Přejít k hlavnímu obsahu

Odhalte tajemství 2. světové války a vojenských památníků u našich sousedů nedaleko česko-polské hranice

Cestou směrem na Hradec Králové – Náchod – Broumov, jen pár kilometrů za česko-polskou hranicí, můžete objevovat tajemství 2. sv. války, zejména vojenského projektu RIESE tehdejšího hitlerovského Německa.

Výlet do této nesporně zajímavé části našich severních sousedů doporučujeme začít prohlídkou podzemních měst, v nichž se skrývá řada tajemství. Během 2. sv. války byla ve zdejších Sovích horách a pod hradem Książ ve Wałbrzychu realizována tajná stavba hitlerovského Německa s krycím názvem „Riese”  (česky „Obr”). Ruce vězňů z tábora Gross-Rosen zde budovaly obří tunely. V letech 1943-1945 v podzemí Sovích hor vzniklo šest komplexů, sedmý právě pod hradem Książ. Účel těchto staveb dodnes není znám. Jedna z hypotéz uvádí, že v podzemí mohly být fabriky zbraní. Stavba komplexu „Riese” však nikdy nebyla dokončena. Část těchto podzemních tunelů je dnes zpřístupněna k prohlídkám.

Riese

Wlodarz

První z těchto podzemních staveb, které dnes můžete navštívit, se nachází pod hradem Książ ve Wałbrzychu (www.ksiaz.walbrzych.pl), třetím největším hradem v Polsku. Trasa prohlídky, doprovázená  multimediálními prezentacemi, vede částí tunelů ležících 50 m pod hradem. S průvodcem trvá prohlídka komplexu cca 40 minut a k dispozici jsou i audiobooky v češtině. Nezapomenutelným zážitkem je i návštěva samotného hradu. Síť tunelů pod zámkem dodnes vyvolává velké emoce.

Riese

Nedaleko hradu se pak nachází stejnojmenný hotel Książ (www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/hotel) či hotel s restaurací Maria (www.hotelmaria.sirbud.pl), kde můžete ochutnat výborné grilované speciality.

Z hradu Książ, směrem do Sovích hor (cca 30 km), dojedete k Valimským štolám (www.sztolnie.pl). Přístupné jsou tři z nich a prohlídka s průvodcem trvá cca hodinu.

Walimské štoly

Walimské štoly

Walimské štoly

Ze štol se pak rovnou můžete vydat do nejrozsáhlejší části komplexu Riese - podzemního města Osówka (www.osowka.cz) v obci Głuszyca. V září 2019 zde zprovoznili novou multimediální trasu s audioprůvodci v češtině – doporučujeme vydat se tou „extrémní”, při níž se tunely proplouvá na lodičkách. Po prohlídce tunelů se vydáte nahoru k hlavnímu vchodu na cca 15 minutovou procházku skalními chodbami a venku si pak můžete prohlédnout  pozůstatky nedokončených vojenských staveb.

Na chvíli se můžete zastavit i v Jedlině – Zdroji, na zámku Jedlinka, kde sídlila paramilitantní německá organizace Todt, dohlížející na práce v podzemí v rámci projektu RIESE. Skvělým námětem je i návštěva Kamenné Hory, kde v podzemí pod Parkovou horou měli nacisté pracovat na projektu „Arado” – vývoji nové zbraně, která měla změnit podobu 2. světové války.

Další zajímavou vojenskou památkou je komplex staveb v bývalém uhelném dole v Ludwikowicích Kłodzkých, zařazených během 2. světové války do programu Riese. Nacházejí se zde předměty dosud neznámého určení a se záhadnými názvy jako např. Mucholapka, které snad měly sloužit již k výše zmíněnému vývoji nové zbraně nacistů. V současnosti prostory bývalého dolu slouží jako muzeum vojenské techniky Riese-Mölke.

Muzeum vojenské techniky Mölke

Přestože od konce války uplynulo jen několik desítek let, jde-li o projekt Riese, nedochovaly se, resp. nejsou známy žádné stavební plány a neexistují ani žádní svědkové – jedná se tak fakticky o jednu z nejzáhadnějších stránek 2. světové války. Ze šesti komplexů (Gontowa, Jugowice, Soboń, Rzeczka, Osówka a Włodarz) jsou turistům zpřístupněny jen tři poslední. Samostatnou částí Riese bylo pak podzemí ražené pod hradem Książ.

 
 

Místo

50° 45' 55.8504", 16° 16' 58.8072"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
redakce

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Odhalte tajemství 2. světové války a vojenských památníků u našich sousedů nedaleko česko-polské hranice