Přejít k hlavnímu obsahu

Filmové peklo: Čerti si odnesli Dorotu Máchalovou na Českolipsko

Kudy se jde do pekla? V okolí České Lípy mají jasno. Po kamenných schodech hradu Sloup. Tedy alespoň podle filmu S čerty nejsou žerty, který se tu natáčel. Kde přesně je najdeme?

Pamatujete si scénu, ve které Petr Máchal a Janek, čert s hodností vlka (dříve vraníka), utíkají po uzoučkých schodech ve skále přímo do pekla? Zdá se vám, že tak nepohodlné a nehostinně vyhlížející místo muselo být uměle vytvořené pro natáčení pohádky? Kdepak, opravdu existuje. Na hradě Sloup. Ten stojí 9 km severovýchodně od České Lípy.

Severní schodiště zachycené ve filmu používali obyvatelé hradu už od jeho vystavení, tedy od počátku 14. století. Zachovalo se ve velmi dobrém stavu, a tak po něm chodili nejen čerti, ale dnes i turisté.

I takhle nádherné je okolí filmového pekla.
Zdroj: By VitVit (Own work) [CC BY-SA 4.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

To ovšem není jediné čertovské místo na tomto hradě. Filmaři tady natočili i pekelnou kancelář, z níž vychází kníže pekel poté, co se dozví o nadlimitním počtu hříchů Doroty Máchalové.

Kde bydlí čerti

Není náhoda, že tvůrci jedné z nejúspěšnějších českých televizních pohádek vybrali toto místo. Jen o pár kilometrů dál na východ totiž najdete takzvané Pekelné doly. Tam se točily slavné scény se všemi čerty. Tady padalo na zem pírko, které mohlo ohrozit říši ohně.

I sem se bez problémů dostanete. Dokonce vám dovolí jet dovnitř na motorce. Dnes totiž tyto prostory spravuje motorkářský klub. Na dvou kolech se dá ve výklencích „pekla“ krásně jezdit. Jeskyně v údolí říčky Svitávky totiž vytvářejí nejrozsáhlejší doposud objevené pískovcové podzemní prostory v Evropě. Mají tu dokonce nakreslené silniční pruhy.

Motorkáři do Pekelných dolů jezdí rádi.
Zdroj: Pixabay.com

Okolí hradu Sloup vypadá jako ideální místo na výlet. A nejen vypadá – vždyť jen 25 km odsud se nachází Máchovo jezero, jedna z nejoblíbenějších českých destinací pro letní dovolenou. I když zrovna teď na hlavní pláži není pro citlivé jedince úplně nejvhodnější jít se sem koupat – od poloviny července hygienici pozorují zvýšený výskyt sinic.

Ale i když se nevykoupete, nevadí. Krás má okolí dost, a to nejen ty spojené s filmem S čerty nejsou žerty. Co třeba zámek Sloup v Čechách vzdálený 800 m od hradu a 7 km od Pekelných dolů.

 
 

Místo

50° 43' 36.0372", 14° 38' 46.05"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Jan Švestka

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Filmové peklo: Čerti si odnesli Dorotu Máchalovou na Českolipsko