Hlavní město: Quito. Počet obyvatel: 13,8 mil (údaj z roku 2008). Rozloha: 256 370 km² (71. největší země světa). Úřední jazyk: Španělština, kečujština. Měna: Americký dolar. Sousední státy: Kolumbie, Peru.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Od 20. června 2008 Ekvádor jednostranně zrušil vízovou povinnost pro občany většiny zemí světa k turistickým cestám v maximální délce do 90 dnů. Toto ustanovení se vztahuje také na občany ČR, tudíž tito nemusí mít k turistickým cestám do Ekvádoru víza, pokud jejich pobyt nepřesáhne stanovený počet dnů.
Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Ekvádoru není. V Quitu je ale honorární konzulát: Jorge Washington 716 y Amazonas, Edificio Rocafuerte, Quito
Slovo ecuador znamená ve španělštině „rovník“. Člověk, který to ví, pak celkem bez problémů dokáže stát Ekvádor umístit na mapu světa. Ekvádor totiž rovník protíná – a to nejen pevninský stát, ale i souostroví Galapágy, jež Ekvádoru také patří.
Koloniální architektura a krásná příroda
Ekvádor je jeden z nejmenších států Jižní Ameriky – na druhou stranu ale nabízí spoustu památek a zajímavých míst, takže o turisty nemá nouzi. Za návštěvu tady stojí jak výstavní koloniální města, tak příroda v čele s deštnými pralesy, kde z vás lije pot už po pár minutách pobytu.
Hlavním městem Ekvádoru se jmenuje Quito, město s krásným historickým centrem v koloniálním stylu, jež je zapsané i na seznam světového dědictví UNESCO. Vedle běžných domků tu najdeme ohromné množství církevních staveb – městu se proto přezdívá klášter Ameriky. A mimochodem – Quito je druhé nejvýše položené hlavní město na světě.
Projděte se po rovníku a Třídě sopek
Pokud si potrpíte na kuriozity a zajímavosti, pak se vydejte na krátký výlet mimo hranice hlavního města. Na místě Mitad de Mundo se totiž můžete postavit na rovník. Ten tady přetíná slavnou silnici Panamericana a má tady dokonce i vybudovaný pomník.
Za přírodou se pak v Ekvádoru jezdí do národního parku Cotopaxi, který dostal jméno podle slavného stejnojmenného vulkánu. Sopka je dodnes činná, to ale nebrání turistům, aby na ní nevyráželi. Výstup zvládne skoro každý jen se základním vybavením a se zkušeným průvodcem. Cotopaxi navíc není jedinou sopkou, která v tomto parku je. Vulkánů tady stojí více, a proto se parku občas přezdívá i „Třída sopek“.
Do minulosti, na Galapágy
Návratem do pravěku lze nazvat cestu na souostroví Galapágy. Skupina ostrovů, která leží asi 1000 kilometrů od pevniny, patří oficiálně Ekvádoru a těší se díky své fauně a flóre obrovskému zájmu turistů. Galapágy opravdu vypadají jako místo, kde se zastavil čas. Symbolem souostroví je lávový útvar Pinnacle Rock a pak samozřejmě želvy sloní, které tady žijí a které daly souostroví jméno. Jejich obrácený krunýř totiž připomíná sedlo – a to se ve španělštině řekne galapago.