Hlavní město: Sofie. Počet obyvatel: 7 364 570 (údaj z roku 2011). Rozloha: 110 994 km² (102. na světě). Úřední jazyk: Bulharština. Měna: Bulharský lev. Sousední státy: Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Bulharska vízum ani pobytové povolení po dobu tří měsíců. Při pobytu nad tři měsíce vyplývá povinnost registrace na příslušném oddělení migrační policie v místě pobytu.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Bulharsku, G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia, telefon: hlasový strom (hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení), e-mail: sofia@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.45 - 17.15.
Bulhaři jsou hrdí na své krásné lidové kroje, šopský salát, pláže u Černého moře, pravoslavné kostely, růže a divokou nespoutanou přírodu. Bulharsko lze bez debat označit za zem plnou opravdu zajímavých míst. Odsud pocházel i např. mytický pěvec Orfeus či heroický Spartakus (oba mají thrácké kořeny). Kdo navštíví tento stát, kde „ano“ znamená vrtět hlavou „ne“ a na „ne“ se zase hlavou kývá, že „ano“, nebude litovat.
Sofie je důležitým záchytným bodem v Bulharsku. Zde žije 14 % obyvatel celé země a sídlí tady 9 univerzit. Turisté v ní nejvíce obdivují velkolepou katedrálu sv. Alexandra Něvského s pozlacenou kupolí či kostel sv. Sofie ze 6. století. Hlavní město republiky se pozvolna „rekultivuje“ ze socialistické éry a začíná pomalu spět k atmosféře a síle západních moderních metropolí.
Na východě, nedaleko mnohých lukrativních letovisek Slunečného pobřeží, se nachází romantický Nesebar. Tato bývalá thrácká osada láká na její historické centrum a úžasná panoramata, např. západy slunce u starého dřevěného mlýnu. Další doklad o unikátnosti thrácké kultury naleznete v hrobce Sveštari nedaleko města Ruse.
Bulharsko se pyšní nejvyšším bodem celého Balkánského poloostrova – Musalou (2 925 m). Tato hora se nachází na východě v pohoří Rila. Tam stojí i klášter s nejkrásnějšími freskami v zemi, Rilský monastýr, postavený v 10. století s příslušejícím muzeem klenotů.
Trochu na jih se nachází druhé největší pohoří v zemi, Pirin, se stejnojmenným národním parkem. Zde vás čekají hluboké a divoké lesy plné vlků, lišek, rysů, medvědů či sokolů. Kdo miluje živelnou krásu přírody, ten zde bude přímo fascinován.
Sever Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Jih Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Východ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
Západ Bulharska: tipy na výlet a dovolenou
1. Bulharsko je světově proslulé pro své speciální růže, které produkují (až 85 % světové produkce) růžové oleje největší kvality. Jsou přísadou některých nejproslulejších parfémů.
2. Proslulé bulharské víno má dlouhou tradici. Mluví o něm např. Homér v eposu Illias.
3. Víte, že známý americký hudebník a skladatel Frank Zappa velice rád poslouchal bulharskou folklórní hudbu?
4. Bulharsko je zemí jogurtu. Bulhaři mu říkají „kyselé mléko“.
5. Šopský salát pochází z Bulharska.
6. Bulhaři jsou známí tím, že na vyjádření souhlasu kroutí hlavou, což Evropana bude dost znatelně mást!
7. Víte, že legendární starověký pěvec Orfeus žil právě v Bulharsku?
8. V pohoří Strandža dodnes můžete vidět živou tradici folklorních zvyků s ohněm, který se jmenuje Nestinarstvo. Patří sem i chůze po žhavých uhlících.
9. Víte, že první digitální hodinky vytvořil Bulhar Petr Petroff a první počítač na světě zase John Atanasoff, muž s bulharskými kořeny.
10. Je jedinou evropskou zemí, která nikdy nezměnila svůj název.
11. Bulharky jsou považovány za jedny z nejkrásnějších žen na světě.
12. Žádná armáda nikdy ve válce neukořistila bulharskou vlajku.
13. Bulharsko má stále vlastní měnu – bulharského lva.
14. Starý bulharský kalendář je podle UNESCO nejpřesnější kalendář svého druhu.