Cestování > Země > Afrika > Egypt

Egypt

Hlavní město: Káhira. Počet obyvatel: 82 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 1 001 739 km² (30. největší země světa). Úřední jazyk: Arabština. Měna: Egyptská libra. Sousední státy: Libye, Súdán, Izrael.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pokud občan ČR cestuje pouze do sinajských resortů Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz. Pokud však chce cestovat z těchto resortů do Káhiry, resp. mimo Sinaj, musí si vízum zajistit. Od začátku roku 2002 mohou občané ČR získat za poplatek vízum na mezinárodním letišti v Káhiře, příp. na dalších vstupních místech (letištích a přístavech) do země (Alexandria, Hurghada, Luxor, apod.).

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Egyptě - 4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo. ČR má v Egyptě ještě honorární konzulát v Alexandrii.

Egypt – země, kam se jezdí za minulostí

Zatímco ve střední Evropě vznikaly první a dosti primitivní osady, v Egyptě ve třetím tisíciletí před Kristem vznikl jeden z nejstarších států na planetě. Starověká egyptská civilizace byla velmi vyspělá, moderní a fascinovaná vším okolo smrti a posmrtného života. A tím dnes ona fascinuje nás – obrovské pyramidy, nekropole, nesmírně bohatě zdobené hroby, ale i zlaté posmrtné masky a údajné kletby, které postihnou každého, kdo do hrobů faraonů vstoupí. Vítejte v Egyptě!

Egypt – to je úrodná země v bezprostřední blízkosti řeky Nil, ale i nekonečná pustina nelítostné Sahary. Egypt znamená úrodnou deltu Nilu i Nilské vodopády, mumraj na ulicích Káhiry i klid v nekropolích.

Za sluncem a potápěním

Egypt může zároveň nabídnout přes 300 slunečních dnů v roce. V létě pak počasí bez srážek a s průměrnými teplotami nad 30 stupni Celsia. Je tedy i oblíbenou destinací pro klasickou plážovou dovolenou (pravda, po nepokojích v roce 2011 počet turistů klesl). Ta nejznámější letoviska leží na březích Středozemního a Rudého moře – Hurghada, Šarm aš-Šajch, Taba… V Rudém moři jsou i ideální podmínky pro potápění.

Do Egypta se ale jezdí hlavně za památkami. Symbolem jsou pyramidy v Gize nedaleko Káhiry. Největší z nich je Chufuova pyramida, po ní následuje Rachefova pyramida a slavnou trojici uzavírá Menkauerova pyramida. Kromě nich jsou součástí komplexu ještě mnohé menší stavby. A samozřejmě Velká sfinga – ta vůbec největší socha vytesaná z jednoho kusu kamene na planetě.

Káhira, Luxor, Údolí králů

V Káhiře je pak největším tahákem Egyptské muzeum s více než 120 tisíci exponáty. Sálů, kterými návštěvníci mohou procházet, je více než padesátka. A největší oblibě se těší ty věnované pokladu faraona Tutanchamona (vystavená je tu i slavná zlatá posmrtná maska) a pak sál mumií, kde si člověk opravdu zblízka může prohlédnout, jak staří Egypťané pohřbívali své mrtvé.

Na jihu, na místě, kde dříve stály Théby, pak stojí město Luxor. Přes řeku potom leží obrovská nekropole, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst Egypta. Pohřebištěm faraonů a dalších mocných Egypťanů bylo takzvané Údolí králů. Spoustu hrobek sice vykradli zloději už ve starověku, nicméně podařilo se tu kdysi najít právě pohřební komoru a pohřební poklad faraona Tutanchamona.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Egypt se může pochlubit novou raritou. Je jí největší křesťanský kostel na Blízkém východě. Na začátku roku ho otevřel egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Katedrála Zrození Krista stojí zhruba 45 kilometrů východně od Káhiry ve vznikající správní metropoli země a má pojmout více než 8 000 věřících.

celý článek

Je to žena, nebo muž? Kolem egyptské sfingy krouží mnoho pochybností a její pohlaví je jedno z nich. Především však nevíme, kdo ji postavil a jaký je její účel. Nebo to víme? Dozvíte se to mezi dalšími zajímavostmi v našem článku.

celý článek

Egypt vyniká cenovou dostupností, přenádherným korálovým mořem, luxusními resorty se službami na vysoké úrovni, ale i celoročně příjemným klimatem. Turisté míří většinou do Hurghady nebo Šarm aš-Šajchu. Není to škoda?

celý článek

Promiňte, mohu vám nabídnout vepřové kari s kešu oříšky anebo byste si raději dal lasagne ve speciální vegetariánské úpravě?“ Takové zpříjemnění letu by si jistě přál každý z nás. Bohužel realita je, alespoň u našich leteckých přepravců, docela jiná.

celý článek

Do Egypta sice nikdo nejezdí kvůli lyžování, ale co je moc, to je moc. Na jihu země v úterý 7. října 2014 změřili meteorologové rekordní údaj – 43,5°C ve stínu. Posledních 50 let oblast kolem Asuánu větší vedro nezažila.

celý článek
  •  

Kvízy

Jak se jmenuje faraon, kterého má Sfinga zobrazovat?
Zobrazit odpověď
Radžedef.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.