Je symbolem nejen San Franciska, ale rovnou celých Spojených států. Býval nejdelším mostem svého druhu na planetě, a i když dnes na světě existují větší „monstra“, zůstává Golden Gate Bridge obrovskou ikonou. Vždyť byl v mnoha ohledech první, průkopnický.
Oranžovou barvu měl už v době svého vzniku – ve 30. letech 20. století. Tvůrci ho původně chtěli nechat natřít méně křiklavou barvou – oranžová ale nakonec zůstala. To hlavně kvůli lodím a viditelnosti mostu z jejich paluby i při hustých mlhách, které v úžině Golden Gate vznikaly (a stále vznikají, jak je patrné ze snímků). Nutno podotknout, že dnes už si nikdo nedokáže tento most představit v jiné barvě.
Proč se ovšem Golden Gate Bridge jmenuje tak, jak se jmenuje? Jeho název odkazuje na jistého kapitána americké armády Johna C. Fremonta, který se 1. července 1846 podíval na úžinu oddělující San Francisco od oceánu a prohlásil, že se jedná o zlatou bránu pro obchod s Orientem. O dva roky později v Kalifornii propukla zlatá horečka.
Zlaté město San Francisco: podívejte se na jeho největší taháky, včetně mostu Golden Gate!
Most Golden Gate byl ve 30. letech vysněným místem mnoha chudých Američanů. Spojenými státy totiž tou dobou zmítala obrovská ekonomická krize a most zajišťoval pracovní místa (a platy) desetitisícům dělníků. A bylo tu o ně dobře postaráno i v jiných ohledech – k dispozici měli například ochranné helmy, a pod mostem byly dokonce natažené ochranné sítě. Při stavbě tak nakonec zemřelo „jen“ 13 mužů.
Výstavba Golden Gate Bridge však byla mimořádně náročná. Stavitelé museli počítat s častými zemětřeseními, která jsou pro tuto oblast typická. Komplikace působily také změny počasí a bouřlivé přílivy a odlivy. Projekt byl nakonec celkově financován dluhopisy ve výši 35 miliónů dolarů, což byla na tehdejší dobu obrovská částka!
Místo, které obývali Indiáni 3 000 let před Kristem, se propracovalo až na hlavní město Pensylvánie
Pozdější historie mostu je bohužel mnohem černější. Kvůli absenci výraznějších zábran se most rychle stal oblíbeným místem nešťastníků, kteří si chtěli vzít život.
Odhaduje se, že skokem do hlubiny se tu zabilo asi 1 200 lidí – čísla ale nejsou příliš přesná, protože ne každé tělo se podaří objevit. Vybělené kosti sebevrahů navíc mnohdy odpočívají v hlubinách pod mostem, stejně jako zlatý nýt, který měl být poslední ze 600 tisíc, kterými dělníci most pospojovali. Měkký zlatý materiál ale neudržel tah materiálu, uvolnil se a spadl do vln.
Přes Golden Gate Bridge, který měří 2,7 kilometru, už od svého otevření přejely více než dvě miliardy vozidel. Denně tudy projíždí asi 120 000 aut. V současnosti jde o nejznámější a nejfotografovanější visutý most na světě. Společně s Alcatrazem a lanovými tramvajemi patří most mezi hlavní symboly San Francisca.
Kráska z drsného Texasu: Most 360
Použité zdroje: