Přejít k hlavnímu obsahu

Bulharsko

Hlavní město: Sofie. Počet obyvatel: 7 364 570 (údaj z roku 2011). Rozloha110 994 km² (102. na světě). Úřední jazyk: Bulharština. Měna: Bulharský lev. Sousední státy: Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Bulharska vízum ani pobytové povolení po dobu tří měsíců. Při pobytu nad tři měsíce vyplývá povinnost registrace na příslušném oddělení migrační policie v místě pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Bulharsku, G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia, telefon: hlasový strom (hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení), e-mail: sofia@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.45 - 17.15.

Bulhaři jsou hrdí na své krásné lidové kroje, šopský salát, pláže u Černého moře, pravoslavné kostely, růže a divokou nespoutanou přírodu. Bulharsko lze bez debat označit za zem plnou opravdu zajímavých míst. Odsud pocházel i např. mytický pěvec Orfeus či heroický Spartakus (oba mají thrácké kořeny). Kdo navštíví tento stát, kde „ano“ znamená vrtět hlavou „ne“ a na „ne“ se zase hlavou kývá, že „ano“, nebude litovat.  

Hlavní město „zlatého lva“ Sofie a mořská perla Nesebar

Sofie je důležitým záchytným bodem v Bulharsku. Zde žije 14 % obyvatel celé země a sídlí tady 9 univerzit. Turisté v ní nejvíce obdivují velkolepou katedrálu sv. Alexandra Něvského s pozlacenou kupolí či kostel sv. Sofie ze 6. století. Hlavní město republiky se pozvolna „rekultivuje“ ze socialistické éry a začíná pomalu spět k atmosféře a síle západních moderních metropolí.

Na východě, nedaleko mnohých lukrativních letovisek Slunečného pobřeží, se nachází romantický Nesebar. Tato bývalá thrácká osada láká na její historické centrum a úžasná panoramata, např. západy slunce u starého dřevěného mlýnu. Další doklad o unikátnosti thrácké kultury naleznete v hrobce Sveštari nedaleko města Ruse.

Země nejstaršího zlatého pokladu na světě má i hory a ledovce

Bulharsko se pyšní nejvyšším bodem celého Balkánského poloostrova – Musalou (2 925 m). Tato hora se nachází na východě v pohoří Rila. Tam stojí i klášter s nejkrásnějšími freskami v zemi, Rilský monastýr, postavený v 10. století s příslušejícím muzeem klenotů.

Trochu na jih se nachází druhé největší pohoří v zemi, Pirin, se stejnojmenným národním parkem. Zde vás čekají hluboké a divoké lesy plné vlků, lišek, rysů, medvědů či sokolů. Kdo miluje živelnou krásu přírody, ten zde bude přímo fascinován.

Zaujalo vás Bulharsko? Podívejte se do článků níže! 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Horský vrchol Kamenica v pohoří Pirin na jihozápadě Bulharska. - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Národní park Pirin: 500 let staré borovice a víno, které Churchill pil na svatbě
Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda.

Kvízy

Jak staré jsou borovice v bulharském národním parku Pirin?
Zobrazit odpověď
Okolo 500 let.