Cestování > Země > > > Kyichu Lhakhang je nejstarší chrám pro lámy s paterou moudrosti!
Kyichu Lhakhang - hlavní fotka
Zdroj: / Foter / CC BY-NC-ND

Kyichu Lhakhang je nejstarší chrám pro lámy s paterou moudrosti!

Jen necelých 56 km od hlavního města Thimphu leží v údolí Paro jeden z nejposvátnějších chrámů na území Bhútánu. Podle legendy byl postaven za jedinou noc prvním sjednotitelem Tibetu.

Chrám Kyichu Lhakhang není nějak extra přehnaně velký a uvnitř rozhodně nečekejte labyrinty spletitých chodeb a místností. Jeho kouzlo tkví v atmosféře dávno zašlých dob reprezentovanou především sochu Buddhy ze 7. století. Velikost a rozsáhlost památek uvnitř kaple je ale kompenzována posvátností tohoto poutního místa a nádhernou přírodou kolem dokola.

  • V Laosu můžete vidět v parku Xieng Khuan více než 200 buddhistikých a hinduistických soch!

Samotné chrámové zdi vzbuzují v každém příchozím hluboký respekt a úctu -  vždyť základní kameny chrámu Kyichu Lhakhang stojí už od 7. století n. l. Tehdy chrám nechal postavit „první tibetský buddhistický král“ Songcän Gampo. Za svého života plného starostlivého kralování a válčení se totiž i velmi činně podílel na budování chrámů - nechal jich postavit celkem 108.

Věděli jste, že tibetský král a sjednotitel země Songcän Gampo byl ve svém věku nazírán jako znovuzrození známého bódhisattvy Avalókitešvary? Ten dneska sídli a dále pokračuje ve svém existence v těle 14. dalajlámy (Tändzin Gjamccho), jenž žije od roku 1959 v indickém exilu!

Významná rozšíření chrámu přišla v 18. a 19. století. Konkrétně v 18. století přibylo něco málo posvátných soch do vnitřku chrámu a v roce 1839 přibyla nová přístavba. A protože zub času si sem tam dovolil drze narušit základy kaple, tak vše v roce 1968 prošlo ještě jednou rekonstrukcí iniciovanou matkou královnou Aši Kesang.

Evropan má hrob a na Východu frčí zase stúpa...každý má prostě něco!

Chrámu žehnal „z lotosu zrozený“, který zde má také svou pětimetrovou sochu!  

Z lotosu zrozený, tak zní doslovný předklad jména Padmasambhava. Tento duchovní vůdce vůbec jako první přinesl buddhistickou zvěst o čtyřech ušlechtilých pravdách (pravda o utrpení pravda o vzniku utrpení, pravda o ustání utrpení a pravda o cestě vedoucí ke konci utrpení) do Tibetu. Zde je znám také pod jménem Guru rinpočhe (Velevzácný učitel).

Traduje se, že ke zdem Kyichu Lhakhang přišel v 8. století a významně u nich prohlásil, že chrám je obtěžkán mnohými duchovními poklady, stejně jako např. ovocný strom chutným a zralým ovocem, které dává tělu a duchu potřebnou sílu.

Možná, že v jednom z nich přebývá znovuzrozená duše samotného Buddhy...

Na důkaz jeho slov, zde byl také v roce 1992 proveden duchovní rituál zpopelnění, kdy Dilgo Khjence rinpočhe – svého času také duchovní rádce královské rodiny – svým popelem též požehnal celé místo. Na jeho počest zde stojí stúpa (čhörten) – relikviář.

Až při toulání v prostoru okolo chrámu dorazíte k „prapodivné skládce“ neboli hromadě železa, tak vězte, že s tímto vším pracoval Thangtong Gjalpo, buddhista a průkopnický stavitel železných mostů a obecně takový Ferda Mravenec všeho druhu! Celkem jich prý v Tibetu a Bhútánů postavil na pětaosmdesát! Dále si také rozhodně prohlédněte na nádvoří chrámu nástěnnou malbu krále Gesara – legendární mytickou postavu, určitou obdobu řeckého Odyssea. Vyprávění o králi Gesaerovi je nejdelší epos na celém světě! Tato epická báseň má více než milión veršů!

Dva pomerančovníky na nádvoří jsou ochránci klidu, míru a prosperity! 

Naklánějí se ve větru sem a tam, tam a sem...

Místní lidé a mniši vidí opravdu v těchto stromech něco víc než typický turista s fotoaparátem v ruce a hlaholící na celé kolo. Pomerančovníky opatrují duše místních a mniši věnující se meditativní rozjímání u jejich nádherně „zelenohnědých těl“ prý dosahuje rychle stavu naprostého uklidnění svých myšlenek!

Věděli jste, že Paro je nejúrodnější údolí v Bhútánů? Nejvíce se zde daří pěstovat červenou rýži, jablka nebo brambory!

A to nejlepší nakonec? Vyšlete do svého rodného kraje přání či modlitbu za zdraví a úspěch lidí, které máte rádi! K tomu vám pomohou krásně zdobené tradiční buddhistické modlitební mlýnky, kterými jsou osazené místní chrámové zdi (speciálně zvlášť stojí tři obrovské mlýny). Buddhisté to tak dělají pořád!

Připomíná to trochu Valašsko...

Místo

Bhútán
27° 26' 28.05" N, 89° 22' 32.9088" E

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.