Přejít k hlavnímu obsahu

Portugalsko

Hlavní město: Lisabon. Počet obyvatel: 10 708 692 (odhad z roku 2009). Rozloha: 92 391 km² (108. na světě). Úřední jazyk: Portugalština. Měna: Euro. Sousední státy: Španělsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Portugalska vízum ani pobytové povolení. Teprve v případě, že hodlá pobývat na území Portugalska déle než 3 měsíce, vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Portugalsku, Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa, telefon:  +351/21/3010487, e-mail: lisboa@embasyy.mzuv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Portugalská republika je nejzápadněji položeným státem Evropy. Patří k ní známé portského víno, vyhlášená gastronomie, technicky zdatní fotbalisté a zámořští objevitelé.

Portugalsko do prstů jedné ruky - Lisabon, Porto, Serra de Estrela a Algarve

V metropolitním Lisabonu jsou k vidění dva reprezentativní architektonické symboly celého Portugalska vystavěné v manuelském slohu (Klášter řádu sv. Jeronýma a Belémskou věž – oboje pod ochranou UNESCO). Za zmínku dále stojí také Diamantový dům či hrad Sv. Jiří s výhledem na řeku Tejo a zbytek města. Ten stojí v nejstarší lisabonské čtvrti Alfama.

Druhé největší město Porto vás překvapí nezměrným rozsahem přítomných stavebních slohů. Díky svému historickému jádru patří k velkým kulturním klenotům evropského kontinentu. Z jednotlivých staveb zmiňme např. Episkopální palác či Katedrálu Sé.

Ve středu země leží půvabný Národní park Serra de Estrela, který skýtá úžasný pohled na nejvyšší pohoří v zemi. Pohoří plynule navazuje na pohoří Kastilské, které zasahuje již do revíru jediného souseda Portugalska na Iberském poloostrově – Španělska.

Na jihu země jistě budete chtít vyhledat nepřetržitý sluneční svit, jenž věrně zalívá pobřeží Algarve. Naleznete zde vápencové skály, písčité pláže a neodolatelný šum tyrkysových vln Atlantiku! Ideální místo pro letní dovolenou.

Souostroví Azory a Madeira jsou turistickým rájem! Víno, příroda, ženy, zpěv…

1 500 km od Lisabonu leží barevně uhrančivé a exotické Azory (celkem 9 ostrovů sopečného původu). Ze seznamu kulturního dědictví UNESCO zde můžete navštívit město Angra do Heroísmo a vinařskou oblast na ostrově Pico. Tím barevný karneval přírody nekončí. Jen o něco trochu blíže Lisabonu vrcholí na turisty oblíbeném ostrově Madeira. Ten osídlili Portugalci roku 1418. 

Portugalsko je vskutku nádhernou zemí! V článcích níže naleznete další zajímavosti z portugalského státu.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Fátima úvodní
Průvodce města
Obyčejné městečko? Do Fátimy zavítají i 4 milióny návštěvníků ročně
Desetitisícové městečko v centrální části Portugalska by zřejmě nebylo ničím příliš výjimečné, kdyby se tu během první světové války třem dětem nezjevila Panna Marie.
Schody na Bom Jesus do Monte v portugalské Braze
Historické stavby
Schody do nebe? Kdepak, vedou na vyhlídku nad Bragou
Jedno schodiště, druhé, páté, desáté… čas ubíhá a vy pořád zdoláváte schody. Výstup na největší atrakci portugalské Bragy sice není ve skutečnosti tak dlouhý, jak se zdola zdá, ale netrénovanému jedinci dá zabrat. Ten pohled ale stojí za to.
Most Vasco Da Gama v nočním osvětlení, Lisabon, Portugalsko. - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Stál 24 miliard. Podívejte se na nejdelší evropský most Vasco da Gama!
V zátoce Tejo v moderní metropoli města Lisabon stojí architektonická chlouba Evropy - jeden z nejelegantnějších mostů, po kterém se na našem kontinentu můžeme projet. Je také nejdelší a extrémně drahý.
Panoramatický výhled na lisabonskou čtvrť Alfama
Průvodce města
Průvodce historickou čtvrtí Lisabonu, jež povstala z trosek po katastrofě
Lisabon je hlavní město  Portugalska, to ví každý. Ale co tam mají tak zajímavého? Pokud máte cestu do tohoto hlavního města, navštivte nejstarší a nejkrásnější čtvrť Alfama.
Vavřínový les na ostrově Madeira - mlha v lese - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Skrytá nádhera s částečným zákazem vstupu: Vavřínový les na ostrově Madeira
Absence znečištění a na Evropu dosti pestrá krajina zdobí Madeiru. Tedy Evropu spíše jen formálně - ostrov sice patří Portugalsku, ale od Lisabonu ho dělí 980 km.
Livraria Lello - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Víme, kde najdete nejkrásnější knihkupectví na světě. Tady je ráj knihomolů
Že si libujete v knihovnách, antikvariátech, knihkupectvích a vůbec všude, kde to voní papírem, případně tiskařskou barvou? Pak vás následující řádky zavedou přímo do nebe. Objevili jsme nejkrásnější knihkupectví na světě.
hotel CR7 - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Fotbalový génius Ronaldo otevírá další hotely
Ženami zbožňovaný fotbalista a trojnásobný nejlepší hráč světa (mimochodem, nedávno byl nominován do trojice, z níž vzejde šampion pro rok 2016) slaví první rok v pozici hoteliéra. Jak jeho hotely Pestana CR7 vlastně vypadají?
Pláže v oblasti Algarve na jihu Portugalska. - Cestovinky.cz
Pláže a moře
5 nejlepších pláží Evropy: Tipy na bezpečnou dovolenou pro rok 2016
Středozemní moře má rozlohu 2,5 miionu km² a najdeme v něm víc než 1400 ostrovů. Přes všechny pesimistické zprávy o migraci a nebezpečí dovolené v oblasti je většina míst těmito problémy zcela nedotčena.
Madeira úvodní
Průvodce státu
Co vidět na Madeiře: Ostrov věčného jara láká na rozeklané masivy i koloniální atmosféru
Zaujaly vás obrázky z Madeiry, a tak trošku pátráte po tom, co je na ostrově k vidění a co tu na turistu čeká? Objevte krásu Ostrova věčného jara s námi!
Portugalské pláže
Pláže a moře
Nejkrásnější pláže Portugalska vás dostanou krvavými skalami i romantickým vzhledem
Portugalské pláže se v anketě známého cestovatelského portálu pravidelně umisťují na předních příčkách oblíbenosti. Kde hledat ty nejkrásnější? Poradíme na následujících řádcích.

Kvízy

Čím se proslavila portugalská Fatima?
Zobrazit odpověď
Zjevením Panny Marie.
Jak se jmenuje hlavní město ostrova Madeira?
Zobrazit odpověď
Funchal
Říká vám něco město "Braga"? Ve které zemi byste ho hledali?
Zobrazit odpověď
V Portugalsku. Na západě země.
Do jakého známého evropského města vede nejdelší most v Evropě?
Zobrazit odpověď
Do Lisabonu, hlavního města Portugalska.
Jak se nazývá nejstarší čtvrť Portugalska?
Zobrazit odpověď
Alfama.
V jakém roce byl objeven ostrov Madeira?
Zobrazit odpověď
1418.
Ve kterém městě se nachází nejkrásnější knihkupectví světa?
Zobrazit odpověď
Porto