Přejít k hlavnímu obsahu

Konec, absolutní vyčerpání. Výstup na nejkrásnější dunu světa dá pěkně zabrat!

Po každých 40 krocích si musíte alespoň na minutku odpočinout, protože sklon duny je často příkřejší než 45 stupňů. Ale za ten neskutečný výhled to opravdu stojí, tomu věřte. Putovat za legendární vyhlídkou na Dunu 45 v Namibii je těžší, než by se mohlo zdát.

Duna 45 je nejvíce fotografovanou dunou světa, a to protože je také i největší písečnou horou na světě. Leží na jihozápadě Afriky v poušti, která v překladu znamená „velká prázdnota“ (Namib). Podíváme se na pár zajímavosti slavné duny.

Najdete ji v nejstarší poušti světa Namib

2000 kilometrů se táhnou podél Atlantského oceánu její neuvěřitelné hvězdicové duny (tak vypadají při pohledu z helikoptéry či letadla) a načervenalý písek. Staří pouště se odhaduje na 80 miliónů let a africký stát Namibie dle ní dostal své jméno. Část pouště zasahuje i do státu Angola. 

Duna 45 se nachází v oblasti Sossusvlei.
Zdroj: Bigstock.com

Jak přišla duna k číslu?

Velice jednoduše. 3 a půl milionů starý písek na duně 45 je 45 km vzdálen od hlavní brány parku. Takto má každá duna své vlastní poznávací znamení.  

Vyšplhat na ní? Od 30 minut do hodiny

Vyjít na vrch nádherné hvězdicové duny 45 dá zabrat i lidem s dobrou fyzickou kondicí. Horký písek se boří do bot (doporučuji je sundat při výstupu) na 30 m širokém okraji duny se rozžhavené slunce opírá nepříjemně do zad (proto je nejlepší čas ke šplhání na vrcholek duny před východem slunce).

Jít nahoru? To je zážitek na celý život!
Zdroj: Bigstock.com

Socha Svobody se do ní vejde 3krát!

Výška duny 45 je něco málo přes 170 m (třikrát víc než výška sochy Svobody). Kdyby ji vytvořil člověk, řadili bychom ji do kategorie mrakodrapů, kam náleží všechny budovy větší než 150 m.

V poušti Namib spadne za rok jen 10 mm deště.
Zdroj: Bigstock.com
 
 

Místo

-24° 43' 52.698", 15° 28' 18.4368"
Rubrika:
Aktivity:

Sport

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Konec, absolutní vyčerpání. Výstup na nejkrásnější dunu světa dá pěkně zabrat!