Přejít k hlavnímu obsahu

Egypt

Hlavní město: Káhira. Počet obyvatel: 82 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 1 001 739 km² (30. největší země světa). Úřední jazyk: Arabština. Měna: Egyptská libra. Sousední státy: Libye, Súdán, Izrael.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pokud občan ČR cestuje pouze do sinajských resortů Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz. Pokud však chce cestovat z těchto resortů do Káhiry, resp. mimo Sinaj, musí si vízum zajistit. Od začátku roku 2002 mohou občané ČR získat za poplatek vízum na mezinárodním letišti v Káhiře, příp. na dalších vstupních místech (letištích a přístavech) do země (Alexandria, Hurghada, Luxor, apod.).

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Egyptě - 4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo. ČR má v Egyptě ještě honorární konzulát v Alexandrii.

Egypt – země, kam se jezdí za minulostí

Zatímco ve střední Evropě vznikaly první a dosti primitivní osady, v Egyptě ve třetím tisíciletí před Kristem vznikl jeden z nejstarších států na planetě. Starověká egyptská civilizace byla velmi vyspělá, moderní a fascinovaná vším okolo smrti a posmrtného života. A tím dnes ona fascinuje nás – obrovské pyramidy, nekropole, nesmírně bohatě zdobené hroby, ale i zlaté posmrtné masky a údajné kletby, které postihnou každého, kdo do hrobů faraonů vstoupí. Vítejte v Egyptě!

Egypt – to je úrodná země v bezprostřední blízkosti řeky Nil, ale i nekonečná pustina nelítostné Sahary. Egypt znamená úrodnou deltu Nilu i Nilské vodopády, mumraj na ulicích Káhiry i klid v nekropolích.

Za sluncem a potápěním

Egypt může zároveň nabídnout přes 300 slunečních dnů v roce. V létě pak počasí bez srážek a s průměrnými teplotami nad 30 stupni Celsia. Je tedy i oblíbenou destinací pro klasickou plážovou dovolenou (pravda, po nepokojích v roce 2011 počet turistů klesl). Ta nejznámější letoviska leží na březích Středozemního a Rudého moře – Hurghada, Šarm aš-Šajch, Taba… V Rudém moři jsou i ideální podmínky pro potápění.

Do Egypta se ale jezdí hlavně za památkami. Symbolem jsou pyramidy v Gize nedaleko Káhiry. Největší z nich je Chufuova pyramida, po ní následuje Rachefova pyramida a slavnou trojici uzavírá Menkauerova pyramida. Kromě nich jsou součástí komplexu ještě mnohé menší stavby. A samozřejmě Velká sfinga – ta vůbec největší socha vytesaná z jednoho kusu kamene na planetě.

Káhira, Luxor, Údolí králů

V Káhiře je pak největším tahákem Egyptské muzeum s více než 120 tisíci exponáty. Sálů, kterými návštěvníci mohou procházet, je více než padesátka. A největší oblibě se těší ty věnované pokladu faraona Tutanchamona (vystavená je tu i slavná zlatá posmrtná maska) a pak sál mumií, kde si člověk opravdu zblízka může prohlédnout, jak staří Egypťané pohřbívali své mrtvé.

Na jihu, na místě, kde dříve stály Théby, pak stojí město Luxor. Přes řeku potom leží obrovská nekropole, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst Egypta. Pohřebištěm faraonů a dalších mocných Egypťanů bylo takzvané Údolí králů. Spoustu hrobek sice vykradli zloději už ve starověku, nicméně podařilo se tu kdysi najít právě pohřební komoru a pohřební poklad faraona Tutanchamona.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Karnak úvodní
Historické stavby
Vznikal 1 500 let. Zajímavosti chrámového komplexu Karnak
Říkalo se mu „srdce Egypta“, aspoň tedy mezi lety 1550 a 1069 př. n. l. Sloužil jako administrativní centrum, pokladnice nebo rezidence faraonů.
želva pod vodní hladinou - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Mladé, živé a nezkrotné rybářské městečko. Takové je Marsa Alam
Egypt vyniká cenovou dostupností, přenádherným korálovým mořem, luxusními resorty se službami na vysoké úrovni, ale i celoročně příjemným klimatem.
Egypt Hurghada
Pláže a moře
Zhmotněný luxus a nenapodobitelný podmořský svět. Vítejte v Hurghadě
Jedno z nejoblíbenějších egyptských letovisek, které je zároveň skvělým výchozím bodem pro výlety za významnými památkami, bývalo prapůvodně malou rybářskou vesničkou.
Zákaz plastů v provincii Rudé moře
Praktický rádce
Oblíbená egyptská letoviska zakázala používání jednorázových plastů
Každou minutu prý skončí v moři takové množství plastů, že by zaplnilo korbu jednoho náklaďáku.
Egyptské highlighty
To nejlepší
Nej hity Egypta: 20 míst, která musíte v zimě navštívit
Za egyptským sluníčkem vás dopraví letadlo za čtyři hodiny a pár minut. Blízká africká destinace, která láká na pohodové lenošení, bohatý podmořský život a luxusní hotely nadnárodních řetězců, má co nabídnout všem věkovým skupinám.
Egypt pyramidy
Pláže a moře
Léto v Egyptě ještě nekončí. Tohle jsou nejoblíbenější letoviska
Egypt letos obsadil pomyslnou třetí příčku na žebříčku oblíbenosti. Přeskočilo ho jenom Řecko a Turecko. A právě takhle destinace je nyní ideálním místem pro trávení pozdní letní dovolené.
Kostel v Egyptě - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Muslimský prezident otevřel v Egyptě největší křesťanský kostel na Blízkém východě
Egypt se může pochlubit novou raritou. Je jí největší křesťanský kostel na Blízkém východě.
Hlava Velké sfingy v Gíze. - Cestovinky.cz
Historické stavby
Egyptská Velká sfinga není sfinga. Sloužila astronomům?
Je to žena, nebo muž? Kolem egyptské sfingy krouží mnoho pochybností a její pohlaví je jedno z nich. Především však nevíme, kdo ji postavil a jaký je její účel. Nebo to víme? Dozvíte se to mezi dalšími zajímavostmi v našem článku.
Ain Sokhna
Pláže a moře
Ain Sokhna: egyptská karta, na kterou letos klidně vsaďte všechno
Láká vás představa spíš pasivní dovolené v perfektním zázemí, nádherné pláže, teplo, drinky a vůbec všechno, co k lenošení u moře patří? Ain Sokhna vám určitě padne do oka.

Kvízy

Jedna lehčí: kde je chrámový komplex Karnak?
Zobrazit odpověď
V Egyptě v Luxoru.
Jak se jmenuje faraon, kterého má Sfinga zobrazovat?
Zobrazit odpověď
Radžedef.