Přejít k hlavnímu obsahu

Mrakodrap Trump Tower za 19,5 miliardy mohl být ještě dražší a vyšší

Nést jméno amerického prezidenta, to má svou prestiž. Když taková budova ještě patří mezi 30 nejvyšších na světě, znají ji lidé na celém světě. Trump International Hotel and Tower je zkrátka fenomén.

Po dostavění v roce 2009 Trump International Hotel and Tower dokonce patřil do první desítky nejvyšších mrakodrapů světa, nicméně tento sled se velmi rychle mění a v srpnu 2019 mu patří 27. místo. V USA je momentálně po One World Trade Center, chicagské Willis Tower a stavbou na adrese 432 Park Avenue New York čtvrtá v pořadí.

Trump Tower, jak se název objektu zkracuje, stojí v americkém Chicagu, třetím největším městě Spojených států. Najdete ji jen kousek od jihozápadního břehu jezera Michigan, takže při pohledu z lodi je skvěle vidět.

Americký prezident

A co má vlastně budova Trump Tower společného s Donaldem Trumpem? Pětačtyřicátý americký prezident ji skrze svou developerskou firmu nechal vyprojektovat a postavit. V přepočtu za 19,5 miliardy korun. A mohla být ještě dražší.

Přes 400 m vysoká Trump Tower působí při pohledu zdola majestátně
Zdola působí více než 400 m vysoký kolos majestátně.
Zdroj:
Bigstock.com

Podle původního projektu totiž měla měřit ne současných 423 metrů (357 bez vrcholové antény), ale 457 m. Ovšem přišly útoky na Světové obchodní centrum a architekti raději výšku konstrukce snížili.

Trump Tower ihned získala sympatie lidí, její lázně a bazén získávají pozitivní recenze. Oblíbená je i restaurace „Sixteen“ v šestnáctém patře. Kontroverze budí úplně něco jiného. Obří nápis „Trump“ na plášti budovy.

Obří Trump vzbuzuje vášně

V roce 2013 dostal Donald Trump povolení opatřit budovu obřím nápisem Trump. Šlo o 6 m vysoká ocelová písmena s blikajícími LED diodami.

Kontroverzní nápis na budově Trump Tower v Chicagu
O tenhle nápis se jedná.
Zdroj:
Bigstock.com

Takto citelný zásah do městské architektury měl podle vyhlášky detailně projednat se zástupci města, což se nestalo. Nápis přesto na budově je a přední chicagští se o něm vyjadřují jako o nevhodném. Stavební úprava takového druhu se podle nich hodí spíše do Las Vegas nebo Atlantic City, ne do Chicaga.

Donald Trump na kritiku reaguje tím, že nápis se stane chicagskou obdobou svého času také dosti kritizovaného nápisu HOLLYWOOD v Los Angeles, který se stal ikonou města a láká k návštěvě davy turistů.
 

 
 

Místo

41° 53' 20.0112", -87° 37' 35.058"
Rubrika:

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Mrakodrap Trump Tower za 19,5 miliardy mohl být ještě dražší a vyšší