Cestování > Země > Austrálie > Austrálie

Austrálie

Hlavní město: Canberra. Počet obyvatel: 22, 6 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 7 747 400 km² (6. největší země světa). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Australský dolar.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: O australská turistická víza lze žádat - prostřednictvím internetu, prostřednictvím cestovní kanceláře v ČR, prostřednictvím australského velvyslanectví, prostřednictvím migračního agenta v Austrálii

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Austrálii - 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra. V Austrálii je dále šest honorárních konzulátů.

Austrálie – rudý kontinent

Nekonečná, místy rudá, místy zašedlá krajina, minimum stromů a najednou – Uluru! Právě tento slavný monolit je jedním z hlavních symbolů Austrálie – společně s Operou v Sydney, s klokany a koalami.

Dlouhodobá absolutní izolovanost od okolního světa způsobila, že devět z každých deseti druhů savců, kteří žijí v Austrálii, jsou endemité – nevyskytují se tedy nikde jinde na planetě. U rostlin je to osm druhů z deseti, u ptáků pak pět druhů z deseti. Austrálie je tedy sice malý, ale o to zajímavější kontinent. A zatímco místní berou pohled na klokana u silnice za podobný standard jako my pastviny s kravami, cizince tohle typicky australské zvíře dokáže šokovat.

Evropané Austrálii objevili v roce 1606, v 18. století z ní pak velká Británie udělala svou kolonii a nechala sem odvážet trestance z království, místní „Ausies“ jsou tak de facto potomky zločinců. Stát Austrálie tvoří šest spolkových států, tři federální teritoria a šest zámořských území. Hlavním městem je Canberra (a ne největší a nejlidnatější Sydney, jak si mnozí lidé myslí).

Uluru měnící barvu

Austrálie je stát pouští a polopouští, které zabírají většinu povrchu. Pravda, na některých místech narazíte na lesy, na severu dokonce na lesy deštné, převažují ale suché oblasti. V centrální části Austrálie pak leží v úvodu zmiňované Uluru, pískovcový monolit trčící 348 metrů na okolní planinu. A pozor – podle odhadů vědců se jeho drtivá většina ukrývá pod povrchem, dosahuje prý až do hloubky pěti kilometrů.

Uluru patří k nejnavštěvovanějším místům celého státu – i přesto, že výstup na jeho vrchol prý nosí smůlu a původní domorodci, pro které je Uluru posvátným místem, výšlap na vrchol nedoporučují a tvrdě odsuzují. Zážitek je ale už jen procházka okolo a pozorování toho, jak Uluru mění během dne barvu.

V Austrálii se jezdí na východ

Pro Austrálii platí, že většina turistů jezdí spíše do její východní části a západ je opomíjený. Oblíbenost východu je dána například existencí Velkého bariérového útesu, který má přes 2000 kilometrů a patří k potápěčským rájům. Ve východní části kontinentu leží i město Sydney – kosmopolitní metropole se 4,5 milionu obyvatel.

Sydney je největší město nejen Austrálie, ale i celé Oceánie. Vzniklo jako vůbec první britská osada na území tohoto kontinentu – a to okolo zátoky Port Jackson. Právě v té se soustředí ty neznámější stavby v Sydney – slavný Opera House a ikonický Harbour Bridge.

Opera a most – to musíte vidět

Sydneyská Opera je prvním objektem, který byl zapsán na seznam UNESCO v době, kdy ještě žil jeho tvůrce. I když pravda, Jorn Utzon neřídil celou stavbu, po vleklých sporech rozestavěné dílo v roce 1966 opustil a odborníci tvrdí, že je to hlavně na interiérech Opery opravdu notně znát. Stavba, která byla otevřena v roce 1973 a která připomíná obrovskou plachetnici, je ale i tak jednou z nejfotografovanějších staveb současnosti.

Hned u ní pak stojí slavný ocelový most Harbour Bridge, kterému Australané přezdívají Ramínko na šaty – odkazují tak na jeho typický a nezaměnitelný tvar. Obrovský kolos, který zátoku Port Jackson překlenul v roce 1932, je možné zdolat i po vrchním oblouku – na mostě se totiž pořádají speciální lezecké tour.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Nad poušť ční přibližně 600 milionů let a pokud byste ho chtěli obejít, nachodíte 9,5 km. Skalní unikát fascinoval autralské domorodce už před mnoha tisíci lety. Vyprávěli si o něm tajemné legendy a měli k němu posvátnou úctu. Dnes ho navštěvují tisíce lidí.

celý článek

Australské jezero Hillier vypadá jako by v něm havarovaly kamiony plné žvýkaček nebo zubní pasty perlička. Jeho růžová barva fascinuje návštěvníky ostrovů u břehů jihozápadní Austrálie už od počátku 19. století. Co stojí za jeho neobvyklou barvou?

celý článek

Přesněji podle statistik jde o největší písečný ostrov na Zemi. O hromadu písku čnící nad hladinu moře omývajícího východní břehy Austrálie. A co víc, z tamního písku vyrostly deštné pralesy, které se střídají s dunami – věc, kterou nevidíte jen tak. Co je vlastně Fraser Island zač?

celý článek

Kdo by neznal budovu Opery. Právě ta je symbolem australského Sydney – města, které vzniklo z původně trestanecké osady a dnes patří k nejkrásnějším místům na planetě.

celý článek

Víte, jaké je to hrát na hřišti, kde je průměrná vzdálenost mezi jamkami 66 km? Poznejte spolu s námi ty největší golfové unikáty. 

celý článek

Před čtrnácti lety se utopilo šest námořníků v silné bouři, v roce 2008 se jachta Novozélanďanů potopila po srážce s velrybou, jachtaři se pravidelně potkávají i s desetimetrovými vlnami. Závod Sydney - Hobart připravuje svým účastníkům pořádnou mořskou nemoc.

celý článek

Austrálie je možná malá rozlohou, ale obrovská svým přírodním bohatstvím – vždyť jsou tu více než tři tisíce míst, která jsou chráněna. Ať už je to tajemné Uluru, o kterém se traduje, že výstup na vrchol nosí smůlu, nebo národní park Kakadu, jež je doslova výkladní skříní australské fauny a flory. Podívejte se na nejkrásnější místa Austrálie! A navrch přidáváme ještě nej národní parky Nového Zélandu!

celý článek

Pojďte se podívat na jedno z nejexotičtějších míst světa - do Austrálie k Velkému bariérovému útesu. Tento australský skvost se řadí nepochybně mezi ty největší přírodní divy světa a jeho barvami hýřící obyvatelé lákají ročně miliony šnorchlistů a potápěčů.

celý článek
  •  

Kvízy

Jaké je hlavní město Austrálie?
Zobrazit odpověď
Canberra
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje slavný vrak lodi na Fraser Islandu?
Zobrazit odpověď
Maheno.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.