Přejít k hlavnímu obsahu

Čertovo oko a obří hrnce uvnitř vodopádu? V Harrachově je možné vše

Teskně hučí Niagara, teskně hučí do noci…,“ tak popěvoval Eduard Ingriš, autor mnoha písní a hudby ke známým filmům. Následující řádky ale nebudou věnovány americké řece Niagaře v systému Velkých jezer a stejnojmenným vodopádům, nýbrž mnohem bližší atrakci, kterou najdeme nedaleko Harrachova.

Mumlavské vodopády nemumlají, ale bublají

Nedaleko Harrachova, konkrétně tedy v Mumlavském dole, vytváří dravá řeka Mumlava okouzlující přírodní scenerii. Jsou jí stejnojmenné vodopády, tvořené stupňovitými žulovými bloky. Po celý rok sem voda padá z desetimetrové výšky a vodopády patří mezi ty vůbec nejmohutnější v celé České republice. Není se proto čemu divit, že jsou vyhledávaným a vděčným cílem turistů. Jejich název je odvozený od německého slůvka „murmeln“, což v překladu znamená „mumlat“.

Uvnitř vodopádů jsou jasně patrné evrozní jevy – čertova oka a obří hrnce.
Zdroj: Pixabay.com

Čertova oka, obří hrnce a zimní transformace

Další raritou vodopádu jsou tzv. čertova oka a obří hrnce – ukázky tzv. evorzního jevu. Prohlubně a ohlazy tady vznikly pohybem vody a kamínků. V nejširších místech mají úctyhodných šest metrů a dosahují hloubky až tři metry. Pokud plánujete Mumlavský vodopád navštívit, vychytali jste tu nejlepší dobu. Právě na jaře se totiž může pochlubit největším průtokem a vytváří tak jedinečnou podívanou. Ovšem vodopád můžete navštívit i během zimy. Zamrzající voda z něj vytvoří další přírodní dílo – ledopád, jenž působí jako by byl vytržen ze zimního fiktivního světa Narnie.

V zimě vodopád zamrzá a transformuje se v okouzlující ledopád.
Zdroj: harrachov-info.cz

 Jak se sem dostat?

Vodopády jsou dobře přístupné po modře značené trase od harrachovského autobusového nádraží kolem lesnického muzea Šindelka. Zvolit můžete ale i trasu kolem bývalých rudných dolů (dnes hornického muzea), která je vděčnou a romantickou procházkou nejen pro zamilované dvojice. Od vodopádů pak můžete pokračovat například na Krakonošovu snídani či k Vosecké boudě. Kousek od vodopádů se nachází Mumlavská bouda, která byla původně harrachovskou hájovnou, dnes je vyhledávanou výletní restaurací.

 
 

Místo

50° 46' 14.4228", 15° 27' 12.1608"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Čertovo oko a obří hrnce uvnitř vodopádu? V Harrachově je možné vše