern Ewaso Ng'iro a voda z jezera už nikam dále nepokračuje. Takže se jen odpařuje a vytváří menší solné ostrovy, které je možné vidět i na družicových snímcích. 

Občas vypadá i normálně.

Jak jezero zabíjí a mumifikuje?

Ve vodě je vysoká koncentrace uhličitanu sodného a během období sucha vzrůstají hodnoty pH vyšší než 12 (takovou hodnotu má např. hašené vápno). Voda jezera se stává hustá na dotek a začíná mít sklovitý povrch. A to právě podle jedné teorie mate okolní živočichy, kteří poté Natronové jezero lehce pohltí a do nejmenších detailů je dokonale mumifikuje.

Úchvatně dekandentní!
Zdroj: Nick Brandt

Kdo může za jeho rudou barvu?

Za temně krvavou hladinu Natronového jezera může jistý druh sinic, které mohou jako jediné přežít v tak slaném prostředí. A děje se tak nejvíce v období sucha. Pokud byste čekali v jezeře nějaké ryby, tak se opravdu i najdou druhy chemicky odolných ryb, které se zde vyskytují, ale jen poblíž břehu, kde je voda méně slaná.

Na smrtící jezero dohlíží Hora Bohů, která umí zase černou lávu 

Ve výšce cca 3 tisíc metrů nad mořem leží vulkán Ol Doinyo Lengai. Zajímavostí je to, že produkuje lávu s velkým obsahem sodíku, což potom na slunci vypadá, že vyvržená láva má černou barvu. V jazyce Masajů se vulkánu říká Hora Bohů.

Nedaleko jezera se nachází hora Ol Doinyo Lengai.
Zdroj: keepersfarm via Foter.com / CC BY-NC-ND

Zdejší plameňáci inspirovali filmový štáb

V okolí jezera žije 2 a půl milionů kusů plameňáků, kteří jsou chránění dle Ramsarské úmluvy, platné z 2. února roku 1971, jenž má za cíl chránit významné mokřady po celém světě. V roce 2008 byl natočen úžasný dokument Purpurová křídla, tajemství plameňáků, který sleduje život od narození až po dospělost těchto majestátních ptáků.

Jezero se nachází 100 km severozápadně od města Aruša a nejvyšší hloubka v něm jsou 3 m.
Zdroj: Bigstock.com
 
 

Místo

-2° 21' 10.7964", 36° 1' 4.6272"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Rudé Natronové jezero: Elegantní zabiják usmrcuje vše poblíž Hory bohů