Přejít k hlavnímu obsahu

Portugalsko

Hlavní město: Lisabon. Počet obyvatel: 10 708 692 (odhad z roku 2009). Rozloha: 92 391 km² (108. na světě). Úřední jazyk: Portugalština. Měna: Euro. Sousední státy: Španělsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Portugalska vízum ani pobytové povolení. Teprve v případě, že hodlá pobývat na území Portugalska déle než 3 měsíce, vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Portugalsku, Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa, telefon:  +351/21/3010487, e-mail: lisboa@embasyy.mzuv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Portugalská republika je nejzápadněji položeným státem Evropy. Patří k ní známé portského víno, vyhlášená gastronomie, technicky zdatní fotbalisté a zámořští objevitelé.

Portugalsko do prstů jedné ruky - Lisabon, Porto, Serra de Estrela a Algarve

V metropolitním Lisabonu jsou k vidění dva reprezentativní architektonické symboly celého Portugalska vystavěné v manuelském slohu (Klášter řádu sv. Jeronýma a Belémskou věž – oboje pod ochranou UNESCO). Za zmínku dále stojí také Diamantový dům či hrad Sv. Jiří s výhledem na řeku Tejo a zbytek města. Ten stojí v nejstarší lisabonské čtvrti Alfama.

Druhé největší město Porto vás překvapí nezměrným rozsahem přítomných stavebních slohů. Díky svému historickému jádru patří k velkým kulturním klenotům evropského kontinentu. Z jednotlivých staveb zmiňme např. Episkopální palác či Katedrálu Sé.

Ve středu země leží půvabný Národní park Serra de Estrela, který skýtá úžasný pohled na nejvyšší pohoří v zemi. Pohoří plynule navazuje na pohoří Kastilské, které zasahuje již do revíru jediného souseda Portugalska na Iberském poloostrově – Španělska.

Na jihu země jistě budete chtít vyhledat nepřetržitý sluneční svit, jenž věrně zalívá pobřeží Algarve. Naleznete zde vápencové skály, písčité pláže a neodolatelný šum tyrkysových vln Atlantiku! Ideální místo pro letní dovolenou.

Souostroví Azory a Madeira jsou turistickým rájem! Víno, příroda, ženy, zpěv…

1 500 km od Lisabonu leží barevně uhrančivé a exotické Azory (celkem 9 ostrovů sopečného původu). Ze seznamu kulturního dědictví UNESCO zde můžete navštívit město Angra do Heroísmo a vinařskou oblast na ostrově Pico. Tím barevný karneval přírody nekončí. Jen o něco trochu blíže Lisabonu vrcholí na turisty oblíbeném ostrově Madeira. Ten osídlili Portugalci roku 1418. 

Portugalsko je vskutku nádhernou zemí! V článcích níže naleznete další zajímavosti z portugalského státu.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Lisabonské památky
Průvodce města
Opomíjený Lisabon: Tohle jsou nejkrásnější památky, které vám učarují
Hlavní město Portugalska je bohužel turisty a cestovateli často opomíjeno. Přitom leží na sedmi kopcích u pobřeží Atlantského oceánu a ukrývá celou řadu architektonických skvostů.
Portugalské město Porto
Průvodce města
Porto: magické město, které si zamilujete
Když se řekne Porto, většina z nás si představí slavný most Ponte de Dom Luís I a portské víno. Historické jádro Portugalska ovšem nabízí mnohem více.

Kvízy

Říká vám něco město "Braga"? Ve které zemi byste ho hledali?
Zobrazit odpověď
V Portugalsku. Na západě země.
Čím se proslavila portugalská Fatima?
Zobrazit odpověď
Zjevením Panny Marie.
Do jakého známého evropského města vede nejdelší most v Evropě?
Zobrazit odpověď
Do Lisabonu, hlavního města Portugalska.
Jak se nazývá nejstarší čtvrť Portugalska?
Zobrazit odpověď
Alfama.
V jakém roce byl objeven ostrov Madeira?
Zobrazit odpověď
1418.
Ve kterém městě se nachází nejkrásnější knihkupectví světa?
Zobrazit odpověď
Porto