Přejít k hlavnímu obsahu

Island

Hlavní město: Reykjavík. Počet obyvatel: 317 tis (údaj z roku 2010). Rozloha: 103 125 km² (107. největší země světa). Úřední jazyk: Islandština, znakový jazyk. Měna: Islandská koruna.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: V souvislosti s rozhodnutím Rady EÚ č.368/2004/ES o předběžném provádění Dohody o EHP, nemůže být po státním příslušníku ČR požadováno vízum pro vstup a pobyt na území Islandu.

Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví na Islandu nemá. Nicméně je na Islandu Honorární konzulát České republiky - Sudurlandsbraut 52, 108 Reykjavík

Island – mírné klima, krásná příroda

Ačkoli leží Island jen kousek od polárního kruhu, je jeho klima mírné. Mírné jsou tu zimy, podobně mírná jsou tu ale i léta. Proč? Protože jeho pobřeží otepluje Golfský proud.

Island je druhý největší ostrov Evropy a místo, které láká dobrodruhy a cestovatele dávající přednost hvězdné obloze a nekonečné krajině před neony měst, luxusními resorty a vyhřátými plážemi. Příroda už tady možná nemá tak navrch jako v dobách, kdy zde žili vikingští obyvatelé a nejstarší parlament Evropy za sebou měl jen pár let fungování, nicméně pořád fascinuje a dává člověku najevo, že nad ní nezvítězil.

Tady to pod povrchem vře

Island leží na rozhraní dvou litosférických desek – to má za následek opravdu velmi bohatou geotermální činnost. Vždyť tu leží i „otec gejzírů“ – Velký gejzír, který vodu stříkal až do výšky 70 metrů.

Dnes už je nečinný, a tak se turisté jezdí dívat na nedaleký Strokkur. Tento gejzír tryská každých pět až deset minut a voda přitom vyletí do výšky asi dvaceti metrů.

Na Islandu také leží největší ledovcová oblast Evropy. Ledovec Vatnajökull se rozprostírá na vrcholech nečinných sopek. Téměř každý návštěvník Islandu také míří k nejmohutnějšímu vodopádu Evropy. Dettifoss budí respekt a padá do 44metrové hloubky.

To Lesní vodopád, v islandštině Skogáfoss, dříve padal přímo do moře, dnes ho najdete několik kilometrů od pobřeží, což jen dokazuje obrovskou sílu vody. Tento vodopád patří rozhodně k nejfotogeničtějším místům Islandu, vodní tříšť tady často vytváří dvojitou duhu.

Čtyři národní parky a muzeum penisů

Na ostrově leží i velké množství jezer ledovcového původu, termální prameny, fumaroly a další místa, která stojí za to vidět. Na Islandu ale mějte na paměti, že se tu počasí dokáže stoprocentně změnit jen během několika málo minut. Proto ho nepodceňujte.

Na Islandu jsou čtyři národní parky, co se měst týká, za návštěvu stojí především Reykjavík, hlavní město a pro drtivou většinu cestovatelů i vstupní brána na ostrov. Kromě pozorování typické architektury tu můžete navštívit třeba unikátní muzeum penisů, které má své čestné místo na seznamu nejdivnějších a nejbláznivějších muzeí planety.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

jezero Kerið
Řeky a jezera
Těch barev! Islandské jezero Kerið je jako z jiné planety
Zřejmě nikdo z těch, kteří se vydají prozkoumat tajuplný Island, nevynechá Zlatý okruh. To je prostě základ.
Vnitřek ledovce - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Zamrzlé vlny uprostřed jeskyně. Tohle je možné jenom na Islandu
Islandu se ne nadarmo přezdívá Země ohně a ledu. Ostrov zahalený rouškou tajemství si uchovává své kouzlo napříč generacemi i zubu času. Do dneška ukrývá spoustu netradičních překvapení.
Dettifoss - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Řve jako Šarapovová. Islandský vodopád Dettifoss prostě nepřeslechnete
Myslíte si, že požádat dívku u břehů vodopádu o ruku je romantické? Asi ano, ale rozhodně to nedělejte na severovýchodě Islandu u 44metrového rachotícího vodopádu jménem Dettifoss.
islandská krajina - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Dámská jízda na Island: cestopis pro všechny, kteří se na ostrov chystají
Po letech přemýšlení jsme se konečně vydaly na Island. Na ostrov „někde v dálce“, jehož předstupněm je námi několikrát navštívené Norsko. Co nás přivítalo při připlutí a co jsme dělaly o půlnocích? Mrkněte na následující řádky!
Kirkjufell úvodní
Průvodce státem
Čarokrásný Island dává na odiv přírodní zajímavosti jako z jiného světa
Island. Kdo se na něj jednou podívá, musí se na něj vrátit. Aspoň se to říká. Příroda je tu naprosto ohromující a vaše expedice tu bude jedno velké „aaach“. 
Hákarl – fermentovaný žralok
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Hákarl je islandskou specialitou, kterou nedokázal pozřít ani Gordon Ramsay
Někdo nesnáší syrečky, jiný třeba koprovku. Pokud ale někdy v životě zakusíte islandskou specialitku zvanou hákarl, na výše zmíněné budete vzpomínat s láskou a chutí.
Sněhulák z písku
To nejlepší
Nejdivnější vánoční zvyky světa: Živé adventní kalendáře, štědrovečerní KFC nebo sadistický vánoční krab
Zatímco my si v Česku během Vánoc vystačíme s Popelkou, rozkrojeným jablkem a ozdobeným stromečkem, ve světě mají mnohem zajímavější tradice.
letadlo za oknem terminálu - Cestovinky.cz
Praktický rádce
Přímé lety z Prahy na Island: dočkáme se letos na jaře!
Zatímco do roku 2012 Češi (a nejen oni) rádi využívali možnosti dopravit se z Prahy na Island přímo a rychle, od roku 2012 až dosud čekal na všechny cestující přestup, nejčastěji v Berlíně nebo Kodani. Lepší časy se ale vrací.
islandská poštovní schránka - Cestovinky.cz
Praktický rádce
Pohled, dopis nebo balíček z Islandu – jak zařídit jeho odeslání a doručení?
Chcete z Islandu pozdravit rodinu nebo své známé? Pak si s tím příliš nelámejte hlavu. Islanďané se umí spojit se světem, když chtějí.

Kvízy

Kolik islandských korun pořídíte za jednu českou?
Zobrazit odpověď
V červnu 2018 cca čtyři.
Kde se na Islandu nachází vodopád Dettifoss?
Zobrazit odpověď
Na severovýchodě.
Je Krafla činná sopka?
Zobrazit odpověď
Ne.