tipy na výlet v Plzeňském kraji

Hledáte inspiraci, kam se vydat na výlet v Plzeňském kraji? Přinášíme vám ji! Máme pro vás pět tipů na místa, kam se prostě musíte podívat.
Každý kraj České republiky má co nabídnout. Ten Plzeňský není výjimkou. Malebná česká příroda i historie a další zajímavosti tady na vás už čekají. Vypravíte se na některé z námi vybraných pěti míst?
Úchvatnou exkurzí do dějin může být Švihov, gotický hrad ve stejnojmenné obci. První zmínka o hradu a jeho zakladateli pochází z roku 1375. Založit ho měli páni z Rýzmberka. Jeho historie je pestrá – například po třicetileté válce dokonce padlo nařízení na jeho demolici. Naštěstí byla tak dlouho odkládána, že došlo ke zboření jen části hradeb.
Dneska je hrad ve správě Národního památkového ústavu, je otevřen veřejnosti, konávají se tu nejrůznější kulturní akce a nezřídka si tu páry říkají své „ano“. Na výběr máte z pěti okruhů, a pokud se rádi touláte po hradech, tohle místo se vám jistě bude líbit.
Mimochodem – Švihov jste mohli vidět v pohádce Tři oříšky pro Popelku (ano, v té slavné verzi ze 70. let).
Otevírací doba: od července do srpna denně od 9.30 do 17.00 hod. kromě pondělka, v září od 10.00 do 16.00 hod., v říjnu (do 25. 10.) o víkendech od 10.00 do 15.00 hod., od 26. 10. do 2. 11. od 10.00 do 15.00 hod., od 4. 11. a po celý prosinec je zavřeno
Vstupné: 100–220 Kč za dospělého (podle zvoleného okruhu), senioři, mládež a držitelé ZTP/P platí 100–180 Kč, děti 40–70 Kč, děti do 5 let mají vstup zdarma
Nejnavštěvovanější hrady a zámky v Česku: skvosty, které musíte vidět na vlastní oči
Na své návštěvníky netrpělivě čeká i zámek Bor, rovněž ve stejnojmenném městě. První zmínka o původním hradu, který je dneska novogotickým zámkem, pochází z roku 1263. Svou současnou podobu stavba získala na počátku 19. století.
Hrad během své existence prošel značnými předělávkami. Dneska patří mezi nejzachovalejší pozdně gotické stavby svého druhu v České republice. Projít se tu můžete šesti okruhy.
Otevírací doba: v dubnu a říjnu o víkendu od 9.00 do 17.00 hod., od května do září denně kromě pondělí od 9.00 do 17. hod. (od 12.00 do 12.40 hod. je polední pauza)
Vstupné: 50–220 Kč za dospělého (podle zvoleného okruhu), 50–160 Kč za dítě
Na skok do renesance: Poznejte nejkrásnější české renesanční stavby
Pokud zatoužíte spíš po procházce přírodou, jen kousek od sebe najdete dvě krásná šumavská jezera – Černé a Čertovo. Jde o národní přírodní rezervaci, přičemž první chráněné území tady bylo vyhlášeno už ve 30. letech! Součástí ochrany je taky Jezerní hora (1 343 m).
Nejznámější ledovcová jezera na Šumavě jsou od sebe vzdálena 2,5 kilometru a od jednoho ke druhému dojdete zhruba za hodinku. Můžete sem vyrazit třeba z hory Špičák, podívat se k Čertovu jezeru, kousek se vrátit a pak pokračovat přes Černé jezero zpátky – ideální je nechat auto pod Špičákem u lanovky, svézt se jí a vrátit se právě na parkoviště.
Náš tip: Pokud máte rádi jízdu na horských kolech, na Špičáku je propracovaný bike park, který stojí za trochu toho zdržení!
Když ještě na chvilku zůstaneme v přírodě, líbit by se vám mohlo taky na Poledníku a v jeho okolí. Tahle hora dosahuje nadmořské výšky 1 315 m, nachází se 8 kilometrů od Prášil, na jejím vršku vás potěší rozhledna a možnost občerstvení.
Když se sem vydáte právě z Prášil, můžete si udělat krátkou zacházku k Prášilskému jezeru. A když k dopravě zvolíte kolo, čeká tu na vás třeba dvacetikilometrový okruh přes vyhlídku Zelená hora.
Více než čtyři stovky pohledů do kraje. Seznamte se s nejlepšími rozhlednami v Česku
Nadpozemský zážitek? V rokycanské hvězdárně si ho můžete vychutnat! Pojďte sem pozorovat Slunce nebo rovnou celou oblohu a zjistěte taky něco o hvězdárně a jejím vývoji.
Otevírací doba: od pondělí do čtvrtka od 8.00 do 12.00 hod. (po předchozím objednání – pozorování Slunce, prohlídka hvězdárny, historie a současnost), každý čtvrtek pozorování oblohy, prohlídka hvězdárny a program v sálu – od února do listopadu v 18.00 hod., v březnu a říjnu v 19.00 hod. a od dubna do září ve 20.00 hod.
Vstupné: 30 Kč bez rozdílu
Použité zdroje: