Přejít k hlavnímu obsahu

Bulharsko

Hlavní město: Sofie. Počet obyvatel: 7 364 570 (údaj z roku 2011). Rozloha110 994 km² (102. na světě). Úřední jazyk: Bulharština. Měna: Bulharský lev. Sousední státy: Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Bulharska vízum ani pobytové povolení po dobu tří měsíců. Při pobytu nad tři měsíce vyplývá povinnost registrace na příslušném oddělení migrační policie v místě pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Bulharsku, G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia, telefon: hlasový strom (hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení), e-mail: sofia@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.45 - 17.15.

Bulhaři jsou hrdí na své krásné lidové kroje, šopský salát, pláže u Černého moře, pravoslavné kostely, růže a divokou nespoutanou přírodu. Bulharsko lze bez debat označit za zem plnou opravdu zajímavých míst. Odsud pocházel i např. mytický pěvec Orfeus či heroický Spartakus (oba mají thrácké kořeny). Kdo navštíví tento stát, kde „ano“ znamená vrtět hlavou „ne“ a na „ne“ se zase hlavou kývá, že „ano“, nebude litovat.  

Hlavní město „zlatého lva“ Sofie a mořská perla Nesebar

Sofie je důležitým záchytným bodem v Bulharsku. Zde žije 14 % obyvatel celé země a sídlí tady 9 univerzit. Turisté v ní nejvíce obdivují velkolepou katedrálu sv. Alexandra Něvského s pozlacenou kupolí či kostel sv. Sofie ze 6. století. Hlavní město republiky se pozvolna „rekultivuje“ ze socialistické éry a začíná pomalu spět k atmosféře a síle západních moderních metropolí.

Na východě, nedaleko mnohých lukrativních letovisek Slunečného pobřeží, se nachází romantický Nesebar. Tato bývalá thrácká osada láká na její historické centrum a úžasná panoramata, např. západy slunce u starého dřevěného mlýnu. Další doklad o unikátnosti thrácké kultury naleznete v hrobce Sveštari nedaleko města Ruse.

Země nejstaršího zlatého pokladu na světě má i hory a ledovce

Bulharsko se pyšní nejvyšším bodem celého Balkánského poloostrova – Musalou (2 925 m). Tato hora se nachází na východě v pohoří Rila. Tam stojí i klášter s nejkrásnějšími freskami v zemi, Rilský monastýr, postavený v 10. století s příslušejícím muzeem klenotů.

Trochu na jih se nachází druhé největší pohoří v zemi, Pirin, se stejnojmenným národním parkem. Zde vás čekají hluboké a divoké lesy plné vlků, lišek, rysů, medvědů či sokolů. Kdo miluje živelnou krásu přírody, ten zde bude přímo fascinován.

Sever Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Jih Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Východ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Západ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Bulharsko zajímavosti

1.     Bulharsko je světově proslulé pro své speciální růže, které produkují (až 85 % světové produkce) růžové oleje největší kvality. Jsou přísadou některých nejproslulejších parfémů.

2.     Proslulé bulharské víno má dlouhou tradici. Mluví o něm např. Homér v eposu Illias.

3.     Víte, že známý americký hudebník a skladatel Frank Zappa velice rád poslouchal bulharskou folklórní hudbu?

4.     Bulharsko je zemí jogurtu. Bulhaři mu říkají „kyselé mléko“.

5.     Šopský salát pochází z Bulharska.

6.     Bulhaři jsou známí tím, že na vyjádření souhlasu kroutí hlavou, což Evropana bude dost znatelně mást!

7.     Víte, že legendární starověký pěvec Orfeus žil právě v Bulharsku?

8.     V pohoří Strandža dodnes můžete vidět živou tradici folklorních zvyků s ohněm, který se jmenuje Nestinarstvo. Patří sem i chůze po žhavých uhlících.

9.     Víte, že první digitální hodinky vytvořil Bulhar Petr Petroff a první počítač na světě zase John Atanasoff, muž s bulharskými kořeny.

10.     Je jedinou evropskou zemí, která nikdy nezměnila svůj název.

11.     Bulharky jsou považovány za jedny z nejkrásnějších žen na světě.

12.     Žádná armáda nikdy ve válce neukořistila bulharskou vlajku.

13.     Bulharsko má stále vlastní měnu – bulharského lva.

14.     Starý bulharský kalendář je podle UNESCO nejpřesnější kalendář svého druhu.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

NP Pirin
Parky a rezervace
Národní park Pirin: 500 let staré borovice a víno, které pil Churchill na svatbě
Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda. 
Kostel Krista Protokratora v bulharském Nesebaru je ikona města.
Pláže a moře
Kterému bulharskému městu se říká Perla Černého moře?
Perla Černého moře je přezdívka Nesebaru. Město najdete na kraji Slunečního pobřeží na východě Bulharska. Nad ostatní bulharská letoviska ho povyšují četné dochované památky na starověké časy.
nejkrásnější pláže Bulharska
Pláže a moře
Bulharsko a jeho skvosty: Tohle jsou nejkrásnější pláže, na kterých je odpočinek zážitkem
Máte zálusk na Bulharsko a jeho pláže? Podívejte se, které patří k těm nejkrásnějším a vydejte se najisto!
Kolik peněz vyměnit na letošní dovolenou?
Praktický rádce
Kolik peněz vyměnit na letošní dovolenou? Procestovali jsme oblíbené destinace a takhle vypadají aktuální ceny v Bulharsku a Turecku
Chystáte se na dovolenou do Bulharska nebo Turecka a přemýšlíte, jak velký obnos peněz s sebou vyměnit? Procestovali jsme za vás oblíbené destinace a přinášíme aktuální informace o cenách.
Pohled na Slunečné pobřeží
Pláže a moře
Otestovali jsme za vás: Jak vypadá last minute zájezd s českou cestovkou a all inclusive za necelých 6 500 Kč?
Vyrážet na dovolenou s cestovní kanceláří, nebo sám na vlastní pěst? To je otázka, kterou si už minimálně jednou položil každý cestovatel či turista.
dovolená v Bulharsku
Praktický rádce
Jak si užít dovolenou v Bulharsku: Nejlepší pláže i horská turistika
Pokud rádi cestujete k moři a není vám cizí horská turistika, bude pro vás skvělou destinací Bulharsko. Zde se nudit nebudete! 
Pejsek zády k fotografovi
To nejlepší
„Vrtěti psem“ po bulharsku: Krutá tradice, která nemá v moderním světě místo
Žirafí krky, keramické talířky ve spodním rtu nebo popíjení krve přímo z rány zvířete. Že se tyhle podivné zvyky dějí někde v pralese, tisíce kilometrů od nás?
Rilský klášter úvodní
Historické stavby
V Rilském klášteře odpočívá levá ruka jeho zakladatele a z fresek se vám zatočí hlava
Nejslavnější bulharský pravoslavný klášter zaujme na první pohled. Pokud se budete chtít v Bulharsku podívat na něco neobyčejného, zamiřte právě sem.
Apartmány u bazénu
Praktický rádce
Češi můžou do Bulharska bez omezení. Pro návrat do ČR stačí antigen
Bulharsko uvolnilo pravidla pro turisty cestující z České republiky. Nově není pro vstup do země vyžadován negativní test, očkování ani doklad o prodělání covidu!
Východ Bulharska
Průvodce státem
Východ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Východní část Bulharska si řada z nás spojuje s významnými turistickými letovisky. Nutno říci, že zcela oprávněně. Kam se v téhle části země vydat? Máme pro vás pár tipů.

Kvízy

Jak staré jsou borovice v bulharském národním parku Pirin?
Zobrazit odpověď
Okolo 500 let.
Kterému bulharskému městu se říká Perla Černého moře?
Zobrazit odpověď
Nesebaru (podle posledního sčítání 67. nejlidnatějšího města Bulharska - 12 tisíc obyvatel).