Na Mongolsko se většina Evropanů (často bohužel s opovržením) dívá jako na zaostalý kousek Země, který nemá co nabídnout. Je to ale opravdu tak?
Ani zdaleka! Dynamicky se rozvíjející metropole jednoho z největších vnitrozemských zemí světa hovoří o opaku. I když je hlavní město Ulánbátar vůbec tím nejchladnějším na celém světě, najdete tady stavby, na které jinde prostě nenarazíte. Co stojí za návštěvu? Máme pro vás pět tipů!
Převažujícím náboženstvím v Mongolsku je buddhismus. Proto se není čemu divit, že tady najdete desítky významných buddhistických staveb. Jednou z nich je i klášterní komplex Gandan Khiid v západní části města. Proč je tahle stavba tak důležitá? Je totiž hlavou buddhistické církve a najdete tady mohutnou, 26,5 metrů vysokou a 20 tun těžkou, pozlacenou sochu z mědi nazvanou Migjid Janraisig. Uvnitř sochy, která je mimochodem symbolem samostatnosti Mongolska, jsou nejrůznější cennosti z mongolské církevní historie, náboženské předměty používané mnichy i lámy, posvátné buddhistické texty (sútry Gandžúr a Dandžúr), ale také tuny léčivých bylin.
Chcete mít Ulánbátar a jeho okolí jako na dlani? Pak se vydejte na krásnou vyhlídku, která vás čeká na kopci nedaleko za městem, kde stojí rusko-mongolský památník Zaisan. Památník je poctou pro všechny vojáky, kteří padli při 2. světové válce. Tento monument byl postupně zrekonstruován způsobem, aby přilákal co nejvíce návštěvníků. V průběhu let se z něj tak stala krásná vyhlídka, která zpravidla nechybí v žádné světové metropoli.
Bogd-chánův Zelený (nazývaný taky jako Zimní) palác byl vybudován v roce 1905 a sloužil jako sídlo osmého a posledního Bogd-gegéna (Bogd-chána) Džebcundampa Chutuchtu – mongolského náboženského a politického vůdce, který zemřel v roce 1924. Palác, jehož součástí je i obří chrámový komplex, je obehnaný dřevěným plotem a najdete ho nedaleko řeky Tuul Gol a hory Bogd Uul. Od roku 1961 zde můžete navštívit muzeum, které zahrnuje řadu velmi cenných exponátů a uměleckých děl. Zajímavostí je, že severní budova zimního paláce je postavena ve stylu evropské architektury.
Tenhle chrámový komplex z počátku 20. století tvoří pětice širokých bran a klášterů, které jen tak tak unikly Stalinovu řádění. Komplex byl totiž v roce 1938 přeměněn na muzeum a o tři roky později byl zařazen pod státní ochranu. Součástí muzea je více než 6 tisíc exponátů mongolského kulturního dědictví. V hlavní turistické sezóně se tady navíc můžete zaposlouchat do tónů staré mongolské hudby při některém z pořádaných koncertů. Na stavbu komplexu Choijin Lama měly vlivy mongolské, mandžuské, tibetské i čínské kultury a dodnes patří mezi nejvýznamnější památky hlavního města Mongolska.
Že už vás buddhistické památky a zdobené chrámy nudí? Co takhle vydat se na místo, kde se potkává přítomnost s historií? Oním místem je Čingischánovo náměstí, kterému se též říká Hlavní nebo Suchbátarovo. Najdete tady mongolský parlament se sochou Čingischána u vchodu. Přímo uprostřed náměstí můžete obdivovat velkou jezdeckou sochu revolucionáře Suchbátara. V okolí náměstí navíc v posledních letech vyrostlo mnoho moderních budov, které místu dodávají na jedinečné rozmanitosti a poukazují na skutečnost, že i nejchladnější hlavní město světa má svým návštěvníkům co nabídnout.