Cestování > Země > Asie > Uzbekistán

Uzbekistán

Hlavní město: Taškent. Počet obyvatel: 30 000 000 (odhad z roku 2013). Rozloha: 447 400 km² (57. největší země světa). Úřední jazyk: Uzbečtina. Měna: Sum. Sousední státy: Afghánistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Vízový vstup pro obyvatele ČR: Občané České republiky potřebují cestovní doklad opatřený platným uzbeckým vízem. Platební karty nejsou zde příliš rozšířené, proto se doporučuje turistům platit v hotovosti.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Uzbekistán, 3-Navnihol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent. telefon: recepce-spojovatel) 00998 71-120 6071, 120 55 21 nebo 23 (ústředna po-pá 8:30-17:00) +998 71 120 3051 (konzul. úsek: po-čt 16:00-17:00, pá 9:00-12:00, e-mail: tashkent@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: neuvedeno.

Území dnešního Uzbekistánu kdysi patřilo k velmi důležitým oblastem, které na mnoha místech protínala Hedvábná stezka z Asie do Evropy. Sedmý největší producent zlata na planetě je bohatý i na žluté sypké zlato - písek. Ten najdeme mezi kotlinami, nížinami a pohořími a více jak 700 jezery v zemi.

Kamenné město Taškent a rozcestník kultur Samarkand

Důležité město Taškent – nachází se na východě země u hranic s Kazachstánem - je obchodníkům známe už od dob 2. tisíciletí př. n. l. Při návštěvě města rozhodně nevynechejte účast na největším bazaru ve Střední Asii, prohlídku nejstarší mešity (z 16. století), náměstí Nezávislosti s prezidentským palácem či mauzoleum Kafal Al Šaši.

Směrem na jihozápad leží druhé největší kulturní a památkové centrum Uzbekistánu – město Samarkand. Jeho vznik datujeme do 7. století. Mezi významné symboly města patří náměstí Registan, mešta Bibi Chanum či Ulugbekova astronomická observatoř.

Dále na západě země od Samarkandu u hranic s Turkmenistánem najdeme malinké město Chiva, kde je k vidění jedinečný příklad dochovaného opevněného historické jádro vnitřního města Ičan Kala

Další historické klenoty ze seznamu UNESCO - Šachrizabz a Buchara  

„Zelené město s bílým palácem“, tak by se dalo charakterizovat město Šachrizabz. Za vidění rozhodně stojí palácový komplex Dorus Siadat a hrobku Tamerlána – známého středověkého vládce a dobyvatele, který se zde narodil.

Další důležitým bodem na Hedvábné stezce bylo město Buchara s dominantním 46,5 metrů vysokým minaretem Kaljan. Najdeme zde nejstarší dochovanou východoislámskou architekturu z 10. století v podobě Samánovského mauzolea. Mezi zajímavé památky města patří též pevnost Ark, minaret Qálán či stará medresa Mir-i-Arab.  

Oblíbené články

  •  

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.