Cestování > Země > > > Plíce Bruselu ukrývají auta královské rodiny
Vítězný oblouk
Zdroj: Bigstock.com

Plíce Bruselu ukrývají auta královské rodiny

Ve východní části Bruselu se nachází Parc du Cinquantenaire, jeden z nejnavštěvovanějších parků města. Rybníky, sochy a vodopády zde už přes jedno století zpříjemňují Bruselanům běh života. A to ještě nevíte, co zde za kulturní šok můžete zažít!

Pětiúhelníkově laděný park, kterému se přezdívá „Plíce Bruselu“ nabízí jakémukoli zrovna kolemjdoucímu daleko víc, než si můžete představit – automobilové veterány, letecké bombardéry či antické sochy.

Bruselská oáza míru a klidu.
Zdroj: Bigstock.com

Takže pokud jste kulturní nadšenci, tak návštěvu Jubilejního parku (další vžitý název pro Parc du Cinquantenaire), který vznikl na popud krále Leopolda II. u příležitosti Národní výstavy na konci 19. století, určitě nevynechejte.

Přečtěte si také o hříšném městě Amsterodamu.

Tady se to odpočívá jedna báseň...hlavně, když je teplo.
Zdroj: Bigstock.com

Prohlédněte si unikátní sbírku „vintage“ 350 automobilů 

Automobilové muzeum, kde tyto skvosty uvidíte, se nachází na samém jižním okraji parku. Oči retro nadšenců tu potěší modely jako např. Bentley nebo Bugatti z 30. let minulého století či výstavní limuzínové kousky dodané Belgickou královskou rodinou.

Od roku 1985 se můžete do automobilového bruselského muzea podívat od pondělí do neděle od 10 do 18 hodin.
Zdroj: By André Ritzinger (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Navštivte Královské vojenské muzeum

Naopak na severu parku se nacházejí od roku 1923 velké haly a prostory věnované historii vojenství. Součástí stále expozice je i letecká část muzea, kde můžete obdivovat nádherné železné ptáky z prehistorie válečného letectví.

Do Vojenského muzea se můžete podívat od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:45 od úterý do neděle.
Zdroj: Laurent Bouvier

Vzdělejte se v Muzeu umění a historie

Přesně naproti (jižně od něj) vojenskému muzeu se nachází pompézní budova, která při trochu fantazie připomíná fasádou Bílý dům ve Washingtonu – Cinquantenaire Museum. V jeho zdech si můžete prohlédnout archeologickou, starověkou, předkolumbovskou kolekci a sbírky evropského užitého umění do 20. století.

Otevírací časy v Muzeum umění a historie: Úterý až pátek, 9:30 - 17:00 a sobota a neděle, 10:00 - 17:00.
Zdroj: By Michel wal (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Starobylá mešita a Chrám lidských vášní

Na severozápadně straně parku stojí nejstarší postavená mešita v Bruselu. Byla postavena ve stejné době jako samotný Jubilejní park. Architektem byl Ernest Van Humbeek.

Chrám lidských vášní má působivou atmosféru.
Zdroj: liabxl.wordpress.com

Hned vedle Velké mešity lápá návštěvníky Bruselu další zdejší kulturní perla – neoklasicistně laděný chrám Lidských vášní. Jeho nejvzácnějším pokladem je skulptura od belgického umělce Jefa Lambeauxa. Od roku 2014 je chrám přístupný nejen v zimních, ale i v letních měsících.

Místo

Brusel
Belgie
50° 50' 28.8816" N, 4° 23' 25.854" E

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.