Přejít k hlavnímu obsahu

Pastva pro oči: tohle je 24 nejkrásnějších míst v Africe

Rozlehlé pouště, vysoké hory, tajemné pyramidy, hluboké kaňony… A to všechno s nádechem exotiky. Připravili jsme pro vás přehlídku 24 afrických lokalit, které by měl aspoň z fotografií znát každý. Připravte se, startujeme.

Blyde River Canyon (JAR)

Jihoafrická republika se pyšní mnoha krásami. Jednou z nich je Blyde River Canyon, kam ročně míří nespočet turistů z celého světa. Kaňon se rozprostírá na 25 kilometrech údolí řeky Blyde a od jeho křivek se jen těžko odtrhnete. Jeho průměrná hloubka je 750 metrů. Nejvyšší bod je hora Mariepskop (1 944 m) a nejnižší bod se nachází v 561 m n. m. To z kaňonu činí třetí nejhlubší svého druhu na světě. Převážnou část kaňonu tvoří červený pískovec.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Sossusvlei (Namibie)

Sossusvlei je zase jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších lokalit Namibie. Jde o solnou a jílovitou pánev v jižní části Namibské pouště. Z pánve pak vyčnívají nezaměnitelné červené duny staré milióny let, s různými názvy, například Deadvlei nebo Big Daddy. Sossusvlei se občas používá jako širší označení všech dun v této oblasti.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Tsingy de Bemaraha (Madagaskar)

Tohle je ale opravdu nádhera. Celkem jsou národní park a přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha velké asi jako polovina Libereckého kraje. Rozmanitá krasová krajina, kterou tu spatříte, se utvářela v období jury, tedy zhruba před 145-200 milióny let. Zdejší labyrint tvoří erupcí vzniklé ostré škrapy, mezi nimi jsou pak opadavé lesy. Od roku 1990 jsou obě místa zapsána na seznamu UNESCO.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Jezero Retba (Senegal)

Retba, Lac de Rose, Růžové jezero. Tenhle přírodní zázrak se nachází asi 30 kilometrů od Dakaru a od Atlantského oceánu ho dělí jen písečné duny. Za růžovou barvou vody stojí řasa Dunaliella salina. Na 3 kilometrech čtvereční téhle vody se bez problémů udržíte bez většího snažení, aniž byste se potopili – voda totiž obsahuje asi 40 % soli. Místní obyvatelé z jezera ručně sůl běžně ručně dobývají.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Podvodní „vodopád“ (Mauricius)

Dobře, dobře. Není to vodopád. Ale místo je to krásné a jako vodopád vážně vypadá! Jenže jde jen o optický klam a všechnu tu vodu nepohlcuje nitro Země. To si tu s našimi zraky jen pohrávají nánosy písku, které se díky oceánským proudům sunou dál od pevniny. A pak je tu ještě k tomu kontinentální šelf, který se časem naklonil a ponořil pod hladinu. Ona „díra“ tedy není stovky metrů hluboká, jak by se mohlo zdát. Výškový rozdíl od pevniny tvoří maximálně 20 metrů.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Tassili n'Ajjer (Alžírsko)

Afrika tedy rozhodně není nuda a místa je tu dost i pro krásná pohoří. Jedním z nich je třeba pohoří Tassili v alžírské části Sahary, částečně vulkanický masiv, který tvoří krystalické horniny a prvohorní břidlice. Pohoří je pozoruhodné nejen svým celkovým zjevem, ale i skalními malbami z období neolitu, z nichž se dá vypozorovat především lov zvěře. Část pohoří má status národního parku a patří pod ochranu UNESCO.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Dallol (Etiopie)

Spousta bizarních tvarů a nejrůznějších barev, to je oč tu běží. Na místo, o kterém mluvíme, se můžete dostat jen s velbloudí karavanou, protože leží uprostřed pouště a nevedou k němu žádné silnice. Tuhle krásu má na svědomí vysoká koncentrace solí a horkých plynů. Nedaleko se dokonce nachází i sopka Dallol. Místo bylo dříve to nejteplejší obydlené na planetě, v 60. letech 20. století tu byla vypočtena průměrná roční teplota 34,5 °C, přičemž letní maxima hravě překonávala 45 °C.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Vodopády Ouzoud (Maroko)

Největší marocké vodopády na vás udělají dojem, ať chcete, nebo ne. Voda tady padá z výšky 100 metrů a dole na zemi se vytvářejí krásná jezírka. Všude okolo rostou olivy, po kterých jsou vodopády dokonce pojmenované. Tenhle krásný kousek přírody najdete asi 150 kilometrů východně od Marrakéše.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Viktoriiny vodopády (Zambezi - Zimbabwe)

Jedny z největších vodopádů na světě se nacházejí na hranicích mezi Zambezi a Zimbabwe. Dosahují úctyhodné výšky 108 m a šířky 1 800 m a jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO. Vodopády padající do čedičového kaňonu objevil v polovině 19. století cestovatel David Livingstone. Jméno získaly po královně Viktorii. Místní vodopádům říkají Mosi-oa-tunya, což můžeme přeložit jako „voda, která hřmí“.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Stolová hora (JAR)

V Jihoafrické republice je spousta nádherných míst. Když budete chtít v Kapském městě obdivovat přírodu, nebudete k ní mít daleko. Stolová hora si okamžitě získá vaše zraky i srdce. Na zdejší horu s plochým vrcholem, která je součástí stejnojmenného národního parku, se dostanete už i lanovkou. Hora je vysoká 1 086 m a útes, který tvoří její stěnu, je dlouhý 3 km. Shora je nádherný pohled na 10 km širokou zátoku Table Bay a za jasného počasí dohlédnete i 200 km daleko!

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Sun City (JAR)

Když na chvilku opustíme přírodu, můžeme nedaleko města Rustenburg v Jihoafrické republice odhalit taky nádherné prázdninové letovisko Sun City, na jehož části je neuvěřitelně krásný pohled. Letovisko bylo založeno v roce 1979 miliardářem Solomonem Kerznerem na formálně nezávislém území, kde neplatily jihoafrické zákony týkající se zákazu hazardu. Proto se tu kromě hotelů a zábavních parků nacházejí i honosná kasina.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Ngorongoro (Tanzanie)

Rozsáhlé území mezi stěnami ohromné kaldery v severní části Tanzanie je známé především díky vysoké koncentraci volně žijících zvířat. Lokalita je velmi oblíbená jako safari a musíme uznat, že zážitky odsud musí být naprosto nezapomenutelné. Potkat tu můžete třeba nosorožce černého, pakoně žíhaného, zebru, gazelu a další krásná zvířata. Na území Ngorongoro navazuje národní park Serengeti – oblasti byly formálně rozděleny v roce 1959.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Kilimandžáro (Tanzanie)

Tento horský masiv na hranicích Tanzanie a Keni sestává ze tří nečinných stratovulkánů. Na jednom z nich se nachází nejvyšší bod Afriky, Uhuru, a to v nadmořské výšce 5 895 m. Hora je součástí NP Kilimanjaro a od roku 1987 patří krajina ke Světovému dědictví UNESCO. Sopečná činnost zde pravděpodobně probíhala před 500 tisíci let.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Cape Point (JAR)

Při návštěvě Kapského města není radno vynechat Cape Point. Skalnatý ostroh se tu tyčí do výšky 238 m n. m. Od roku 1860 na vrcholku stojí maják, který měl vhodnou navigací zabránit většímu počtu námořních tragédií. Maják je bohužel postaven tak, že je často zahalen mlhou. O něco níž tedy vznikl maják nový – známý je tím, že svítí nejsilněji v Africe! Ke staršímu majáku se dá dojít pěšky nebo vyjet lanovkou.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Chebika (Tunisko)

Horská oáza Chebika patří k těm nejznámějším v Tunisku. Leží nedaleko hranic s Alžírskem a jde o turisty velmi vyhledávané místo. Dříve sloužila jako zastávka pro karavany, které tudy procházely, v období římské nadvlády tu byly vojenské pevnosti. Hlavní atrakcí Chebiky je studánka s palmovým hájem a vodopádem.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Dračí hory (JAR)

Úchvatné a nejvyšší pohoří jižní Afriky se nachází ve východní části JAR. Dlouhé je asi 1 000 km a nejvyšší vrchol sahá do nadmořské výšky 3 482 m. Součástí pohoří je druhý nejvyšší vodopád na světě Tugela Falls (984 m) a několik přírodních rezervací.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Kapské město (JAR)

Kapské město, Cape Town, významné město Jihoafrické republiky nesmí na našem seznamu nejkrásnějších míst Afriky chybět. I díky přítomnosti Stolové hory a Mysu dobré naděje je právem řazeno k nejhezčím městům planety. Kapské město bylo osídleno dávno před příchodem Evropanů, první zmínky o něm se ale dochovaly z 15. století, sepsal je přitom Portugalec Bartolomeo Diaz.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Zanzibar (Tanzanie)

Zanzibar je označení pro dva ostrovy u východoafrického pobřeží, které tvoří autonomní oblast Tanzanie. Rodiště zpěváka Freddieho Mercuryho je známý hlavně svými nádhernými plážemi s bělostným pískem a čirou vodou oceánu. Možná vás překvapí zdejší bujná vegetace, v níž má zásadní zastoupení skořicovník, pepřovník, vanilkovník, muškátovník nebo hřebíčkovec.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Spitzkoppe (Namibie)

Mohutný žulový suk ve střední Namibie je ve světě známý taky jako „namibijský Matterhorn“. Místo je jedním z nejnavštěvovanějších v Namibii, z pochopitelných důvodů ho zbožně vyhledávají i horolezci – nahoru vede asi stovka lezeckých cest. Ve skalách se dá dokonce i kempovat, takže o zážitky tu nemůže být nouze.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Delta Okavanga (Botswana)

Delta řeky Okavango je jedním z nejznámějších míst v Africe. Během období od června do srpna tu bývá nejvyšší stav vody a celé místo se stává oázou. Voda z řeky Okavango naráží na vyprahlou kalaharskou poušť a vypařuje se, ještě předtím ale vytvoří úchvatnou síť kanálů a ostrůvků. Do oblasti se často jezdí na safari a rozhodně je tu co vidět – žije tu například slon africký, hyena čabraková, buvol africký, zebra stepní nebo ibis posvátný.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

South Luangwa (Zambie)

Národní park South Luangwa patří mezi známá, avšak civilizací nejméně dotčená safari. Téměř všechen život je tu koncentrován v blízkosti řeky Luangwa a zvířat tu žije na 400 druhů! South Luangwa se nachází v údolí Luangwa Valley na ploše přesahující 9 000 km čtverečních.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Pyramidy v Gíze (Egypt)

Když je řeč o Africe, nesmíme vynechat obdivuhodné starobylé pyramidy v Gíze nedaleko Káhiry. Tři pyramidy tu dominují komplexu staroegyptských monumentů společně s Velkou sfingou. Do Egypta se ročně podívá necelých 13 miliónů turistů a je nanejvýš pravděpodobné, že se zastaví i u pyramid - jedné z nejslavnějších památek na světě a jednoho ze sedmi divů světa.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Serra Malagueta Mountains (Kapverdy)

Pohoří na severozápadě ostrova Santiago, který je součástí Kapverdských ostrovů, nabízí spoustu dobrodružství, krásných míst a taky přírodní rezervaci o rozloze 774 hektarů, v níž se nachází nejvyšší hora celého pohoří – Monte Malagueta (1 064 m). Zdejší turistické trasy nadchnou každého, kdo miluje horské treky.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com

Seychely

Seychely asi nemusíme dlouze představovat, přesto jsme je nemohli vynechat. Seychelskou republiku tvoří na 115 ostrovů a ostrůvků s nezaměnitelným vzhledem a neuvěřitelnou rajskou atmosférou. Pevninu tvoří buď žulová skaliska, nebo korálové atoly, tak dobře známé z fotografií na internetu. Většinu státního rozpočtu tvoří turistický ruch, ač by se mohlo zdát, že 150 tisíc turistů, kteří sem přijedou, nemůžou nikoho spasit.

Zdroj:
www.bigstockphoto.com
 
 
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Pastva pro oči: tohle je 24 nejkrásnějších míst v Africe