kam na výlet v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj, to nejsou jen Krkonoše! Pokud se chystáte strávit tady nějaký čas, pak vám nejspíš přijde vhod našich 5 tipů na výlet.
Tenhle kousek Česka je na krásy a zajímavosti bohatý, takže vybrat 5 tipů nebylo jen tak. Poslední jsme museli pojmout opravdu do šíře. Věříme, že si vyberete a výlet si užijete!
Je to trochu mainstream, ale tuhle lokalitu opravdu zmínit musíme. Je to totiž skvostná. Ať už si vyberete Adršpašské skály, Teplické skály, nebo hrdinně projdete obojí, odvezete si odsud krásné zážitky a vizuální vjemy.
V Adršpašsko-teplických skalách na vás čeká spousta krás. Zmiňme největší skalní labyrint v Česku, pískovnu s křišťálově čistou vodou, slavnou a insta-friendly gotickou branku... A dokonce se tu můžete svézt na pramici! Zdejší turistický okruh měří 3,5 kilometru, trasa kolem pískovny je dlouhá 1,5 kilometru.
Adršpašské a Teplické skály od sebe dělí 4 kilometry dlouhá Vlčí rokle, proto je jednodenní objevování obou míst jen pro zdatnější turisty (když vezmeme v úvahu, že terén mezi skalami může být pro někoho náročný). Turistický okruh v těchhle skalách měří 6 kilometrů.
Pozor, do Adršpašských skal je lepší koupit si předem vstupenku online. Zvlášť v sezóně tu bývá dost plno, proto tu musel být spuštěn rezervační systém. Vstupenku se můžete pokusit sehnat i na místě, může to ale znamenat dlouhé čekání ve frontě nebo zjištění, že je na celý den vyprodáno. Pokud plánujete přijet autem, rezervujte si i parkovací místo.
Vstupné: od 1. 12. do 28. 2. 120–170 Kč/dospělý a 90–140 Kč/dítě; od 1. 3. do 30. 6. a od 1. 9. do 30. 11. pak 180–230 Kč/dospělý a 120–170 Kč/dítě; v červenci a srpnu 200–250 Kč/dospělý a 140–190 Kč/dítě (nižší ceny platí pro vstupenky zakoupené online)
Parkovné se pohybuje od 80 do 250 Kč za den (od 7.00 do 21.00 hod.) s ohledem na TOP, hlavní a vedlejší sezónu a výše parkovného se liší při rezervaci online.
Po výpravě mezi skály, kde občas není ani moc k hnutí, vás vezmeme na místečko, kde dost možná budete i sami. Sklenářovické údolí je podivuhodný kousek země s historií, která tu číhá skoro na každém kroku.
Údolí najdete nedaleko Mladých Buků na Trutnovsku. Přírodní památka se nachází na místě, kde skutečně bývala obec Sklenářovice. Zajímavý je tu jak přírodní aspekt (podhorské a horské louky a mokřady, výskyt chráněných rostlin a vzácných druhů ptáků), tak ten historický.
Sklenářovice vznikly nejspíš v 15. století jako sklářská obec, největší slávu zažily v 16. století, kdy se tu byla vytěžována naleziště zlata. Ta ale byla brzy vyčerpána. Do konce 2. světové války tady žily asi dvě stovky osob, prakticky všichni byli Němci. Po jejich odsunu zůstaly jen opuštěné chalupy a vzhledem k umístění obce se sem nikdo zrovna nehrnul. Tak zanikla.
Její domy a obyvatele ale dodneška připomínají dřevěné „budky“, v nichž najdete informace právě o domech a o lidech, kteří v nich žili. Za pozornost stojí taky zdejší klenutý kamenný most, který je kulturní památkou.
Náš tip: Po cestě z výletu se zastavte v Mladých Bukách na bezkonkurenční točenou zmrzlinu v blízkosti zdejšího skiareálu!
Ještě jednou do skal! Prachovské skály jsou jedním z našich přírodní pokladů a nacházejí se na západním konci Královéhradeckého kraje. Jsou součástí CHKO Český ráj a navštívit by je rozhodně měl každý. Mimochodem – právě na Český ráj je ze skal nádherný výhled.
Tuhle pískovcovou skalní oblast najdete nedaleko Jičína. Projít si tu můžete tři trasy (a taky je tu trasa pro kočárky od parkoviště v Prachově k rozcestí U buku), ale vřele doporučujeme naplánovat si návštěvu spíš mimo hlavní sezónu, kdy tu bývá opravdu spousta lidí.
Vstupné: v hlavní sezóně (od 1. 6. do 30. 9.) 150 Kč za dospělého, 100 Kč za děti od 6 let, studenty do 26 let, invalidy a seniory nad 65 let; děti do 5 let můžou do skal zdarma a za pejska zaplatíte 50 Kč; rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti je 400 Kč
Mimo hlavní sezónu, tedy od 1. 10. do 31. 5., stojí vstupenka pro dospělého 100 Kč, snížené vstupné je 70 Kč. Za pejska zaplatíte 30 Kč a rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti je 280 Kč.
Připočíst musíte ještě parkovné – osobní auto tu můžete nechat celý den stát za 100 Kč, karavan za 500 Kč.
Turistické centrum je otevřené od 8.00 do 18.00 hod. (od června do září včetně) nebo od 9.00 do 17.00 hod. (po zbytek roku).
Český ráj jako na dlani. Prachovské skály si zamiluje každý
Kousek od Jaroměře stojí krásná a zvědavost vzbuzující stavba. Postavena tu byla už na počátku 18. století, ale kupodivu nešlo o zámek. Byl to zaopatřovací ústav pro vysloužilé vojáky, tedy hospitál. Řád milosrdných bratří, který se o ně staral, byl v roce 1938 vyhnán a po válce tu byla zřízena léčebna dlouhodobě nemocných a krajský archiv.
Rekonstrukce v 50. letech odstartovala optimistickou vlnu, teprve v letech 2010–2015 ale došlo k opravdu generální opravě za téměř půl miliardy korun. Hospitál Kuks tak konečně znovu ožil.
Vydat se tu můžete hned na několik prohlídkových okruhů a nezapomeňte nahlédnout do okouzlující bylinkové zahrady.
Původně jsme se o něm ani nechtěli zmiňovat, protože to je tak nějak jasné – když se vyjede na výlet do Královéhradeckého kraje, nezřídka je to právě do Krkonoš, respektive do Krkonošského národního parku. Nakonec ale musíme…
V Krkonošském národním parku najdete nespočet nádherných značených tras v nejrůznějších délkách a úchvatných míst. K pobytu přímo svádí i zdejší střediska, jako Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Malá Úpa, Harrachov nebo Rokytnice nad Jizerou. Zmíněná města jsou ideálními výchozími body na túry v zimě i v létě. Dokážete si představit líp strávený slunečný den než na horách?
Použité zdroje: