Asijskou kuchyni buď milujete, nebo nenávidíte. Luxusní vývary, nudle v mnohých obměnách, hromady bylinek, oříšků a čerstvé zeleniny zaujaly nejednoho tuzemského strávníka.
Právě rozmanitost téhle kuchyně z ní dělá jednu z nejzajímavějších na celém světě. Nudle a silné vývary ovšem střídají takové „speciality“, jakými je třeba kachní embryo nebo krvavá polévka s polosyrovými vnitřnostmi. Ano, čtete správně – seznamte se s tiết canh – asijskou laskominou, kterou pravděpodobně ochutnají jen ti nejotrlejší.
Jednou z vietnamských specialit, které mezi turisty budí rozporuplné emoce, je polévka ze syrové krve a vnitřností. Nejčastěji se s ní setkáte v kachní variantě, výjimkou ale nejsou ani další verze. Populární je třeba vepřová varianta nebo ta s plazy, kraby či ptáky. Vlastně stačí použít jakékoli jiné zvíře schopné vyprodukovat dostatek tekuté suroviny na rodinný oběd.
Příprava polévky vyžaduje zkušenosti a hlavně zručnost. Nutno podotknout, že pro našince je celý proces přípravy pokrmu poměrně krutý a jen stěží pochopitelný. Aby byla polévka co nejlepší a nejčerstvější, zvíře se nechá vykrvit, což pro něj může představovat, ujme-li se přípravy amatér, dlouhý a bolestivý proces umírání.
Čerstvá krev se od zvířete, kterému často ještě bije srdce, odebírá do misky, kam kuchaři přidají rybí omáčku a směs důkladně promíchají. To proto, aby se krev okamžitě nesrazila. Zvíře většinou „zhasne“ až po několika ranách dřevěnou palicí, která zároveň naláme kosti uvnitř a usnadní vyjmutí obsahu.
Vnitřnosti zvířete, které jsou často nepříliš pečlivě očištěné, se pouhých pár minut vaří v osolené lázni, kam se přidává i žaludek plný natrávené potravy. Ta funguje jako jakási nádivka. Nutno podotknout, že dynamická příprava, která je vskutku otázkou několika mála minut, má být zárukou té nejlepší chuti.
Jakmile jsou vnitřnosti povařené, nasekají se na menší sousta a vhodí do misky. Vše se přelije pořádnou porcí ještě teplé krve a dochutí koriandrem, čerstvou mátou či bazalkou. Často nechybí ani nadrcené oříšky nebo limetka. Samozřejmostí jsou i chrupavky nebo nejrůznější blanky, které prý ve vietnamské kuchyni nikdy nejsou na škodu a přispívají k jedinečné chuti pokrmu.
Původní tiết canh ochutnáte zejména ve vietnamské provincii Tra Vinh. Poevropštěnou verzi pak v asijských restauracích klidně i u nás. Tady ale na krvavý základ zapomeňte. Typické červené barvy je v tomhle případě dosaženo použitím červené zeleniny – tradičně zelím a červenou řepou. Za rosolovitou konzistenci pak může vydatná porce tofu a rybí omáčky.
Pokud máte dost odvahy a chtěli byste tradiční tiết canh ochutnat během toulek Vietnamem, vždy si tenhle pokrm objednávejte pouze v ověřených restauracích, u nichž si dopředu zjistíte recenze skutečných návštěvníků. V některých podnicích vám dokonce kuchaři garantují čerstvost tiết canh tím, že vám ukážou dosud živou kachnou. Nebraňte se tomu!
Pokud ale máte o kvalitě a čerstvosti hlavní ingredience nebo o hygienických podmínkách vybraného podniku pochyby, raději změňte lokál. Zejména na venkově totiž může dojít ke kontaminaci polévky bakteriemi, viry a parazity. Ty mohou způsobit septický šok, nákazu bakterií Streptococcus suis, plicní onemocnění (pneumonii) či meningitidu. A to za jednu takovou exotickou gastrozkušenost opravdu nestojí.