Přejít k hlavnímu obsahu

Víme, kde hledat ty nejkrásnější hrady a zámky Evropy

Hrady a zámky protkané legendami obvykle spojuje pohnutá historie. Proto nás nepřestávají ani po letech a staletích stále dokola fascinovat. Pokud patříte mezi milovníky zámeckých prohlídek a návštěv hradů, pak vám jistě přijde vhod náš přehled deseti nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších hradů a zámků Evropy.

1. Neuschwanstein v Německu

Zámek Neuschwanstein je zhmotněním všech disneyovských pohádek, romantických představ, ale i kýčů, které si jen dokážete představit.
Zdroj: Pixabay.com

Zámek Neuschwanstein je zhmotněním všech disneyovských pohádek, romantických představ, ale i kýčů, které si jen dokážete představit. Jeho pohádková dokonalost učarovala i Waltu Disneymu jako inspirace pro stvoření Sněhurčiného zámku. Ve skutečnosti je ale zrod tohoto klenotu poněkud méně prozaický. Nechal ho totiž postavit Ludvík II. Bavorský, který byl myšlenkou pohádkového zámku zcela posedlý. Není se tak čemu divit, že se kvůli jeho stavbě nepěkně zadlužil.

Zámek stojí v bavorském Německu nedaleko Fussenu blízko hranic s Rakouskem. Nejlepší cesta, jak sem zamířit je mnichovská dálnice, po které pojedete asi hodinu a půl. Stejně dlouho vám to bude trvat také v případě, vydáte-li se k zámku z Legolandu. Vstupné zakoupíte v informačním centru ve vesničce pod zámkem. Děti a mladiství do 18 let mají vstupy zdarma, dospělí zaplatí 9 Eur. Další informace najdete na webu Meuschwansteinu.

2. Eilean Donan ve Skotsku

Eilean Donan patří zcela po právu mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejfotografovanější místa celého Skotska
Zdroj: Pixabay.com

Středověký hrad Eilean Donan najdete a ostrůvku v jezeře Loch Duich. Zcela po právu patří mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejfotografovanější místa celého Skotska. Možná vám přijde, že jste hrad už někde viděli, v čemž vám musíme dát za pravdu. Objevil se totiž třeba v Highlanderovi s Christopherem Lambertem, Pasti či ve filmu Loch Ness. Eilean Donan byl postaven v roce 1230 Alexandrem II. A sloužit měl jako obrana proti Vikingům.

Hrad naleznete poblíž vesnice Dornie a pokud je pro vás cesta autem na toto místo příliš komplikovaná, zvolte leteckou přepravu, která je přeci jen o dost pohodlnější. Vstupné vás přijde na 5,5 liber, studenty na 4,5. Děti do pěti let neplatí vůbec a zvýhodněné rodinné vstupy pořídíte za  13,5 liber. Webové stránky této památky najdete zde.

3. Tintagel, Anglie

Hrad Tintagel najdete v anglickém Cornwallu a jistě vás potěší, že jeho osud je úzce spjat s postavou krále Artuše
Zdroj: bigstock.com

Hrad Tintagel najdete v anglickém Cornwallu a jistě vás potěší, že jeho osud je úzce spjat s postavou krále Artuše. Podle legendy se zde totiž Artuš narodil a žil v době, kdy na místě dnešního hradu stála pouze strohá pevnost. Hrad údajně nechal postavit hrabě z Cornwallu v roce 1233. Na vzhledu Tintagelu se sice podepsaly zuby času, to mu ale nic neubírá z jeho romantické krásy.

Hrad je otevřen každý den od 10 ho 18 hodin. Dospělí za vstupné zaplatí 8.40 nebo 9.30 liber, děti ve věku 5 – 15 let 5 nebo 5.60 liber. Malí návštěvníci pod pět let mají vstup zdarma. Možná vás matou rozdílné ceny vstupného. Ta nižší platí pro návštěvníky, kteří se rozhodli pro dárcovskou výpomoc.  Oficiální stránky hradu Tintagel jsou k nalezení zde.

4. Ksiąz v Polsku

Ačkoli byl zámek několikrát zničen a kompletně přestavěn, obsazen nacistickými vojsky a okupován Rudou armádou, všechny tyto rány osudu přestál a dnes je otevřen široké veřejnosti.
Zdroj: Pixabay.com

Kousek od hranic s našimi polskými sousedy najdete zámek Ksiąz, který je ne nadarmo považován za perlu dolního Slezska. Jeho pohnutou historii začal psát ve 13. století Bolko I. Přísný. Ačkoli byl zámek několikrát zničen a kompletně přestavěn, obsazen nacistickými vojsky a okupován Rudou armádou, všechny tyto rány osudu přestál a dnes je otevřen široké veřejnosti.

Najdete ho asi necelých 20 kilometrů od Adršpašských skal v polském městě Walbrzychu. Autem je Walbrzych od Náchoda vzdálen asi 45 kilometrů. Využít můžete ale i přechod v Broumově nebo Žacléř – Lubawka. Cena vstupného se odvíjí od trasy, kterou si k prohlídce vyberete. Za nejdelší okruh - zámek, hřebčín a skleník zaplatíte plné vstupné ve výši 35 Zł nebo vstupné snížené za 25 Zł. Průvodce Vás bude stát 5 Zł a pokud se chcete podívat na Věž, tak pouze s průvodcem za dalších 10 Zł. Více informací naleznete na stránkách hradu.

5. Palácio Nacional de Pena v Portugalsku

Původem středověký klášter se dočkal moderní obnovy v 19. století.
Zdroj: Pixabay.com

Milujete barvičky? Pak zamiřte do Portugalska – konkrétně do městečka Sintra. Jak praví jeden známý světový průvodce – Sintrou nemůžete projít bez toho, abyste na každém kroku nezakopávali o nějaký ten chrám, zámek nebo palác. Skvostem skvostů je ovšem Palácio Nacional de Pena, který vás hned na první pohled uchvátí svými pastelovými věžičkami. Původem středověký klášter se dočkal moderní obnovy v 19. století.

Sintra je oblastí severozápadně od hlavního města Lisabonu. Z Lisabonu do Sintry jezdí příměstský vlak. V Lisabonu vlak odjíždí z nádraží Rossio v centru. Cesta stojí něco pod 2 eura. Samotný vstup do paláce stojí 6 Eur. Více informací o tomto portugalském skvostu najdete na jeho webových stránkách.

6. Mont Saint-Michel ve Francii

Mont Saint-Michel se nachází se na ostrém kamenném vrcholu a díky své poloze je hned po Paříži druhým nejnavštěvovanějším místem Francie
Zdroj: Pixabay.com

Mont Saint-Michel ve francouzské Normandii je po právu považován za středověký klenot. Nachází se na ostrém kamenném vrcholu a díky své poloze je hned po Paříži druhým nejnavštěvovanějším místem Francie. Pokud přijde příliv, hora se i s tímto klášterním komplexem stane okouzlujícím ostrovem. Na dlouhých několik hodin je pak ostrov zcela odříznutý od pevniny.

Normandie se nachází v blízkosti Paříže a jejích mezinárodních letišť. Odsud se pak dostanete do Normandie snadno vlakem nebo autem. Samotný Mont Saint-Michel najdete v departementu Manche a je vzdálen 3,5 hodiny cesty z Paříže. Za vstup do opatství zaplatíte 9 eur. Pokud jste ale nedovršili 26 let a jste občany Evropské unie (zároveň však nejste součástí skupiny), vstupné neplatíte. Více informací o této francouzské památce najdete na jejích stránkách.

7. Spišský hrad na Slovensku

Tento největší středověký hrad střední Evropy vystavěli už ve 12. století a roku 1961 byl prohlášen národní památkou.
Zdroj: Pixabay.com

Další skvost, který je k nalezení u našich sousedů asi nemusíme dlouze představovat. Tento největší středověký hrad střední Evropy vystavěli už ve 12. století a roku 1961 byl prohlášen národní památkou. V současnosti je proto zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hrad se tyčí nad městečkem Spišské Podhradie. Od zastávky autobusu trvá výstup k hradu cca 30 min, od vlakového nádraží cca 20 min. Autem můžete hrad objet a zaparkovat v jeho bezprostřední blízkosti (k samotnému vstupu to potom budete mít asi 5 minut). Další možností je dopravit se do Spišského Podhradia autobusem nebo vlakem z Popradu. Vstupné činí 4,48 € pro dospělé a 2,16 € pro studenty a důchodce. K dispozici jsou samozřejmě i rodinné a skupinové slevy. Více informací o této památce naleznete na stránkách Spišského hradu.

8. Hohensalzburg v Rakousku

Unikátní památka se tyčí nad malebným Salcburkem a je dominantou celého města.
Zdroj: bigstock.com

A pokračujeme v poznávání hradů a zámků u našich sousedů. Hrad Hohensalzburg nechal roku 1077 vystavět arcibiskup Gebhard. Unikátní památka se tyčí nad malebným Salcburkem a je dominantou celého města. Hohensalzburg patří do skupiny největších středověkých hradů v celé Evropě. Komentované prohlídky si tady navíc můžete užít v osmi světových jazycích.

Hrad je otevřen celoročně a asi nejpohodlnější cestou, jak se k němu dostat je podzemní lanovka, která je v místě otevřena už od roku 1892. Z Prahy se autem do Salcburku dostanete buď přes Mnichov po dálnici A8, nebo přes České Budějovice po E55. Pokud vyrážíte z Brna, dostanete se po silnici E461 do Vídně, odtamtud do Salcburku po dálnici A1. Vstupné činí 11,5 eur (bez lanovky). Oficiální stránky hradu najdete zde.

9. Pembroke ve Walesu

Na našich toulkách po evropských hradech a zámcích nesmíme zapomenout ani na malebný Pembroke ve Walesu.
Zdroj: bigstock.com

Počátky výstavby hradu Pembroke sahají až do roku 1093 do doby normanské invaze do Walesu. Právě tehdy začal jistý Roger z Montgomerry stavět dřevěnou palisádu, jež stála na místě dnešního hradu. V roce 1648 byl hrad značně poničen. V průběhu let byl ale zrekonstruován a nyní je otevřen široké veřejnosti.

Město Pembroke najdete v jihozápadním Walesu, kam se dostanete pohodlně letadlem. Do samotného města Pembroke se pak dostanete autobusem (national express z Londýna č. 508) nebo vlakem. Hrad je otevřen celoročně a vstupné do něj pro dospělého činí 5 liber a pro děti 4 libry. V případě rodinného vstupného zaplatíte 14 liber. Více informací o hradu Pembroke naleznete na oficiálních stránkách hradu.

10. Hrad Peleš v Rumunsku

Hrad jste mohli vidět i ve výpravném filmu Kamsi do Tramtárie.
Zdroj: Pixabay.com

Peleš patří mezi nejkrásnější starověké hrady Evropy. Vidět jste ji dokonce mohli ve výpravném filmu Kamsi do Tramtárie. Hrad disponuje úctyhodnými 160 komnatami, které pouze umocňují celkový dojem přepychu. Peleš dal vystavět král Karel z německého rodu Hohenzollernů v letech 1875-1883.

Hrad najdete nedaleko horského střediska Sinaia asi na třetině trati mezi Brašovem a Bukureští. Dostanete se sem vlakem i autem. Vypravit se k hradu můžete i autem – od Bukurešti je vzdálen asi 120 kilometrů. Za vstupné zaplatíte 3,5 nebo 6 Eur (dle vybraného prohlídkového okruhu). Více informací o hradu je k nalezení na jeho oficiálních stránkách.

 
 

Místo

47° 33' 27.8928", 10° 44' 59.2044"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Víme, kde hledat ty nejkrásnější hrady a zámky Evropy