Přejít k hlavnímu obsahu

Posvátná hora Hua Shan: Výstup na ni je extrémně nebezpečný

Pro vyznavače taoismu má hora velký význam, ne své si na ní ale přijdou především dobrodruzi a milovníci hor. Výstup na tenhle čínský vrchol totiž není jednoduchý, ovšem ten výhled shora stojí rozhodně za to.

Nejhodnotnější cestovatelské zážitky, které se nesmazatelně vryjí do paměti, jsou často zadarmo. A občas i dost nebezpečné. Výstup z jižní strany na posvátnou taoistickou čínskou horu Hua Shan je přesně tímto zážitkem. Děsí i fascinuje. Proto je také na seznamu 50 nejpodivnějších míst na světě.

  

Napsat o jedné z nejnebezpečnějších turistických stezek na světě, že tam hodně prší a hrozí nebezpečí, by nebylo dostatečně poutavé a výstižné. Spíše bychom napsali, že teskně hvízdající vítr bičuje vlahé deště a během okamžiku můžete při neopatrném našlapování klidně spadnout do hloubky 500 metrů. Proto Číňané  postavili pro labilnější jedince na severním vrcholu visutou lanovku. Pro masy, které Hua Shan (v češtině poeticky Květinová hora) každoročně navštěvují, představuje lanovka už 18 let příjemný a zavedený způsobem, jak si vychutnat monumentální výhledy do překrásné krajiny z vrcholu hory. Mimochodem, nádherný výhled nabízejí i boční vrcholy hory - jejich výška se pohybuje okolo 2 000 m n. m.

Protože tvarem připomíná květinu, tak se jí říká Květinová hora.
Zdroj: Bigstock

Celkový výstup z jižní strany může zabrat okolo 5 až 6 hodin. Paradoxně nejvíce času na cestě strávíte právě na těch pochybně vrzajících dřevěných prknech a řinčících řetězech, které jsou jen jedním úsekem trasy. Jednoznačně největším problémem je tady vyhýbání se protijdoucím lidem, což vás mimo jiné dost zdrží. Kromě nebezpečně smrtících úseků cesty se ale také můžete těšit na krásnou horskou krajinu kolem, ve které vynikají taoistické svatyně, poustevny a chrámy.

To je vážně psycho!
Zdroj: YouTube.com

A kdy se na horu nejlépe vypravit? Nejpříhodnější přírodní podmínky panují od začátku dubna do konce října. Skvělou volbou je i 15. březen, tehdy probíhá Huashan Praying Day a na hoře a v chrámech se konají velké oslavy.

 
 

Místo

34° 28' 40.818", 110° 5' 5.2188"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Posvátná hora Hua Shan: Výstup na ni je extrémně nebezpečný