Přejít k hlavnímu obsahu

Nejstudenější místa světa. V Rusku jsou rovnou dvě

Počasí si s námi docela pohrává. Zubaté slunce střídá silný vítr a na horách napadl první sníh. V diskuzích na internetu se to jen hemží dotazy na začátek topné sezóny. Je vám zima? Pak byste na následujících šesti místech světa pravděpodobně dlouho nevydrželi. Máme pro vás hitparádu několika nejstudenějších lokalit, v nichž půda vůbec nerozmrzá anebo rozmrzá jen na několik měsíců v roce.

Vostok – Antarktida

Ve Vostoku leží ruská výzkumná stanice, kde vědci naměřili rekordní teplotu -89,2 stupňů Celsia. Věděli jste také, že Antarktida, tvořená z 90 % ledem, je vlastně poušť? Opravdu! Přes rok jsou tady srážky naprosto minimální.

Ojmjakon – Rusko

Pokud byste se nyní podívali na počasí v Rusku, zjistíte, že je tady okolo minus dvou stupňů Celsia. To není ani zdaleka tolik, kolik naměřili v jedné ruské vesničce s názvem Ojmjakon. Nejnižší zaznamenaná teplota tu dosáhla -71,2 stupňů Celsia. Ačkoli je to naprosté minimum, průměrná teplota se zde pohybuje okolo -52 stupňů Celsia. A lidé tu i přesto normálně žijí, pracují a chodí do školy. Ačkoli jich tu trvale bydlí asi jen pět stovek, je vesnička Ojmjakon považována za nejchladnější trvale obývané místo na zemi.

Led na řece Indigirce v Ojmjakonské oblasti ukazuje, že byste v těchto místech rozhodně neměli podcenit otázku oblečení.
Zdroj: bigstock.com

Verchojansk – Rusko

Také další příčka bude patřit Rusku. Tentokrát (alespoň obrazně) zamíříme do města Verchojansk, které leží 440 km jižně od Severního ledového oceánu. Nejnižší teplota -69,8 stupňů Celsia zde byla naměřena v roce 1892. Město je známé také pro své mimořádně nízké teploty a největší teplotní rozdíly v období léta a zimy. Přesto tady půda rozmrzá zhruba na tři měsíce v roce.

North Ice – Grónsko

Čtvrtá příčka patří Grónsku. Toto místo je jedním z nejchladnějších na světě a tím vůbec nejchladnějším na západní polokouli. Teploty zde klesají k neuvěřitelným -66 stupňům Celsia. Uvnitř jednoho z grónských příkrovů se nachází britská výzkumná stanice.

Snag – Kanada  

Městečko Snag najdete v kanadském teritoriu Yukon. V tomhle nechladnějším místě Severní Ameriky klesá teplota k -63 stupňům Celsia. Snag skrývá také další tajemství. Jakmile se jím procházejí lidé, jejich hlasy lze slyšet na kilometry daleko. Za tento jev můžou zvláštní geografické vlastnosti.

Rogers Pass – USA

Průsmyk Rogers Pass se nachází v americkém státě Montana a sahá do výše víc než 1 700 metrů nad mořem. V lednu roku 1954 tady v období silných mrazů naměřili úctyhodných -57 °C.

 
 

Místo

-77° 30' 0.1044", 106° 0.3456"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Nejstudenější místa světa. V Rusku jsou rovnou dvě