Na vodě není nic zajímavého, řeknete si, ale hladina kalifornské nádrže Ivanhoe vás upoutá na první pohled. Vodu totiž neuvidíte, zakrývají ji miliony černých plastových míčků. Z jakého důvodu?
V roce 2007 kalifornské úřady oznámily, že vody nádrží Silver Lake a Ivanhoe, které zásobovaly Los Angeles, čtyřmilionové druhé největší město Spojených států amerických, obsahují karcinogenní bromičitany.
Látky vznikly reakcí bromidu a chlóru (starajících se o kvalitu vody) se slunečními paprsky. Jak se s nimi vypořádat? Vedení města nechalo obě nádrže vypustit, napustit nezávadnou vodou na hladinu Ivanhoe vysypat černé plastové míčky o průměru 10 cm.
Od roku 2015 celkem pokrývá hladinu Ivanhoe asi 96 milionů balónků. Aby při poryvech větru neodletěly, mají uvnitř trochu vody jako zátěž. Míčky zabraňují slunečnímu světlu reagovat s bromidem a chlórem. Navíc nedovolí růst vodním řasám a brání odpařování vody.
Pokrýt rezervoár pitné vody se zdá být úžasné řešení, má to ovšem drobný háček. V případě Ivanhoe to stálo více než 34 milionů dolarů, v přepočtu přes tři čtvrtě miliardy korun. Zabrání se však výparu vody v hodnotě miliard (v horké Kalifornii je opravdu silný) a zkažení rakovinotvornými látkami.
Ivanhoe pojme 12,5 miliardy litrů vody. To 600 tisícům domácnostem Los Angeles nyní stačí, a tak druhý rezervoár Silver Lake ponechaly úřady mimo zásobovací systém. Pokrýt jeho několikanásobně větší hladinu by si vyžádalo enormní náklady.