Přejít k hlavnímu obsahu

Vakcinační certifikát jako cesta ke svobodnému cestování

Evropská komise už otevřela jednání vakcinačních certifikátech, k 17. 3. 2021 by měla dodat svoje doporučení. Certifikáty by měly platit už březnu nebo dubnu.

Ve zmíněných měsících s nimi ale ještě nelze moc počítat, v plánu je uvést je „do provozu“ na nadcházející letní sezónu, kdy už by certifikáty měly být v jednotném centrálním systému. Podle všeho se ale počítá s velmi dlouhou diskuzí, proto začala jednání už teď.

Nejdřív ze všeho je potřeba vyřešit, jak technicky sdílet informace o každém jednotlivci a jeho vztahu k očkování, testování a nákaze koronavirem. Pak bude taky záležet na tom, jak se k celé věci postaví členské státy unie a co bude na základě covid pasů v jednotlivých státech umožněno.

Vnitrostátní i mezinárodní platnost

Vakcinační certifikáty by vnitrostátně mohly sloužit například při návštěvě kina, divadla nebo jakékoli hromadné akce. Jejich hlavním účelem je ale umožnit občanům Evropské unie cestovat po členských zemích. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky taky přislíbilo, že bude pracovat s variantou bezpečného incomingu do Česka z unie, ale i ze třetích států. 

Důležité je vědět, že se aspoň zatím počítá s variantou, že těch, kteří by se nechali naočkovat látkou neschválenou Evropskou unií, by se výhody vakcinačního certifikátu netýkaly.

MZV ČR taky prohlásilo, že by bylo raději, kdyby pro kontrolu nesloužila jen jedna celounijní aplikace (CovidPass), ale kdyby byly uznávány i jiné, jež by splnily základní parametry.

Napříč státy EU včetně Česka se teď ale ozývají hlasy o diskriminaci. Do letní sezóny se totiž pravděpodobně nedostane na očkování všech, kteří by o to stáli, při nejmenším právě z toho důvodu, aby mohli cestovat.

 
 

Místo

50° 4' 31.9404", 14° 26' 16.08"
Rubrika:
Aktivity:

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Vakcinační certifikát jako cesta ke svobodnému cestování