Přejít k hlavnímu obsahu

Bulharsko

Hlavní město: Sofie. Počet obyvatel: 7 364 570 (údaj z roku 2011). Rozloha110 994 km² (102. na světě). Úřední jazyk: Bulharština. Měna: Bulharský lev. Sousední státy: Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Bulharska vízum ani pobytové povolení po dobu tří měsíců. Při pobytu nad tři měsíce vyplývá povinnost registrace na příslušném oddělení migrační policie v místě pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Bulharsku, G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia, telefon: hlasový strom (hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení), e-mail: sofia@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.45 - 17.15.

Bulhaři jsou hrdí na své krásné lidové kroje, šopský salát, pláže u Černého moře, pravoslavné kostely, růže a divokou nespoutanou přírodu. Bulharsko lze bez debat označit za zem plnou opravdu zajímavých míst. Odsud pocházel i např. mytický pěvec Orfeus či heroický Spartakus (oba mají thrácké kořeny). Kdo navštíví tento stát, kde „ano“ znamená vrtět hlavou „ne“ a na „ne“ se zase hlavou kývá, že „ano“, nebude litovat.  

Hlavní město „zlatého lva“ Sofie a mořská perla Nesebar

Sofie je důležitým záchytným bodem v Bulharsku. Zde žije 14 % obyvatel celé země a sídlí tady 9 univerzit. Turisté v ní nejvíce obdivují velkolepou katedrálu sv. Alexandra Něvského s pozlacenou kupolí či kostel sv. Sofie ze 6. století. Hlavní město republiky se pozvolna „rekultivuje“ ze socialistické éry a začíná pomalu spět k atmosféře a síle západních moderních metropolí.

Na východě, nedaleko mnohých lukrativních letovisek Slunečného pobřeží, se nachází romantický Nesebar. Tato bývalá thrácká osada láká na její historické centrum a úžasná panoramata, např. západy slunce u starého dřevěného mlýnu. Další doklad o unikátnosti thrácké kultury naleznete v hrobce Sveštari nedaleko města Ruse.

Země nejstaršího zlatého pokladu na světě má i hory a ledovce

Bulharsko se pyšní nejvyšším bodem celého Balkánského poloostrova – Musalou (2 925 m). Tato hora se nachází na východě v pohoří Rila. Tam stojí i klášter s nejkrásnějšími freskami v zemi, Rilský monastýr, postavený v 10. století s příslušejícím muzeem klenotů.

Trochu na jih se nachází druhé největší pohoří v zemi, Pirin, se stejnojmenným národním parkem. Zde vás čekají hluboké a divoké lesy plné vlků, lišek, rysů, medvědů či sokolů. Kdo miluje živelnou krásu přírody, ten zde bude přímo fascinován.

Zaujalo vás Bulharsko? Podívejte se do článků níže! 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Horský vrchol Kamenica v pohoří Pirin na jihozápadě Bulharska. - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Národní park Pirin: 500 let staré borovice a víno, které pil Churchill na svatbě
Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda.
Kostel Krista Protokratora v bulharském Nesebaru je ikona města.
Pláže a moře
Kterému bulharskému městu se říká Perla Černého moře?
Perla Černého moře je přezdívka Nesebaru. Město najdete na kraji Slunečního pobřeží na východě Bulharska. Nad ostatní bulharská letoviska ho povyšují četné dochované památky na starověké časy.

Kvízy

Jak staré jsou borovice v bulharském národním parku Pirin?
Zobrazit odpověď
Okolo 500 let.
Kterému bulharskému městu se říká Perla Černého moře?
Zobrazit odpověď
Nesebaru (podle posledního sčítání 67. nejlidnatějšího města Bulharska - 12 tisíc obyvatel).