kam na výlet v zimě

Nechcete se vzdát své turistické vášně, ani když mrzne, až praští? Proč byste to taky dělali? Máme pro vás 7 tipů na místa, která jsou v zimě úplně skvostná!
Obří důl v Peci pod Sněžkou má své nezaměnitelné kouzlo v každém ročním období. V zimě si tu ale můžete vychutnat pohled na drsnou krkonošskou přírodu v celé její kráse, aniž byste k tomu potřebovali dobré pohorky.
Od spodní stanice lanovky na Sněžku jsou to ke kapličce v Obřím dole, kde začíná stoupání na Obří sedlo, dva kilometry po asfaltce s jedním výraznějším (ale krátkým stoupáním). Zvládne to tedy takřka každý a bude rád – zdejší pohled zdola nahoru k horám je opravdu fascinující.
Stejně tak krásně je po celý rok v přírodním parku Česká Kanada, který nejspíš znáte díky sprostě nazvanému balvanu (ano, máme na mysli Ďáblovu prdel). Najdete ho na historické hranici Čech a Moravy na jihu Česka a čekají tu na vás ohromné lesy, rybníky a žulové balvany.
Vylézt si tu můžete třeba na nejvyšší vrchol – Vysoký kámen (738 m n. m.) – nebo se třeba projít po Graselově stezce, která kopíruje stopy známého lupiče Johanna Georga Grasela. A zatímco od jara do podzimu láká Česká Kanada turisty a cykloturisty, v zimě se tu lidi rádi prohánějí na běžkách. Třeba se přidáte i k nim.
Brtnické ledopády jsou zimní chloubou NP České Švýcarsko. Příroda si tu hraje s vodou a na pískovcových stěnách v několika místech vytváří nádherné ledopády, k nimž každoročně míří nejen místní, ale i dalece přespolní.
Ty nejhezčí útvary uvidíte, když se vydáte po speciální trase tzv. modrého psaníčka. Na ní ujdete 8–10 kilometrů za 3–4 hodiny. Trasa je středně náročná, a pokud máte nesmeky, nebojte se je použít. Podíváte se na taková místa, jako je Brtnický hrádek, Turistický most nebo Údolí Vlčího potoka.
V Českém středohoří, jen pár kilometrů od Lovosic, se nachází vrch Boreč, k němuž se nejlíp dostanete ze vsi Režný Újezd. Boreč je zajímavý tím, že má ve svém nitru pukliny, a když je zima, dostává se do nich chladný vzduch. Ten se tu ohřeje a ven odchází jako pára. Čím víc mrzne, tím je zřetelnější a podívaná je obdivuhodnější. Teplotní rozdíl vstupního vzduchu a toho, který se zase dostává ven, může být i 20 °C!
Kromě toho se nad kopcem v zimě stále drží nepřehlédnutelný mlžný sloup. Tady je vážně na co se dívat.
Každý, kdo nemá Pustevny zrovna přes celou republiku, už určitě ví, že tu rok co rok vznikají fascinující ledové sochy. Jsou k tomu zapotřebí desítky tun ledu a hlavně šikovné ruce sochařů, kteří dokážou vytvořit nepředstavitelná díla.
Tradice dlouhá už víc než 20 let nebyla dokonce přerušena ani loni. Nemohla sice kvůli koronaviru proběhnout v plné parádě, jak na to byli návštěvníci zvyklí, zničehonic se ale na Pustevnách ledové sochy objevily (tématem byl cirkus) a kolemjdoucí se jimi mohli pokochat.
V zimě je krásně i v okolí největšího rašelinového jezírka v Česku – u Chalupské slati. Jezírko leží v mělkém údolí Vydřího potoka v nadmořské výšce 910 metrů, jen asi kilometr od známé obce Borová Lada.
Chalupská slať se začala tvořit před 8–10 tisíci lety v mělkém pánevním jezírku. Dneska tu můžeme pozorovat plovoucí ostrůvky a projít se tu po naučné stezce, která je sice jen 250 metrů dlouhá, nicméně na kouzlu a přínosnosti jí to neubírá.
V Krušných horách se zase můžete vydat za Ježíškem, zvlášť tedy pokud máte děti. Ježíšek totiž vyřizuje svou korespondenci na Božím Daru a děti se tu s ním můžou i setkat (a dokonce nejen v zimě).
Ježíškova naučná stezka je dlouhá 12,9 kilometrů, ale má i zkrácenou verzi o délce 5,6 kilometrů. Na její trase budete plnit úkoly, jen si na to nezapomeňte před výpravou koupit správný notýsek v Infocentru Boží Dar (stojí 50 Kč). Po absolvování naučné stezky pak všechny děti dostanou nějakou tu drobnost.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5, zdroj 6, zdroj 7