Přejít k hlavnímu obsahu

Nový Zéland

Hlavní město: Wellington. Počet obyvatel: 4,4 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 268 680 km² Úřední jazyk: Angličtina, maorština. Měna: Novozélandský dolar. Sousední státy: Kolem dokola je jen moře. Nejblíže má země k Austrálii, a to asi 2000 km.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: V případě pobytu nepřesahujícího 3 měsíce mohou občané České republiky cestovat bez víza.

Velvyslanectví: Oblast spadá pod působnost australského konzula v Sydney. Přímo na Novém Zélandu máme dva honorární konzuly. V Queenstown (Level 2, 11-17 Church Street, 9300 Queenstown) a v Aucklandu (Level 1, 110 Customs Street West, P.O.Box 106-740, 1010 Auckland).

Ka mate, ka mate, ka ora, ka ora… tak začíná tajemný domorodý tanec haka, který po celém světě proslavili novozélandští ragbisté. Čím ještě tahle půvabná země může turisty překvapit?

Cestování na Nový Zéland: Na co se připravit?

Po vstupní proceduře na letišti, která končívá vrácením zpět snad jen v tom případě, že máte v kapse krabičku, v níž byla skladována marihuana, vstupujete na Zéland. Připravit byste se měli na to, že tamní obyvatelé berou všechno hodně s klidem. Když něco potřebujete a oni řeknou okay, neznamená to, že se to chystají řešit. Jen potvrzují, že vás slyšeli.

To ale většinou nevadí to hlavní, na co byste se měli připravit před cestováním na Nový Zéland, je totiž čarokrásná krajina. Stalo se z toho už klišé, ale i tak zmíníme, že ačkoliv zde není nijak levno, filmaři přijíždějí velmi rádi. Vedle série Pána prstenů tady natočili například oskarové Piano, King Konga, Hobita, Letopisy Narnie a spoustu dalších snímků.

Nový Zéland: Zajímavá místa, cestovatelské hity

Zajímavým faktem je už to, že bychom správně neměli Nový Zéland řadit na stejný světadíl jako Austrálii, poněvadž se jedná o pozůstatek potopeného kontinentu Novozélandie. Přestože se většina kontinentu potopila, na území o něco větším než Česká republika, Slovensko, Rakousko a Švýcarsko dohromady se nachází ještě spousta poutavých míst.

Například rozkládající se město duchů Denniston, prapodivné národní ptáky kivi, vulkanický národní park Tongariro nebo třeba kopec Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Ne že by tento vrch něčím vynikal, ale jakmile dostal jméno, stal se slavným. S pětaosmdesáti písmeny se totiž honosí titulem nejdelšího jednoslovného místního názvu na světě. Opomenout nelze ani vodopády Sutherland Falls a romanticky vypadající jeskyně Waitomo.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Také jste podlehli kouzlu Nového Zélandu? Tak hurá na otevírání článků níže!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Modré jezero Nový Zéland
Řeky a jezera
Nejčistším jezerem světa prohlédnete až do hloubky 80 metrů
Při vyslovení jeho názvu se vám dvakrát zamotá jazyk a třikrát zkroutí palec u levé nohy. No jen schválně – zkuste si takhle bez nácviku vyslovit název nejčistšího jezera na světě.
Blue Pools Mt. Aspiring
Parky a rezervace
Smaragdová jezírka jsou lákadlem národního parku Mt Aspiring
„Svět se změnil. Cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu.
Moeraki - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Dokonale kulaté balvany na Novém Zélandu vyvolávají otázky o svém původu
Pláž Koekohe u městečka Moeraki na Jižním ostrově Nového Zélandu je poseta velkými kulatými kameny, které vypadají, jako by je tam po hře pétanque zapomněli pravěcí obři. Nebo mimozemšťani? Jak se prapodivné koule octly na plážích?
obrazek
Řeky a jezera
Jeskyně Waitomo připomínají hvězdnou oblohu, jsou ale plné slizu
Vypadá to jako romantická plavba - na malé lodičce plují turisté tichou jeskynní řekou. Z černočerné tmy se ale najednou vylíhne hvězdná obloha. Ne, ještě jsme z jeskyně nevyjeli.
Plot ověšený spodním prádlem - Cestovinky.cz
To nejlepší
Nejdelší podprsenkový plot na světě postihl smutný konec
Pokud jste během let 2000 - 2006 navštívili Nový Zéland, konkrétně tedy Cardron Valley, nacházejícím se v novozélandském Central Otago, u plotu tvořeného spodním prádlem jste pravděpodobně zůstali stát jak
White Island na Novém Zélandu
Parky a rezervace
Novozélandská sopka, která usmrtila šest lidí, hrozí dalším výbuchem
Pondělní výbuch novozélandské sopky na ostrůvku White Island si dosud vyžádal šest potvrzených obětí. Další tři desítky osob se potýkají s lehčími a těžšími zraněními.
Three Sisters and the Elephant Rock - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Na Novém Zélandu vyrůstají z vody sloni. Moře si je ale nakonec vždycky vezme zpět
Nový Zéland je fascinující místo, které si řada z nás spojuje s Tolkienovou trilogií Pán prstenů. Nejen Hobitín, proslulé fjordy Milford Sound jsou ale pro toto místo typické.
Waitomo
Parky a rezervace
Kochání povoleno: Podívejte se, jak novozélandští glowworms rozsvěcují lesy i jeskyně
Příroda je mocná čarodějka a často nás překvapí tam, kde bychom to vůbec nečekali. Příkladem je třeba Nový Zéland, kde žijí tvorové tak trochu z jiného světa. Nebo z pohádky.
Hobitín na Novém Zélandu
Filmové a seriálové lokace
Po stopách filmů: Soukromá ovčí farma se proměnila na legendární vesničku z Pána prstenů
Neexistuje asi nikdo, kdo by neznal trilogii Pán prstenů. Jednou z ústředních lokalit, kde se odehrává zcela zásadní část děje, je i pitoreskní vesnička Hobitín.

Kvízy

Jak vznikly kulaté kameny na pobřeží Nového Zélandu?
Zobrazit odpověď
Postupným usazováním hornin a minerálů kolem středu.
Na jakém ostrově leží jeskyně slizu Waitomo?
Zobrazit odpověď
Na Severním ostrově Nového Zélandu.
Kde se nachází slavné "Šampaňské jezírko"?
Zobrazit odpověď
Na Novém Zélandu.