Přejít k hlavnímu obsahu

Bulharsko

Hlavní město: Sofie. Počet obyvatel: 7 364 570 (údaj z roku 2011). Rozloha110 994 km² (102. na světě). Úřední jazyk: Bulharština. Měna: Bulharský lev. Sousední státy: Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Bulharska vízum ani pobytové povolení po dobu tří měsíců. Při pobytu nad tři měsíce vyplývá povinnost registrace na příslušném oddělení migrační policie v místě pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Bulharsku, G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia, telefon: hlasový strom (hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení), e-mail: sofia@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.45 - 17.15.

Bulhaři jsou hrdí na své krásné lidové kroje, šopský salát, pláže u Černého moře, pravoslavné kostely, růže a divokou nespoutanou přírodu. Bulharsko lze bez debat označit za zem plnou opravdu zajímavých míst. Odsud pocházel i např. mytický pěvec Orfeus či heroický Spartakus (oba mají thrácké kořeny). Kdo navštíví tento stát, kde „ano“ znamená vrtět hlavou „ne“ a na „ne“ se zase hlavou kývá, že „ano“, nebude litovat.  

Hlavní město „zlatého lva“ Sofie a mořská perla Nesebar

Sofie je důležitým záchytným bodem v Bulharsku. Zde žije 14 % obyvatel celé země a sídlí tady 9 univerzit. Turisté v ní nejvíce obdivují velkolepou katedrálu sv. Alexandra Něvského s pozlacenou kupolí či kostel sv. Sofie ze 6. století. Hlavní město republiky se pozvolna „rekultivuje“ ze socialistické éry a začíná pomalu spět k atmosféře a síle západních moderních metropolí.

Na východě, nedaleko mnohých lukrativních letovisek Slunečného pobřeží, se nachází romantický Nesebar. Tato bývalá thrácká osada láká na její historické centrum a úžasná panoramata, např. západy slunce u starého dřevěného mlýnu. Další doklad o unikátnosti thrácké kultury naleznete v hrobce Sveštari nedaleko města Ruse.

Země nejstaršího zlatého pokladu na světě má i hory a ledovce

Bulharsko se pyšní nejvyšším bodem celého Balkánského poloostrova – Musalou (2 925 m). Tato hora se nachází na východě v pohoří Rila. Tam stojí i klášter s nejkrásnějšími freskami v zemi, Rilský monastýr, postavený v 10. století s příslušejícím muzeem klenotů.

Trochu na jih se nachází druhé největší pohoří v zemi, Pirin, se stejnojmenným národním parkem. Zde vás čekají hluboké a divoké lesy plné vlků, lišek, rysů, medvědů či sokolů. Kdo miluje živelnou krásu přírody, ten zde bude přímo fascinován.

Sever Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Jih Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Východ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Západ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Horský vrchol Kamenica v pohoří Pirin na jihozápadě Bulharska. - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Národní park Pirin: 500 let staré borovice a víno, které pil Churchill na svatbě
Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda.
Kostel Krista Protokratora v bulharském Nesebaru je ikona města.
Pláže a moře
Kterému bulharskému městu se říká Perla Černého moře?
Perla Černého moře je přezdívka Nesebaru. Město najdete na kraji Slunečního pobřeží na východě Bulharska. Nad ostatní bulharská letoviska ho povyšují četné dochované památky na starověké časy.
Rilský klášter úvodní
Historické stavby
V Rilském klášteře odpočívá levá ruka jeho zakladatele a z fresek se vám zatočí hlava
Nejslavnější bulharský pravoslavný klášter zaujme na první pohled. Pokud se budete chtít v Bulharsku podívat na něco neobyčejného, zamiřte právě sem.
Apartmány u bazénu
Praktický rádce
Češi můžou do Bulharska bez omezení. Pro návrat do ČR stačí antigen
Bulharsko uvolnilo pravidla pro turisty cestující z České republiky. Nově není pro vstup do země vyžadován negativní test, očkování ani doklad o prodělání covidu!
Východ Bulharska
Průvodce státu
Východ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Východní část Bulharska si řada z nás spojuje s významnými turistickými letovisky. Nutno říci, že zcela oprávněně. Kam se v téhle části země vydat? Máme pro vás pár tipů.
západ Bulharska
Průvodce státu
Západ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Chcete se časem podívat do Bulharska? Máme pro vás tři užitečné tipy, kam vyrazit v jeho západní části a co určitě vidět.
Severní Bulharsko v zimě
Průvodce státu
Sever Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Pokud byste srovnali návštěvu severu a jihu Bulharska, dáme ruku do ohně za to, že si budete připadat jako ve dvou naprosto odlišných státech, možná i světech.
jih Bulharska
Průvodce státu
Jih Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Bulharsko frčelo před dávnými časy a vrátilo se do módy stejně jako džíny se širokými nohavicemi. Jestli ho chcete při budoucí dovolené objevit, neváhejte!
Vyhlášené bulharské pláže
Pláže a moře
Bulharsko a jeho skvosty: Tohle jsou nejkrásnější pláže, na kterých je odpočinek zážitkem
Bulharsko láká cestovatele na pouhé dvě hodiny letu, nově postavené nebo zrekonstruované hotely i luxusní pláže. Ty nejkrásnější vám představíme na následujících řádcích.

Kvízy

Jak staré jsou borovice v bulharském národním parku Pirin?
Zobrazit odpověď
Okolo 500 let.
Kterému bulharskému městu se říká Perla Černého moře?
Zobrazit odpověď
Nesebaru (podle posledního sčítání 67. nejlidnatějšího města Bulharska - 12 tisíc obyvatel).