Cestování > Země > Evropa > Bulharsko

Bulharsko

Hlavní město: Sofie. Počet obyvatel: 7 364 570 (údaj z roku 2011). Rozloha110 994 km² (102. na světě). Úřední jazyk: Bulharština. Měna: Bulharský lev. Sousední státy: Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Bulharska vízum ani pobytové povolení po dobu tří měsíců. Při pobytu nad tři měsíce vyplývá povinnost registrace na příslušném oddělení migrační policie v místě pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Bulharsku, G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia, telefon: hlasový strom (hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení), e-mail: sofia@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.45 - 17.15.

Bulhaři jsou hrdí na své krásné lidové kroje, šopský salát, pláže u Černého moře, pravoslavné kostely, růže a divokou nespoutanou přírodu. Bulharsko lze bez debat označit za zem plnou opravdu zajímavých míst. Odsud pocházel i např. mytický pěvec Orfeus či heroický Spartakus (oba mají thrácké kořeny). Kdo navštíví tento stát, kde „ano“ znamená vrtět hlavou „ne“ a na „ne“ se zase hlavou kývá, že „ano“, nebude litovat.  

Hlavní město „zlatého lva“ Sofie a mořská perla Nesebar

Sofie je důležitým záchytným bodem v Bulharsku. Zde žije 14 % obyvatel celé země a sídlí tady 9 univerzit. Turisté v ní nejvíce obdivují velkolepou katedrálu sv. Alexandra Něvského s pozlacenou kupolí či kostel sv. Sofie ze 6. století. Hlavní město republiky se pozvolna „rekultivuje“ ze socialistické éry a začíná pomalu spět k atmosféře a síle západních moderních metropolí.

Na východě, nedaleko mnohých lukrativních letovisek Slunečného pobřeží, se nachází romantický Nesebar. Tato bývalá thrácká osada láká na její historické centrum a úžasná panoramata, např. západy slunce u starého dřevěného mlýnu. Další doklad o unikátnosti thrácké kultury naleznete v hrobce Sveštari nedaleko města Ruse.

Země nejstaršího zlatého pokladu na světě má i hory a ledovce

Bulharsko se pyšní nejvyšším bodem celého Balkánského poloostrova – Musalou (2 925 m). Tato hora se nachází na východě v pohoří Rila. Tam stojí i klášter s nejkrásnějšími freskami v zemi, Rilský monastýr, postavený v 10. století s příslušejícím muzeem klenotů.

Trochu na jih se nachází druhé největší pohoří v zemi, Pirin, se stejnojmenným národním parkem. Zde vás čekají hluboké a divoké lesy plné vlků, lišek, rysů, medvědů či sokolů. Kdo miluje živelnou krásu přírody, ten zde bude přímo fascinován.

Zaujalo vás Bulharsko? Podívejte se do článků níže! 

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda. Ta je tvořena hlubokými kotlinami s ledovcovými jezery, vápencovými jeskyněmi a divokými lesy. Od roku 1983 ji najdeme na seznamu UNESCO.   

celý článek
  •  

Kvízy

Jak staré jsou borovice v bulharském národním parku Pirin?
Zobrazit odpověď
Okolo 500 let.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.