Hlavní město: Tunis. Počet obyvatel: 10,5 mil (údaj z roku 2009). Rozloha: 163 610 km² (91. největší země světa). Úřední jazyk: Arabština. Měna: Tuniský dinár. Sousední státy: Alžírsko, Lybie.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro organizovanou turistiku (s voucherem cestovní kanceláře) není vízová povinnost. Účastníci organizované turistiky (bez víza) však nemohou během pobytu v Tunisku vycestovat do sousedních zemí.
Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Tunisku - 98, rue de Palestine, BP 53, 1002 Tunis
Nekonečné písečné pláže a nekonečné písečné duny – písek hraje v Tunisku důležitou roli – i přesto, že Sahara nepokrývá většinu území a rozhodně ji netvoří jen písečné duny. Spíše naopak – převažují kamenité planiny a ta „pravá písečná“ Sahara je vlastně v obrovské menšině. Užít si ji ale můžete – a my vám za chvíli řekneme kde.
Tunisko je mezi evropskými turisty velmi oblíbenou zemí – pár dní volna si tady totiž mohou užít na krásných plážích, pod pražícím sluncem a v blízkosti prohřátého středozemního moře. Zároveň je tu ale atmosféra už pořádně exotická a orientální, což je to, co sem turisty prostě pořád láká. Menší útlum přišel v roce 2011, po takzvané jasmínové revoluci, kdy země procházela bouřlivým politickým vývojem spojeným s nepokoji, nicméně dnes už je Tunisko opět na předních příčkách v počtu návštěvníků.
Vstupní branou Tuniska je hlavní město Tunis, se zbytky městského státu Kartágo, s ruinami lázní Antonia Pia, s muzeem, s desítkami mešit, s úzkými uličkami a samozřejmě s plážemi. Z Kartága to pak je jen pár desítek minut jízdy do dovolenkových resortů při pobřeží. Názvy jako Hammamet, Sousse nebo Monastir jsou dnes synonymem plážové dovolené.
Za plážemi a pohodou se létá i na ostrov Djerba. Největší ostrov při pobřeží Severní Afriky je s pevninou spojený takzvanou Římskou hrází, má rozlohu 520 čtverečních kilometrů a roste na něm několik desítek tisíc palem. Narazíte tu na krásné hotelové resorty, na tržiště, kde je povinností a nutností smlouvat, ale pokud patříte k akčním lidem, kteří chtějí během dovolené poznávat a užívat si aktivního odpočinku, není pro vás Djerba to pravé.
Tunisko nicméně nejsou jen pláže. Vydat se můžete do svého času třetího největšího amfiteátru na světě – do města El Djem. Ze zdejšího kolosea nicméně nezbývá tolik, kolik by mohlo, protože ho ještě v roce 1979, těsně před zapsáním na seznam UNESCO, místní rozebírali pro stavbu svých domů.
Vstupní branou Sahary je potom městečko Douz, odkud můžete vyjet na velbloudovi mezi písečné duny na pár desítek minut, ale i na několik dní. Mimochodem – věděli jste, že kvalitní bílý velbloud vyjde až na půl milionu?
Branou k horským oázám je potom oáza Gafsa, vidět byste měli i oázu Chebika, případně vyrazit do největší oázy v Tunisku – do města Tozeur, které se v pouštní pustině vyloupne jako fata morgána, ale na rozdíl od tohoto jevu je reálné. V Tozeur kupte zdejší datle a užijte si výhled z hotelového bazénu do pouštní pustiny.
Jih Tuniska pak patří největšímu solnému jezeru na Sahaře. Říká se mu Šott Djerid, má rozlohu 7000 kilometrů čtverečních a bílá solná krusta občas připomíná sněhovou pláň. Jen ta teplota tu šplhá k 50 stupňům…