Přejít k hlavnímu obsahu

Barokní perla Kuks láká na architekturu i bylinkovou zahradu

Na počátku 18. století vznikla nedaleko Jaroměře úchvatná stavba. Možná to někoho překvapí, ale nebyl to zámek. 

Šlo totiž o hospitál, zaopatřovací ústav pro vysloužilé vojáky. Tomuhle bohulibému účelu sloužil téměř 200 let, až do roku 1938, kdy odsud byl vyhnán řád milosrdných bratří, jenž se o chod hospitálu staral. Jediné, co tu až do konce 2. světové války zůstalo funkční, byla lékárna U Granátového jablka. Ale od začátku…

Na počátku byl léčivý pramen

V obci nejdřív vznikly lázně, hostinská zařízení a zámek, ovšem na druhém břehu Labe, přes údolí. Tam vyvěral pramen, který měl podle všeho léčivé účinky. Hrabě František Antonín Špork požádal i lékaře z pražské univerzity, jestli by je potvrdili. A stalo se tak, už v roce 1694. 

Na kopci původně vznikl kostel. K němu pak přibyl zbytek komplexu.
Zdroj:
Bigstockphoto

V roce 1707 začal na kopci nad údolím vznikat kostel, později k němu přibyla průčelní křídla, potom došlo i na nádvoří a jižní křídla, která uzavřela objekt a v nichž vznikly stáje a nemocnice. Světlo světa spatřila i zdejší zahrada a za ní dodneška najdeme starý hřbitov. Projekt vytvořil G. B. Alliprandi, o stavbu se pak postaral italský stavitel P. A. Netolla a kameník G. P. della Torre

Kromě rokokové úpravy rukou trutnovského stavitele L. Niederöckera tu na vzhledu komplexu pracovali snad už jen neznámí stavitelé.  

Sochy Matyáše Bernarda Brauna najdete i v zahradě, kde se pěstují bylinky.
Zdroj:
Bigstockphoto

Jen pár let poté, co hrabě Špork zemřel, přišli na Kuks příslušníci řádu milosrdných bratří a zprovoznili tu hospitál, v němž mělo být postaráno o vysloužilé vojáky. To ovšem v roce 1938 zatrhli němečtí okupanti. Po válce se Kuksu ujal stát a do konce 60. let 20. století tu v jednom křídle byla léčebna dlouhodobě nemocných, druhá část sloužila do roku 1998 jako pobočka krajského archivu. 

Rekonstruce začaly na Kuksu už v 50. letech, v letech 2010 až 2015 došlo ke generální obnově za skoro půl miliardy korun. Kromě expozic tu najdeme vzdělávací centrum s učebnami, divadlo, přednáškový sál, návštěvnické zázemí a stále fungující bylinkovou zahradu

K hospitálu patří Braunovy sochy

Ke Kuksu naprosto neodmyslitelně patří sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna z let 1712 až 1731. Jde o alegorie Ctností a Neřestí, osmi Blahoslavenství, Náboženství, patří sem i dvojice Andělů smrti, sochy Křesťanských rytířů a dřevěný krucifix v rodové hrobce. Nedaleko odsud se nachází Braunův betlém, který taky stojí za návštěvu.

Ctnosti, Neřesti a další počiny sochaře Brauna dotvářejí atmosféru hospitálu.
Zdroj:
Bigstockphoto

Kdy na Kuks vyrazit a jak to tam chodí?

Na hospitál se můžete zajet podívat od 1. 6. do 31. 10. vždycky od 9.00 do 17.00 hod., pak je ještě možné navštívit ho o víkendu 13. a 14. 11. a 20. a 21. 11., a to od 9.00 do 16.00 hod. Připravené jsou čtyři prohlídkové okruhy a všechny jsou dokonce bezbariérové (na vozíčku se dostanete všude kromě hrobky). 

Základní okruh hospitálem trvá 60 minut, prohlídka hrobky je na 15 minut, expozice věnovaná historii lékáren vyžaduje 30 minut a stejný čas můžete věnovat i expozici zaměřené na výrobu léků. 

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3

 
 

Místo

50° 24' 3.06", 15° 53' 22.704"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Barokní perla Kuks láká na architekturu i bylinkovou zahradu