Přejít k hlavnímu obsahu

Živá pochodeň Jan Palach ve světě: kde všude ho najdeme?

Zřejmě nenajdeme dospělého Čecha, který by nevěděl, kdo byl Jan Palach. Pochopitelně ho zaznamenali i lidé v zahraničí. V Evropě to ani tak překvapivé není, ale věděli jste, že jeho jméno najdeme třeba i na Mauritiu?

Krátce o Janu Palachovi, pro jistotu. Narodil se v roce 1948 a do dějin se zapsal jako student historie, který se na protest proti okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy upálil. Nehodlal nečinně přihlížet pasivnímu přístupu veřejnosti a omezování práv v rodné zemi. Zapálil se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí v Praze. Těžkým popáleninám o tři dny později v nemocnici podlehl. Dneska si připomínáme 52 let od jeho činu.

Česku si na Jana Palacha můžeme vzpomenout hned na několika místech. Pomník připomínající jeho úmrtí najdeme na budově bývalé kliniky popálenin v Legerově ulici v Praze, kde si můžeme připomenout i Josefa Toufara. Od roku 1993 je na domě ve Všetatech, kde Palach vyrůstal, pamětní deska. U domu samotného se konávají pietní akce. Pomník Jana Palacha spatříte i v dlažbě před Národním muzeem a samozřejmě nesmíme zapomenout na náměstí Jana Palacha u Rudolfina. A míst je jistě víc. Ale co ve světě?

Náměstí v Lucemburku, zastávka na Mauritiu

V Evropě je postava Jana Palacha známá, aby taky ne. Události okupace v roce 1968 zacloumaly kontinentem. Není tak divu, že třeba v hlavním městě Lucemburska najdeme náměstí Jana Palacha. Ve Francii je zase ulice Rue Jan Palach ve městě Couëron, tu samou ve stejné zemi najdeme i ve městě Rennes a na dalších místech. V britském Nantwichi se taky můžete projít po Jan Palach Avenue.  

Náměstí Jana Palacha najdeme třeba v Lucemburku.
Zdroj: mzv.cz

Po ulici se můžete projít taky v německém Hünfeldu (Jan Palach Strasse), v italském Janově nebo na Sardinii (Via Jan Palach), v polské Vratislavi (Jana Palacha) a rovněž v Polsku v Krakowě.

Co je ovšem ještě pozoruhodnější, je ona zmíněná autobusová zastávka na Mauritiu, hned vedle náměstí věnovaného Janu Palachovi. A to je teprve úžasné.

 
 

Místo

50° 4' 31.9404", 14° 26' 16.08"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Živá pochodeň Jan Palach ve světě: kde všude ho najdeme?