Cestování > Země > Evropa > Portugalsko

Portugalsko

Hlavní město: Lisabon. Počet obyvatel: 10 708 692 (odhad z roku 2009). Rozloha: 92 391 km² (108. na světě). Úřední jazyk: Portugalština. Měna: Euro. Sousední státy: Španělsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Portugalska vízum ani pobytové povolení. Teprve v případě, že hodlá pobývat na území Portugalska déle než 3 měsíce, vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Portugalsku, Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa, telefon:  +351/21/3010487, e-mail: lisboa@embasyy.mzuv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Portugalská republika je nejzápadněji položeným státem Evropy. Patří k ní známé portského víno, vyhlášená gastronomie, technicky zdatní fotbalisté a zámořští objevitelé.

Portugalsko do prstů jedné ruky - Lisabon, Porto, Serra de Estrela a Algarve

V metropolitním Lisabonu jsou k vidění dva reprezentativní architektonické symboly celého Portugalska vystavěné v manuelském slohu (Klášter řádu sv. Jeronýma a Belémskou věž – oboje pod ochranou UNESCO). Za zmínku dále stojí také Diamantový dům či hrad Sv. Jiří s výhledem na řeku Tejo a zbytek města. Ten stojí v nejstarší lisabonské čtvrti Alfama.

Druhé největší město Porto vás překvapí nezměrným rozsahem přítomných stavebních slohů. Díky svému historickému jádru patří k velkým kulturním klenotům evropského kontinentu. Z jednotlivých staveb zmiňme např. Episkopální palác či Katedrálu Sé.

Ve středu země leží půvabný Národní park Serra de Estrela, který skýtá úžasný pohled na nejvyšší pohoří v zemi. Pohoří plynule navazuje na pohoří Kastilské, které zasahuje již do revíru jediného souseda Portugalska na Iberském poloostrově – Španělska.

Na jihu země jistě budete chtít vyhledat nepřetržitý sluneční svit, jenž věrně zalívá pobřeží Algarve. Naleznete zde vápencové skály, písčité pláže a neodolatelný šum tyrkysových vln Atlantiku! Ideální místo pro letní dovolenou.

Souostroví Azory a Madeira jsou turistickým rájem! Víno, příroda, ženy, zpěv…

1 500 km od Lisabonu leží barevně uhrančivé a exotické Azory (celkem 9 ostrovů sopečného původu). Ze seznamu kulturního dědictví UNESCO zde můžete navštívit město Angra do Heroísmo a vinařskou oblast na ostrově Pico. Tím barevný karneval přírody nekončí. Jen o něco trochu blíže Lisabonu vrcholí na turisty oblíbeném ostrově Madeira. Ten osídlili Portugalci roku 1418. 

Portugalsko je vskutku nádhernou zemí! V článcích níže naleznete dalšízajímavosti z portugalského státu.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Absence znečištění a na Evropu dosti pestrá krajina zdobí Madeiru. Tedy Evropu spíše jen formálně - ostrov sice patří Portugalsku, ale od Lisabonu ho dělí 980 km. Vavřínový les (Laurisilva) představuje unikátní přírodní pamětihodnost a největší bohatství ostrova. Dnešních 150 km² lesa na Madeiře je už jen skromným pozůstatkem kdysi dávno obrovitého kouzelného pralesa, který pokrýval celou Madeiru.

celý článek

Že si libujete v knihovnách, antikvariátech, knihkupectvích a vůbec všude, kde to voní papírem, případně tiskařskou barvou? Pak vás následující řádky zavedou přímo do nebe. Objevili jsme nejkrásnější knihkupectví na světě. Pokud tíhnete k závislostem, nevydávejte se sem. Nejspíš byste neodešli. 

celý článek

Ženami zbožňovaný fotbalista a trojnásobný nejlepší hráč světa (mimochodem, nedávno byl nominován do trojice, z níž vzejde šampion pro rok 2016) slaví první rok v pozici hoteliéra. Jak jeho hotely Pestana CR7 vlastně vypadají?

celý článek

Středozemní moře má rozlohu 2,5 miionu km² a najdeme v něm víc než 1400 ostrovů. Přes všechny pesimistické zprávy o migraci a nebezpečí dovolené v oblasti je většina míst těmito problémy zcela nedotčena. Vybrali jsme pro vás 5 nejlépe hodnocených evropských pláží, na nichž máte jistotu klidu.

celý článek

V zátoce Tejo v moderní metropoli města Lisabon stojí architektonická chlouba Evropy - jeden z nejelegantnějších mostů, po kterém na našem kontinentu můžete mít čest se projet. Je také nejdelší a extrémně drahý.

celý článek
  •  

Kvízy

V jakém roce byl objeven ostrov Madeira?
Zobrazit odpověď
1418.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Z a do jakého známého evropského města vede nejdelší most v Evropě?
Zobrazit odpověď
Lisabon.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Ve kterém městě se nachází nejkrásnější knihkupectví světa?
Zobrazit odpověď
Porto
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.