tipy na výlet v Jihočeském kraji

Jihočeský kraj je nabitý historií i krásnou přírodou. Pokud se v něm chystáte strávit aspoň pár dní, neprohloupíte. A my pro vás máme 5 tipů na výlet!
Jižní Čechy můžou být učiněným rájem. Můžete se sem vydat na pár dní, ale klidně tu strávit dvoutýdenní dovolenou. Pořád budou mít co nabídnout. A protože atrakcí všeho druhu je tady skutečně požehnaně, vybrali jsme pro vás pět z nich, kterými třeba můžete začít.
Plechý je se svými 1 378 metry nejvyšší horou v české části Šumavy (na německé straně je to Großer Arber – 1 456 m n. m.). Dostanete se sem třeba od Třístoličníku (po červené, asi 5 kilometrů), případně z Nové Pece (po žluté, zelené a znovu žluté, asi 10 kilometrů) při jednom výletě můžete vidět třeba i Plešné jezero, které se pod Plechým rozprostírá.
Ze Třístoličníku je to sem poměrně pohodová trasa, kterou můžeme vřele doporučit. Budete-li se chtít z Plechého jít podívat na Plešné jezero, připravte se na pořádné klesání (a případně stoupání, pokud se budete na Plechý zase vracet).
Hlubokou zkrátka nemůžeme nezmínit. Tahle novogotická perla právem patří mezi 7 divů Česka (stejně jako třeba Karlův most nebo vysílač na Ještědu).
Na místě už ve 13. století stával hrad Fronburg, který postupem času prošel lecjakými proměnami. V 19. století se kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu rozhodl, že nechá „původní Hlubokou“ strhnout a místo ní si přál postavit úplně nový objekt. Projekt vypracoval Franz Beer, který pak taky 20 let vedl stavební práce.
Zámek Hluboká je tak okouzlující zevnitř i zvenčí, že se objevil i na filmovém plátně – třeba v Pyšné princezně nebo Jezerní královně.
Dneska se tu můžete porozhlédnout v rámci 6 prohlídkových okruhů. Cena za dospělého začíná na 160 Kč a za dítě na 50 Kč (vstup na samotnou věž).
Lákat turisty do Českého Krumlova je asi zbytečné. Oni si ho totiž najdou sami. V hlavní turistické sezóně bývá v jádru města opravdu plno, ale tenhle skvost si prostě nejde nechat ujít.
Pro samotné historické centrum města, které se dá obdivovat i několikrát za život, je typické, že ho obklopuje meandr Vltavy – tenhle pohled z výšky určitě znáte. Navíc je stará část města dokonce zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO (od roku 1992).
Při návštěvě Českého Krumlova si nenechte ujít zdejší zámek a hrad, neobvyklý Plášťový most nebo kostel svatého Víta.
20 nejkrásnějších míst v ČR: kam se vypravit za nefalšovanou nádherou?
Nad vodní nádrží Orlík se dramaticky tyčí hrad Zvíkov, který společně s vodní hladinou tvoří skoro až romantický kýč. Ale nádherný. Hrad byl údajně postaven někdy před rokem 1234, za jeho vznikem stál pravděpodobně Přemysl Otakar I. Od té doby se pochopitelně dočkal řady rekonstrukcí.
I tenhle historický poklad se objevil v kinematografii (například Sedmero krkavců nebo Lotrando a Zubejda), navíc se k němu váže hned několik pověstí a pověr. Říká se třeba, že ten, kdo přespí ve zdejší věži, do roka zemře. Další pověst říká, že z hradu vedla tajná podzemní chodba až do gotické kaple v Písku (v části Svatá Anna), kterou ovšem stráží dva psi s ohnivýma očima.
Prohlídkový okruh je tu jeden, dospělí zaplatí za vstup 160 Kč, děti 50 Kč, senioři, mládež a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P 130 Kč.
Nejnavštěvovanější hrady a zámky v Česku: skvosty, které musíte vidět na vlastní oči
Jihočeský kraj nabízí i dobrodružství pod zemí. Vyrazit můžete do Chýnovské jeskyně, která je nejvýznamnější a taky nejrozsáhlejší svého druhu v oblasti jižních Čech.
Jak už to tak bývá, na počátku byla prostě jen náhoda. Jeskyni se podařilo objevit při těžbě kamene v nedalekém lomu, a to v roce 1863 (už o 5 let později do ní směli nahlédnout první zájemci z řad veřejnosti – proto je Chýnovská jeskyně první jeskyně na našem území, která mohla návštěvníky přivítat).
Kromě toho, že si jeskyni projdete, se tu můžete zdržet v návštěvnickém centru, jež na místě vzniklo v roce 2022. V něm si můžete díky výstavě udělat přehled o jeskyni a její historii.
Dospělí za vstup zaplatí 170 Kč, snížené vstupné pro seniory a studenty stojí 140 Kč, dětské vstupné (3–15 let) činí 100 Kč.
Použité zdroje: