Přejít k hlavnímu obsahu

Jih Polska: tipy na výlet a dovolenou

Polsko je neuvěřitelně atraktivní a rozmanitou zemí plnou přírodních i historických zajímavostí. Plánujete dovolenou na jihu země? Poradíme, kam si zajet!

Kam do přírody: Tatranský národní park

Tatranský národní park (polsky Tatrzański Park Narodowy) najdeme u hranic se Slovenskem. Za národní park bylo tohle čarokrásné území vyhlášeno v roce 1954, a to na celkové ploše 215,56 km².

Park chrání členitý horský masiv Tatry s nejvyšší horou Rysy (2499 m n. m.), který je jediným horským pásmem alpínského reliéfu v Polsku. Ostré vrcholy a skalní převisy se tady střídají s kotlinami ledovcového původu, úžlabími, jezery, vodopády a jeskyněmi.

Pokud do parku zamíříte, těšit se můžete na více než 240 kilometrů turistických stezek, spoustu cyklostezek a jednu naučnou stezku. Během procházek parkem můžete při troše štěstí narazit na významné endemické a vysokohorské druhy zdejší fauny i flory.

Za národní park bylo tohle čarokrásné území vyhlášeno v roce 1954.
Zdroj:
Bigstockphoto

Kam do města: Krakov

Krakov je zcela bez přehánění označován za to vůbec nejkrásnější město celého Polska. Místní mu dokonce přezdívají „otevřená truhlice historických pokladů“ – a nutno dodat, že rozhodně ne náhodou.

Jedno z největších a nejstarších měst v Polsku je bohaté stavebním stylem, zejména renesancí, barokem a gotikou a obrovským množstvím historických památek. Je proslavený svou kulturní tradicí, množstvím muzeí a uměleckých sbírek.

Prohlédnout si tady můžete třeba pahorek Wawel s královským zámkem a gotickou katedrálou, staré město s pěkným trhem, kostelem panny Marie, historickou tržnici Sukiennice s řadou pozoruhodných domů nebo třeba obvod Kazimierz s dochovanou židovskou čtvrtí. Asi nikoho taky nepřekvapí, že historické centrum Krakova bylo zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Krakovu se ne nadarmo přezdívá otevřená truhlice historických pokladů.
Zdroj:
Bigstockphoto

Kam za zábavou: Energylandia

Největší rodinný zábavní park v Polsku potěší milovníky adrenalinu a zábavy 35 hektary, na kterých jsou rozesety roztodivné atrakce pro všechny věkové skupiny.

Nechybí třeba Bajkolandia, která je krajinou dětských snů, kde se malí návštěvníci setkávají s postavami z oblíbených pohádek. Pro větší návštěvníky je připravena extrémní zóna s řadou adrenalinových atrakcí a horských drah.

Water park napodobuje tropický ostrov a ani tady nechybí desítky různých atrakcí zprovozněných v roce 2016. Během návštěvy se vydejte taky na Dračí hrad, který nápadně připomíná lokace z Pána prstenů nebo Zaklínače.

Zábavní park Energylandia se rozkládá na 35 hektarech.
Zdroj:
Bigstockphoto

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3

 
 

Místo

50° 3' 56.2967", 19° 56' 20.2126"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Jih Polska: tipy na výlet a dovolenou