Přejít k hlavnímu obsahu

Austrálie

Hlavní město: Canberra. Počet obyvatel: 22, 6 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 7 747 400 km² (6. největší země světa). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Australský dolar.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: O australská turistická víza lze žádat - prostřednictvím internetu, prostřednictvím cestovní kanceláře v ČR, prostřednictvím australského velvyslanectví, prostřednictvím migračního agenta v Austrálii

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Austrálii - 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra. V Austrálii je dále šest honorárních konzulátů.

Austrálie – rudý kontinent

Nekonečná, místy rudá, místy zašedlá krajina, minimum stromů a najednou – Uluru! Právě tento slavný monolit je jedním z hlavních symbolů Austrálie – společně s Operou v Sydney, s klokany a koalami.

Dlouhodobá absolutní izolovanost od okolního světa způsobila, že devět z každých deseti druhů savců, kteří žijí v Austrálii, jsou endemité – nevyskytují se tedy nikde jinde na planetě. U rostlin je to osm druhů z deseti, u ptáků pak pět druhů z deseti. Austrálie je tedy sice malý, ale o to zajímavější kontinent. A zatímco místní berou pohled na klokana u silnice za podobný standard jako my pastviny s kravami, cizince tohle typicky australské zvíře dokáže šokovat.

Evropané Austrálii objevili v roce 1606, v 18. století z ní pak velká Británie udělala svou kolonii a nechala sem odvážet trestance z království, místní „Ausies“ jsou tak de facto potomky zločinců. Stát Austrálie tvoří šest spolkových států, tři federální teritoria a šest zámořských území. Hlavním městem je Canberra (a ne největší a nejlidnatější Sydney, jak si mnozí lidé myslí).

Uluru měnící barvu

Austrálie je stát pouští a polopouští, které zabírají většinu povrchu. Pravda, na některých místech narazíte na lesy, na severu dokonce na lesy deštné, převažují ale suché oblasti. V centrální části Austrálie pak leží v úvodu zmiňované Uluru, pískovcový monolit trčící 348 metrů na okolní planinu. A pozor – podle odhadů vědců se jeho drtivá většina ukrývá pod povrchem, dosahuje prý až do hloubky pěti kilometrů.

Uluru patří k nejnavštěvovanějším místům celého státu – i přesto, že výstup na jeho vrchol prý nosí smůlu a původní domorodci, pro které je Uluru posvátným místem, výšlap na vrchol nedoporučují a tvrdě odsuzují. Zážitek je ale už jen procházka okolo a pozorování toho, jak Uluru mění během dne barvu.

V Austrálii se jezdí na východ

Pro Austrálii platí, že většina turistů jezdí spíše do její východní části a západ je opomíjený. Oblíbenost východu je dána například existencí Velkého bariérového útesu, který má přes 2000 kilometrů a patří k potápěčským rájům. Ve východní části kontinentu leží i město Sydney – kosmopolitní metropole se 4,5 milionu obyvatel.

Sydney je největší město nejen Austrálie, ale i celé Oceánie. Vzniklo jako vůbec první britská osada na území tohoto kontinentu – a to okolo zátoky Port Jackson. Právě v té se soustředí ty neznámější stavby v Sydney – slavný Opera House a ikonický Harbour Bridge.

Opera a most – to musíte vidět

Sydneyská Opera je prvním objektem, který byl zapsán na seznam UNESCO v době, kdy ještě žil jeho tvůrce. I když pravda, Jorn Utzon neřídil celou stavbu, po vleklých sporech rozestavěné dílo v roce 1966 opustil a odborníci tvrdí, že je to hlavně na interiérech Opery opravdu notně znát. Stavba, která byla otevřena v roce 1973 a která připomíná obrovskou plachetnici, je ale i tak jednou z nejfotografovanějších staveb současnosti.

Hned u ní pak stojí slavný ocelový most Harbour Bridge, kterému Australané přezdívají Ramínko na šaty – odkazují tak na jeho typický a nezaměnitelný tvar. Obrovský kolos, který zátoku Port Jackson překlenul v roce 1932, je možné zdolat i po vrchním oblouku – na mostě se totiž pořádají speciální lezecké tour.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Sydney opera
Průvodce městem
Z trestanecké osady mezi světové metropole: Co nevíte o Sydney
Kdo by neznal budovu Opery? Právě ta je symbolem australského Sydney – města, které vzniklo z původně trestanecké osady a dnes patří k nejkrásnějším místům na planetě.
jezero Hillier
Řeky a jezera
Růžové jezero Hillier: pohřebiště jednorožců, nebo hříčka přírody?
Australské jezero Hillier vypadá jako by v něm havarovaly kamiony plné žvýkaček nebo zubní pasty perlička. Jeho růžová barva fascinuje návštěvníky ostrovů u břehů jihozápadní Austrálie už od počátku 19. století.
Fraserův ostrov - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Milujete pískoviště? Fraser Island vám padne do oka
Přesněji podle statistik jde o největší písečný ostrov na Zemi. O hromadu písku čnící nad hladinu moře omývajícího východní břehy Austrálie.
Uluru v Austrálii - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Tajemné Uluru existuje stovky milionů let
Nad poušť ční přibližně 600 milionů let a pokud byste ho chtěli obejít, nachodíte 9,5 km. Skalní unikát fascinoval autralské domorodce už před mnoha tisíci lety. Vyprávěli si o něm tajemné legendy a měli k němu posvátnou úctu.
Procházka australskou alejí - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Cairns, poznejte Daintree National park
Cesta za mořskými krokodýly a návštěva nejstaršího tropického deštného pralesa na světě v severovýchodní části Austrálie – státu Queensland.
3 nejoriginálnější světové golfové svatostánky! Cestovinky - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Od odpalu k jamce 200 km. Poznejte 3 nejoriginálnější golfová hřiště světa
Víte, jaké je to hrát na hřišti, kde je průměrná vzdálenost mezi jamkami 66 km? Poznejte spolu s námi ty největší golfové unikáty. 
Uluru
Parky a rezervace
Nejkrásnější národní parky Austrálie a Nového Zélandu: výkladní skříň, od které jen tak neodtrhnete oči
Tajemné Uluru, o kterém se traduje, že výstup na vrchol nosí smůlu, nebo národní park Kakadu, jež nabízí australskou faunu a floru ve vší kráse. Podívejte se na nejkrásnější místa Austrálie a Nového Zélandu!
Smutný kluk
Lidé a etnika
„Nešij sebou a polykej!“ Chlapci z kmene Mardudjara čelí krutému a nechutnému rituálu dospělosti
Rituály dospělosti jsou důležitými mezníky v životě mnoha kultur po celém světě. Ty nejkrutější iniciace jsou samozřejmě praktikovány v těch nejprimitivnějších kmenech.
Vánoční stromeček s klokanem Austrálie
To nejlepší
Vánoční zvyky u našich protinožců: Australané slaví na pláži a dárky jim nosí Otec Vánoc
My máme Ježíška, Australané Otce Vánoc. V Česku si Vánoce spojujeme se sněhem, Australané se sluníčkem a písčitou pláží.
Nejkrásnější pláže světa
Pláže a moře
Tyhle pláže zvolili cestovatelé za ty vůbec nejkrásnější na celé planetě. Pojďte na virtuální prohlídku
Známý cestovatelský portál Tripadvisor konečně odhalil nejlépe hodnocené pláže světa. Do TOP desítky se dostaly nejen australské krásky, ale i pláže v Evropě.

Kvízy

Jaké je hlavní město Austrálie?
Zobrazit odpověď
Canberra
Jak se jmenuje slavný vrak lodi na Fraser Islandu?
Zobrazit odpověď
Maheno.
Ve městě Cairns je 20-30°C po celý rok. Ve které zemi ho najdeme?
Zobrazit odpověď
V Austrálii.