Přejít k hlavnímu obsahu

Víme, kde najdete nejkrásnější knihkupectví na světě. Tady je ráj knihomolů

Že si libujete v knihovnách, antikvariátech, knihkupectvích a vůbec všude, kde to voní papírem, případně tiskařskou barvou? Pak vás následující řádky zavedou přímo do nebe. Objevili jsme nejkrásnější knihkupectví na světě. Pokud tíhnete k závislostem, nevydávejte se sem. Nejspíš byste neodešli. 

Představte si nádherný dům s neogotickou fasádou v útrobách portugalského Porta. Říká se mu Livraria Vello. Tenhle dům ukrývá ještě krásnější secesní interiér s vitrážovým stropem, vyřezávaným dřevěným obložením, na němž je vidět láska, se kterou k opracování docházelo, i schody – nejen do patra, ale i napříč prostorem nad hlavami zvídavých knihomolů.

Pohádkové místo, kde začnete věřit na kouzla

V knihkupectví, kde voní knihy a dřevo, kde podlahu místy pokrývá červený koberec, by jeden začal věřit na kouzla. Nedivili byste se, kdyby se k vám z horního regálu snesla kniha přesně podle vašeho gusta. Ne, to se tu samozřejmě neděje. Jen říkáme, že by nebylo divu.

Dřevo, malby, knihy, červený koberec. Sem prostě chcete, jestli jste za život přečetli aspoň dvě knížky.

Dům navrhl už před dávnými časy Xavier Esteves. Nad okny najdete skvostně malované postavy Vědy a Umění, které má na svědomí José Bielman. Vedle vitráže s monogramem Lello and Brothers spatříte rostlinné motivy a geometrické tvary. Neoklasicistní budovu taktéž s neogotickou výzdobou můžeme vidět i v Katedrále Panny Marie Almunedské ve španělském Madridu.

Livraria Lello je zavedené knihkupectví, funguje už od roku 1906! Tady zkrátka platí, že čím je místo starší, tím je krásnější…

 
 

Místo

41° 9' 28.5984", -8° 37' 44.778"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Víme, kde najdete nejkrásnější knihkupectví na světě. Tady je ráj knihomolů