Přejít k hlavnímu obsahu

Zátoka Ha Long: Za draky a prostitutkami z barů

Chcete se proplétat na lodi mezi stovkami ostrovů a ostrůvků a zároveň vidět jeden ze sedmi nových divů světa? Pak se vypravte do Vietnamu do zátoky Ha Long. O ní se vypráví zajímavá a stará legenda a samotná zátoka je jako jedna velká pohádka.

Ha Long v doslovaném překladu znamená sestupující drak. A toto jméno dostala zátoka právě podle legendy tradované v kraji okolo ní. Kdysi, v dobách, kdy byla naše planeta hodně mladá, Vietnamci museli bojovat proti nájezdníkům, kteří ze severu přijížděli po moři.

Nefritový císař, kterému bylo země líto, vyslal Matku draků a její děti na pomoc. Všichni se společně snesli z oblak dolů a spálili útočníky ohněm a obrovskými rozžhavenými smaragdy, které vrhali ze svých tlam. Smaragdy vytvořily hradbu kolem pobřeží a potopily nepřátelské lodě.

Plovoucí trhy jsou v zátoce Ha Long a i v celém Vietnamu běžnou věcí.
Zdroj: Bigstock.com

Ve Vietnamu tak konečně zavládl klid a mír a ze smaragdů se časem staly vápencové ostrovy a ostrůvky. Draci se nevrátili do nebe, ale proměnili se ve smrtelné lidi a místním pomáhali s běžnými každodenními úkoly, třeba s pěstováním rýže nebo chovem dobytka.

Místní lidé na jejich pomoc rozhodně nezapomněli, kromě hlavní zátoky nese jejich jméno i místo, kde na zem sestoupili potomci Matky draků. Blízkou zátoku nazvali obyvatelé Bai Tu Long, tedy "Díky dětem draka". Sami Vietnamci se považují za potomky draků.

Dnes je v úchvatné zátoce Ha Long kolem 1600 ostrovů a ostrůvků, které vystupují z moře, a lidé se mezi nimi pohybují pochopitelně na lodích. Jeden z cestovatelů z Indie popisuje svoji cestu luxusním plavidlem takto: "Nejlepší bylo, když jsme přijeli na izolovanou pláž. Dostali jsme nabídku udělat si vlastní krátký program. Měli jsme čas se vykoupat a zblízka si prohlédnout útesy, zatímco ostatní turisté se projížděli na kajacích. Stálo to stoprocentně za to," napsal.

Natalie z anglického Sheffieldu okomentovala svůj zážitek stručně a nadšeně. "Byl to krásný výlet lodí se zábavnou a přemýšlivou posádkou. Strávili jsme na lodi dva dny a jednu noc a jen bych si přála, abychom si bývali dopřáli delší cestu!"

 

V zátoce Ha Long se dají najít i plovoucí rybářské vesnice.
Zdroj: Bigstock.com

Někteří upozorňují, že ceny jsou trochu nadsazené, na druhou stranu je o nich ale možno smlouvat. Každopádně je třeba mít se na pozoru a nenechat se podvést. Samozřejmě, stejně jako třeba v Thajsku, mnozí lidé jezdí do zátoky užít si spíše než přírodních krás placeného sexu s prostitutkami. Ty se vyskytují zejména v místních barech a podle zážitků cestovatelů jsou velice laciné.

Ha Long je ale rozhodně velice známá atrakce oblíbená po celé zeměkouli. V roce 2011 hlasovali lidé napříč kontinenty pro sedm nových přírodních divů. Byl to velký boj, ale Ha Long se nakonec do výběru dostala. Ocitla se tak v neuvěřitelně pestré společnosti Stolové hory v Jihoafrické republice, Amazonského deštného pralesa nebo ostrova Komodo v Indonésii.

 
 

Místo

20° 54' 37.5156", 107° 11' 1.824"
Rubrika:
Aktivity:

Odpočinek

Autor:
Ondřej Šmíd

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Zátoka Ha Long: Za draky a prostitutkami z barů