Hlavní město: Wellington. Počet obyvatel: 4,4 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 268 680 km² Úřední jazyk: Angličtina, maorština. Měna: Novozélandský dolar. Sousední státy: Kolem dokola je jen moře. Nejblíže má země k Austrálii, a to asi 2000 km.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: V případě pobytu nepřesahujícího 3 měsíce mohou občané České republiky cestovat bez víza.
Velvyslanectví: Oblast spadá pod působnost australského konzula v Sydney. Přímo na Novém Zélandu máme dva honorární konzuly. V Queenstown (Level 2, 11-17 Church Street, 9300 Queenstown) a v Aucklandu (Level 1, 110 Customs Street West, P.O.Box 106-740, 1010 Auckland).
Ka mate, ka mate, ka ora, ka ora… tak začíná tajemný domorodý tanec haka, který po celém světě proslavili novozélandští ragbisté. Čím ještě tahle půvabná země může turisty překvapit?
Cestování na Nový Zéland: Na co se připravit?
Po vstupní proceduře na letišti, která končívá vrácením zpět snad jen v tom případě, že máte v kapse krabičku, v níž byla skladována marihuana, vstupujete na Zéland. Připravit byste se měli na to, že tamní obyvatelé berou všechno hodně s klidem. Když něco potřebujete a oni řeknou okay, neznamená to, že se to chystají řešit. Jen potvrzují, že vás slyšeli.
To ale většinou nevadí to hlavní, na co byste se měli připravit před cestováním na Nový Zéland, je totiž čarokrásná krajina. Stalo se z toho už klišé, ale i tak zmíníme, že ačkoliv zde není nijak levno, filmaři přijíždějí velmi rádi. Vedle série Pána prstenů tady natočili například oskarové Piano, King Konga, Hobita, Letopisy Narnie a spoustu dalších snímků.
Nový Zéland: Zajímavá místa, cestovatelské hity
Zajímavým faktem je už to, že bychom správně neměli Nový Zéland řadit na stejný světadíl jako Austrálii, poněvadž se jedná o pozůstatek potopeného kontinentu Novozélandie. Přestože se většina kontinentu potopila, na území o něco větším než Česká republika, Slovensko, Rakousko a Švýcarsko dohromady se nachází ještě spousta poutavých míst.
Například rozkládající se město duchů Denniston, prapodivné národní ptáky kivi, vulkanický národní park Tongariro nebo třeba kopec Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Ne že by tento vrch něčím vynikal, ale jakmile dostal jméno, stal se slavným. S pětaosmdesáti písmeny se totiž honosí titulem nejdelšího jednoslovného místního názvu na světě. Opomenout nelze ani vodopády Sutherland Falls a romanticky vypadající jeskyně Waitomo.
Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.
Také jste podlehli kouzlu Nového Zélandu? Tak hurá na otevírání článků níže!