Přejít k hlavnímu obsahu

Uzbekistán

Hlavní město: Taškent. Počet obyvatel: 30 000 000 (odhad z roku 2013). Rozloha: 447 400 km² (57. největší země světa). Úřední jazyk: Uzbečtina. Měna: Sum. Sousední státy: Afghánistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Vízový vstup pro obyvatele ČR: Občané České republiky potřebují cestovní doklad opatřený platným uzbeckým vízem. Platební karty nejsou zde příliš rozšířené, proto se doporučuje turistům platit v hotovosti.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Uzbekistán, 3-Navnihol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent. telefon: recepce-spojovatel) 00998 71-120 6071, 120 55 21 nebo 23 (ústředna po-pá 8:30-17:00) +998 71 120 3051 (konzul. úsek: po-čt 16:00-17:00, pá 9:00-12:00, e-mail: tashkent@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: neuvedeno.

Území dnešního Uzbekistánu kdysi patřilo k velmi důležitým oblastem, které na mnoha místech protínala Hedvábná stezka z Asie do Evropy. Sedmý největší producent zlata na planetě je bohatý i na žluté sypké zlato - písek. Ten najdeme mezi kotlinami, nížinami a pohořími a více jak 700 jezery v zemi.

Kamenné město Taškent a rozcestník kultur Samarkand

Důležité město Taškent – nachází se na východě země u hranic s Kazachstánem - je obchodníkům známe už od dob 2. tisíciletí př. n. l. Při návštěvě města rozhodně nevynechejte účast na největším bazaru ve Střední Asii, prohlídku nejstarší mešity (z 16. století), náměstí Nezávislosti s prezidentským palácem či mauzoleum Kafal Al Šaši.

Směrem na jihozápad leží druhé největší kulturní a památkové centrum Uzbekistánu – město Samarkand. Jeho vznik datujeme do 7. století. Mezi významné symboly města patří náměstí Registan, mešta Bibi Chanum či Ulugbekova astronomická observatoř.

Dále na západě země od Samarkandu u hranic s Turkmenistánem najdeme malinké město Chiva, kde je k vidění jedinečný příklad dochovaného opevněného historické jádro vnitřního města Ičan Kala

Další historické klenoty ze seznamu UNESCO - Šachrizabz a Buchara  

„Zelené město s bílým palácem“, tak by se dalo charakterizovat město Šachrizabz. Za vidění rozhodně stojí palácový komplex Dorus Siadat a hrobku Tamerlána – známého středověkého vládce a dobyvatele, který se zde narodil.

Další důležitým bodem na Hedvábné stezce bylo město Buchara s dominantním 46,5 metrů vysokým minaretem Kaljan. Najdeme zde nejstarší dochovanou východoislámskou architekturu z 10. století v podobě Samánovského mauzolea. Mezi zajímavé památky města patří též pevnost Ark, minaret Qálán či stará medresa Mir-i-Arab.  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Ičan Kala
Historické stavby
Ičan Kala: poznejte historické město ve městě s „Herkulem Východu“
Za mnoha horami a řekami leží zem, v níž si lidé sladí čaj povidly a pěstují melouny. Uzbekistán zaujme nejen zmíněnými odlišnostmi, ale taky zajímavými místy, kterými se může pochlubit. Třeba historickou částí starobylého města Chiva.

Kvízy

Víte, kdo měl přezdívku Herkules Východu?
Zobrazit odpověď
Pakhlavan Makhmud.

Galerie