Přejít k hlavnímu obsahu
obrazek

Lidé na Novém Zélandu si pomáhají, vezměme si z nich příklad

Novému Zélandu a jeho obyvatelům se dá vyčíst mnohé, třeba všeobecná laxnost, ale co se jim rozhodně musí přiznat k dobrému, chovají se skvěle jak k sobě, tak i k cizincům. Četl jsem, že jejich dobré vzájemné vztahy vyplývají už z historie jejich státu.

Kdysi, když Nový Zéland teprve zažíval osidlování prvními Evropany, našli zde zemi téměř nepoznamenanou civilizací, zarostlou stromy, bez pořádných cest. Aby přežili, museli si pomáhat, a zůstalo jim to dodnes.

Kdykoliv jsem něco potřeboval, celkem rychle jsem našel někoho, kdo by mi poradil nebo jinak pomohl. Třeba u města Kaikoura na Jižním ostrově, které je po celém světe známo velice úspěšnými pozorováními mořských savců včetně vorvaňů, jsem najednou pozoroval prudké zvýšení teploty motoru, a když jsem asi po minutě zastavil, už se z něj kouřilo.

S kamarádem jsme otevřeli kryt a tak trochu nevěděli, co dělat, protože z motoru se valil smradlavý hustý kouř. Během minuty u nás zastavil místní člověk v pick-upu a zeptal se, zda potřebujeme pomoc. Potom zavolal svého známého z autoservisu, pak zorganizoval odvoz auta a nakonec poprosil svého známého, aby vůz opravil za co nejnižší částku, a to se také stalo, cena byla více než příznivá a auto jezdilo zase bez problémů.

A takových příhod bylo mnoho, místní považují za svoji povinnost pomáhat jak sobě navzájem, tak hlavně těm, kteří sem přijedou na návštěvu.

Prostě lidé si tu pomáhají a velmi bych si přál, abychom si v tomto případě vzali z Novozélanďanů příklad. Bude to dlouhá cesta, ale mohlo by to vyjít, ne?

Autor:

Další blog ke čtení:

obrazek

Lidé na Novém Zélandu si pomáhají, vezměme si z nich příklad

Novému Zélandu a jeho obyvatelům se dá vyčíst mnohé, třeba všeobecná laxnost, ale co se jim rozhodně musí přiznat k dobrému, chovají se skvěle jak k sobě, tak i k cizincům.