Přejít k hlavnímu obsahu

Ekvádor

Hlavní město: Quito. Počet obyvatel: 13,8 mil (údaj z roku 2008). Rozloha: 256 370 km² (71. největší země světa). Úřední jazyk: Španělština, kečujština. Měna: Americký dolar. Sousední státy: Kolumbie, Peru.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Od 20. června 2008 Ekvádor jednostranně zrušil vízovou povinnost pro občany většiny zemí světa k turistickým cestám v maximální délce do 90 dnů. Toto ustanovení se vztahuje také na občany ČR, tudíž tito nemusí mít k turistickým cestám do Ekvádoru víza, pokud jejich pobyt nepřesáhne stanovený počet dnů.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Ekvádoru není. V Quitu je ale honorární konzulát: Jorge Washington 716 y Amazonas, Edificio Rocafuerte, Quito

Slovo ecuador znamená ve španělštině „rovník“. Člověk, který to ví, pak celkem bez problémů dokáže stát Ekvádor umístit na mapu světa. Ekvádor totiž rovník protíná – a to nejen pevninský stát, ale i souostroví Galapágy, jež Ekvádoru také patří.

Koloniální architektura a krásná příroda

Ekvádor je jeden z nejmenších států Jižní Ameriky – na druhou stranu ale nabízí spoustu památek a zajímavých míst, takže o turisty nemá nouzi. Za návštěvu tady stojí jak výstavní koloniální města, tak příroda v čele s deštnými pralesy, kde z vás lije pot už po pár minutách pobytu.

Hlavním městem Ekvádoru se jmenuje Quito, město s krásným historickým centrem v koloniálním stylu, jež je zapsané i na seznam světového dědictví UNESCO. Vedle běžných domků tu najdeme ohromné množství církevních staveb – městu se proto přezdívá klášter Ameriky. A mimochodem – Quito je druhé nejvýše položené hlavní město na světě.

Projděte se po rovníku a Třídě sopek

Pokud si potrpíte na kuriozity a zajímavosti, pak se vydejte na krátký výlet mimo hranice hlavního města. Na místě Mitad de Mundo se totiž můžete postavit na rovník. Ten tady přetíná slavnou silnici Panamericana a má tady dokonce i vybudovaný pomník.

Za přírodou se pak v Ekvádoru jezdí do národního parku Cotopaxi, který dostal jméno podle slavného stejnojmenného vulkánu. Sopka je dodnes činná, to ale nebrání turistům, aby na ní nevyráželi. Výstup zvládne skoro každý jen se základním vybavením a se zkušeným průvodcem. Cotopaxi navíc není jedinou sopkou, která v tomto parku je. Vulkánů tady stojí více, a proto se parku občas přezdívá i „Třída sopek“.

Do minulosti, na Galapágy

Návratem do pravěku lze nazvat cestu na souostroví Galapágy. Skupina ostrovů, která leží asi 1000 kilometrů od pevniny, patří oficiálně Ekvádoru a těší se díky své fauně a flóre obrovskému zájmu turistů. Galapágy opravdu vypadají jako místo, kde se zastavil čas. Symbolem souostroví je lávový útvar Pinnacle Rock a pak samozřejmě želvy sloní, které tady žijí a které daly souostroví jméno. Jejich obrácený krunýř totiž připomíná sedlo – a to se ve španělštině řekne galapago.  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Žena na stromové houpačce v Ekvádoru. - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Houpání nad aktivní sopkou? V Ekvádoru oblíbená zábava
Postavit seismickou stanici na stromě? Kapku divné. Přitlouct houpačku na jednu z nejtenčích větví? Pořádný bizár, který v Ekvádoru táhne.    
Ženy na trzích v Ekvádoru - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Ekvádorská kuchyně: menu vévodí morčata i červi
Je velká, ba obrovská, jedná se o největší žijící druh želvy. Tohoto giganta najdeme na Galapágách, ostrovech patřících Ekvádoru, mezi latinskoamerickými zeměmi jednu z těch menších.
Ekvádorská sopka Chimborazo - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Celý život jsme žili v omylu! Nejvyšší horou světa není Everest, ale Chimborazo
To, že je Everest nejvyšší horou světa, nám vtloukali do hlav už na základní škole. S úctyhodnými 8 848 metry nad mořem je majestátním velikánem, na kterém se neodpouští sebemenší zaškobrtnutí.
Nádherně zasněžený vulkán Cotopaxi v Ekvádoru - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Cotopaxi: Ekvádorská velesopka, na které zanechali stopu Češi
Pravidelně tvarovaný aktivní stratovulkán Cotopaxi je národním symbolem Ekvádoru. Mezi místními lidmi a turisty je populární mimo jiné díky tomu, že jeho nadmořskou výšku 5 897 metrů lze při dobrém počasí zdolat během 6 hodin!
Galapágy želvy
Průvodce státem
Cesta do pravěku: Galapágy jsou souostroví, kde se čas zastavil před stovkami tisíců let
Sopky, podivní ještěři a krajina vymykající se běžným představám. To jsou Galapágy, které svou krásou a výjimečností přilákaly i před 200 let slavného přírodovědce Charlese Darwina.
Ekvádor PR
Praktický rádce
Ekvádor – Co tato zajímavá země nabízí?
Ekvádor je bezpochyby exotickou destinací, která se vám stane výzvou především v okamžiku, kdy toužíte po poznávání a dobrodružství. Země Jižní Ameriky, s níž se pojí řada úchvatných míst.

Kvízy

Kde mají houpačku nad aktivní sopkou?
Zobrazit odpověď
V Ekvádoru.
Kdy se vypravila slavná česko-polská vědecká výprava na horu Cotopaxi?
Zobrazit odpověď
1972.