Hlavní město: Reykjavík. Počet obyvatel: 317 tis (údaj z roku 2010). Rozloha: 103 125 km² (107. největší země světa). Úřední jazyk: Islandština, znakový jazyk. Měna: Islandská koruna.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: V souvislosti s rozhodnutím Rady EÚ č.368/2004/ES o předběžném provádění Dohody o EHP, nemůže být po státním příslušníku ČR požadováno vízum pro vstup a pobyt na území Islandu.
Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví na Islandu nemá. Nicméně je na Islandu Honorární konzulát České republiky - Sudurlandsbraut 52, 108 Reykjavík
Ačkoli leží Island jen kousek od polárního kruhu, je jeho klima mírné. Mírné jsou tu zimy, podobně mírná jsou tu ale i léta. Proč? Protože jeho pobřeží otepluje Golfský proud.
Island je druhý největší ostrov Evropy a místo, které láká dobrodruhy a cestovatele dávající přednost hvězdné obloze a nekonečné krajině před neony měst, luxusními resorty a vyhřátými plážemi. Příroda už tady možná nemá tak navrch jako v dobách, kdy zde žili vikingští obyvatelé a nejstarší parlament Evropy za sebou měl jen pár let fungování, nicméně pořád fascinuje a dává člověku najevo, že nad ní nezvítězil.
Island leží na rozhraní dvou litosférických desek – to má za následek opravdu velmi bohatou geotermální činnost. Vždyť tu leží i „otec gejzírů“ – Velký gejzír, který vodu stříkal až do výšky 70 metrů.
Dnes už je nečinný, a tak se turisté jezdí dívat na nedaleký Strokkur. Tento gejzír tryská každých pět až deset minut a voda přitom vyletí do výšky asi dvaceti metrů.
Na Islandu také leží největší ledovcová oblast Evropy. Ledovec Vatnajökull se rozprostírá na vrcholech nečinných sopek. Téměř každý návštěvník Islandu také míří k nejmohutnějšímu vodopádu Evropy. Dettifoss budí respekt a padá do 44metrové hloubky.
To Lesní vodopád, v islandštině Skogáfoss, dříve padal přímo do moře, dnes ho najdete několik kilometrů od pobřeží, což jen dokazuje obrovskou sílu vody. Tento vodopád patří rozhodně k nejfotogeničtějším místům Islandu, vodní tříšť tady často vytváří dvojitou duhu.
Na ostrově leží i velké množství jezer ledovcového původu, termální prameny, fumaroly a další místa, která stojí za to vidět. Na Islandu ale mějte na paměti, že se tu počasí dokáže stoprocentně změnit jen během několika málo minut. Proto ho nepodceňujte.
Na Islandu jsou čtyři národní parky, co se měst týká, za návštěvu stojí především Reykjavík, hlavní město a pro drtivou většinu cestovatelů i vstupní brána na ostrov. Kromě pozorování typické architektury tu můžete navštívit třeba unikátní muzeum penisů, které má své čestné místo na seznamu nejdivnějších a nejbláznivějších muzeí planety.