Přejít k hlavnímu obsahu

Tunisko

Hlavní město: Tunis. Počet obyvatel: 10,5 mil (údaj z roku 2009). Rozloha: 163 610 km² (91. největší země světa). Úřední jazyk: Arabština. Měna: Tuniský dinár. Sousední státy: Alžírsko, Lybie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro organizovanou turistiku (s voucherem cestovní kanceláře) není vízová povinnost. Účastníci organizované turistiky (bez víza) však nemohou během pobytu v Tunisku vycestovat do sousedních zemí.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Tunisku - 98, rue de Palestine, BP 53, 1002 Tunis

Tunisko – země písku v mnoha podobách

Nekonečné písečné pláže a nekonečné písečné duny – písek hraje v Tunisku důležitou roli – i přesto, že Sahara nepokrývá většinu území a rozhodně ji netvoří jen písečné duny. Spíše naopak – převažují kamenité planiny a ta „pravá písečná“ Sahara je vlastně v obrovské menšině. Užít si ji ale můžete – a my vám za chvíli řekneme kde.

Tunisko je mezi evropskými turisty velmi oblíbenou zemí – pár dní volna si tady totiž mohou užít na krásných plážích, pod pražícím sluncem a v blízkosti prohřátého středozemního moře. Zároveň je tu ale atmosféra už pořádně exotická a orientální, což je to, co sem turisty prostě pořád láká. Menší útlum přišel v roce 2011, po takzvané jasmínové revoluci, kdy země procházela bouřlivým politickým vývojem spojeným s nepokoji, nicméně dnes už je Tunisko opět na předních příčkách v počtu návštěvníků.

Na dovolenou k pobřeží

Vstupní branou Tuniska je hlavní město Tunis, se zbytky městského státu Kartágo, s ruinami lázní Antonia Pia, s muzeem, s desítkami mešit, s úzkými uličkami a samozřejmě s plážemi. Z Kartága to pak je jen pár desítek minut jízdy do dovolenkových resortů při pobřeží. Názvy jako Hammamet, Sousse nebo Monastir jsou dnes synonymem plážové dovolené.

Za plážemi a pohodou se létá i na ostrov Djerba. Největší ostrov při pobřeží Severní Afriky je s pevninou spojený takzvanou Římskou hrází, má rozlohu 520 čtverečních kilometrů a roste na něm několik desítek tisíc palem. Narazíte tu na krásné hotelové resorty, na tržiště, kde je povinností a nutností smlouvat, ale pokud patříte k akčním lidem, kteří chtějí během dovolené poznávat a užívat si aktivního odpočinku, není pro vás Djerba to pravé.

Vnitrozemí přeje dobrodruhům

Tunisko nicméně nejsou jen pláže. Vydat se můžete do svého času třetího největšího amfiteátru na světě – do města El Djem. Ze zdejšího kolosea nicméně nezbývá tolik, kolik by mohlo, protože ho ještě v roce 1979, těsně před zapsáním na seznam UNESCO, místní rozebírali pro stavbu svých domů.

Vstupní branou Sahary je potom městečko Douz, odkud můžete vyjet na velbloudovi mezi písečné duny na pár desítek minut, ale i na několik dní. Mimochodem – věděli jste, že kvalitní bílý velbloud vyjde až na půl milionu?

Branou k horským oázám je potom oáza Gafsa, vidět byste měli i oázu Chebika, případně vyrazit do největší oázy v Tunisku – do města Tozeur, které se v pouštní pustině vyloupne jako fata morgána, ale na rozdíl od tohoto jevu je reálné. V Tozeur kupte zdejší datle a užijte si výhled z hotelového bazénu do pouštní pustiny.

Jih Tuniska pak patří největšímu solnému jezeru na Sahaře. Říká se mu Šott Djerid, má rozlohu 7000 kilometrů čtverečních a bílá solná krusta občas připomíná sněhovou pláň. Jen ta teplota tu šplhá k 50 stupňům…

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

amfiteátr EL Djem
Historické stavby
Oscarový Gladiátor se točil ve třetím největším koloseu světa
Jakmile překročíte hranice malého tuniského městečka El Džem, vaše zraky upoutá obří amfiteátr vystavěný ve třetím století našeho letopočtu. V typické tuniské krajině  působí doslova jako fata morgana.
Tunisko – Byrsa a Kartágo
Průvodce státem
Exotika na dosah ruky. Od návštěvy Tuniska vás dělí tři hodiny letu
Tunisko je země plná dlouhých písečných pláží, rozmanitých památek, průzračného moře, vyhlášených hotelů se službami na vysoké úrovni i bohatým podmořským životem. Letecky se sem dostanete za pouhé tři hodiny. 
Tunisko Hammamet
Průvodce městem
Tuniský Hammamet si oblíbili piráti, turisté i štáb trháku Gladiátor
Starobylé tuniské letovisko, ležící u stejnojmenného zálivu, který zde Středozemní moře vykusuje do tuniské pevniny, je oblíbeným cílem turistů z celého světa.
Džerba - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Tuniská Džerba – ostrov, který si zaslouží obnovit pohaslou slávu
Tunisko už není tak úplně na špici dovolenkových destinací, jako tomu bývalo, ale některé jeho lokality stále stojí za to.
Chott El Jerid úvodní
Řeky a jezera
Silnice uprostřed jezera se jednou za deset let mění na Benátky
Máme pro vás hádanku: Mění barvu od růžové, přes zelenou, až do fialové. Je příšerně slané a jezdí skrze něj auta, motorky i čtyřkolky. Přibližně jednou za deset let, se vlivem velkých dešťů promění v italské Benátky.
tuniská medina PR
Praktický rádce
Tuniská medina: Místo plné historie a příběhů
Láká vás atmosféra rušných trhů s orientálním zbožím, arabská kultura a procházky spletitými uličkami připomínající labyrint? Navštivte medinu třeba v Tunisku!
Mahdia úvodní
Pláže a moře
Mahdia, africká krása na dosah. Poznejte romantické městečko s božskými plážemi
Kam do Tuniska? Vydat se můžete třeba do destinace s nejkrásnějšími plážemi.
Tuniské pláže
Pláže a moře
Nejkrásnější pláže Tuniska: Zláká vás mauricijská exotika nebo sedmá nejhezčí pláž světa?
Tunisko je vyhlášené pro své luxusní sítě hotelů, dlouhou sezónu, ale především okouzlující písčité pláže. Ty nejkrásnější z nich vám představíme na následujících řádcích.
obrazek
Praktický rádce
Kam na dovolenou na konci prázdnin? Jsou lokality, které nezklamou
Ačkoliv se konec léta nezadržitelně blíží, rozhodně to neznamená, že by končila i sezóna dovolených.

Kvízy

Jak se jmenuje hlavní město Tuniska?
Zobrazit odpověď
Tohle bylo lehké - Tunis.