Přejít k hlavnímu obsahu

Portugalsko

Hlavní město: Lisabon. Počet obyvatel: 10 708 692 (odhad z roku 2009). Rozloha: 92 391 km² (108. na světě). Úřední jazyk: Portugalština. Měna: Euro. Sousední státy: Španělsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Portugalska vízum ani pobytové povolení. Teprve v případě, že hodlá pobývat na území Portugalska déle než 3 měsíce, vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Portugalsku, Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa, telefon:  +351/21/3010487, e-mail: lisboa@embasyy.mzuv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Portugalská republika je nejzápadněji položeným státem Evropy. Patří k ní známé portského víno, vyhlášená gastronomie, technicky zdatní fotbalisté a zámořští objevitelé.

Portugalsko do prstů jedné ruky - Lisabon, Porto, Serra de Estrela a Algarve

V metropolitním Lisabonu jsou k vidění dva reprezentativní architektonické symboly celého Portugalska vystavěné v manuelském slohu (Klášter řádu sv. Jeronýma a Belémskou věž – oboje pod ochranou UNESCO). Za zmínku dále stojí také Diamantový dům či hrad Sv. Jiří s výhledem na řeku Tejo a zbytek města. Ten stojí v nejstarší lisabonské čtvrti Alfama.

Druhé největší město Porto vás překvapí nezměrným rozsahem přítomných stavebních slohů. Díky svému historickému jádru patří k velkým kulturním klenotům evropského kontinentu. Z jednotlivých staveb zmiňme např. Episkopální palác či Katedrálu Sé.

Ve středu země leží půvabný Národní park Serra de Estrela, který skýtá úžasný pohled na nejvyšší pohoří v zemi. Pohoří plynule navazuje na pohoří Kastilské, které zasahuje již do revíru jediného souseda Portugalska na Iberském poloostrově – Španělska.

Na jihu země jistě budete chtít vyhledat nepřetržitý sluneční svit, jenž věrně zalívá pobřeží Algarve. Naleznete zde vápencové skály, písčité pláže a neodolatelný šum tyrkysových vln Atlantiku! Ideální místo pro letní dovolenou.

Souostroví Azory a Madeira jsou turistickým rájem! Víno, příroda, ženy, zpěv…

1 500 km od Lisabonu leží barevně uhrančivé a exotické Azory (celkem 9 ostrovů sopečného původu). Ze seznamu kulturního dědictví UNESCO zde můžete navštívit město Angra do Heroísmo a vinařskou oblast na ostrově Pico. Tím barevný karneval přírody nekončí. Jen o něco trochu blíže Lisabonu vrcholí na turisty oblíbeném ostrově Madeira. Ten osídlili Portugalci roku 1418. 

Portugalsko je vskutku nádhernou zemí! V článcích níže naleznete dalšízajímavosti z portugalského státu.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Vavřínový les na ostrově Madeira - mlha v lese - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Skrytá nádhera s částečným zákazem vstupu: Vavřínový les na ostrově Madeira
Absence znečištění a na Evropu dosti pestrá krajina zdobí Madeiru. Tedy Evropu spíše jen formálně - ostrov sice patří Portugalsku, ale od Lisabonu ho dělí 980 km.
Livraria Lello - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Víme, kde najdete nejkrásnější knihkupectví na světě. Tady je ráj knihomolů
Že si libujete v knihovnách, antikvariátech, knihkupectvích a vůbec všude, kde to voní papírem, případně tiskařskou barvou? Pak vás následující řádky zavedou přímo do nebe. Objevili jsme nejkrásnější knihkupectví na světě.
hotel CR7 - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Fotbalový génius Ronaldo otevírá další hotely
Ženami zbožňovaný fotbalista a trojnásobný nejlepší hráč světa (mimochodem, nedávno byl nominován do trojice, z níž vzejde šampion pro rok 2016) slaví první rok v pozici hoteliéra. Jak jeho hotely Pestana CR7 vlastně vypadají?
Pláže v oblasti Algarve na jihu Portugalska. - Cestovinky.cz
Pláže a moře
5 nejlepších pláží Evropy: Tipy na bezpečnou dovolenou pro rok 2016
Středozemní moře má rozlohu 2,5 miionu km² a najdeme v něm víc než 1400 ostrovů. Přes všechny pesimistické zprávy o migraci a nebezpečí dovolené v oblasti je většina míst těmito problémy zcela nedotčena.
Most Vasco Da Gama v nočním osvětlení, Lisabon, Portugalsko. - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Stál 24 miliard. Podívejte se na nejdelší evropský most Vasco da Gama!
V zátoce Tejo v moderní metropoli města Lisabon stojí architektonická chlouba Evropy - jeden z nejelegantnějších mostů, po kterém na našem kontinentu můžete mít čest se projet.

Kvízy

V jakém roce byl objeven ostrov Madeira?
Zobrazit odpověď
1418.
Ve kterém městě se nachází nejkrásnější knihkupectví světa?
Zobrazit odpověď
Porto
Z a do jakého známého evropského města vede nejdelší most v Evropě?
Zobrazit odpověď
Lisabon.