Přejít k hlavnímu obsahu

Nej hity Egypta: 20 míst, která musíte v zimě navštívit

Za egyptským sluníčkem vás dopraví letadlo za čtyři hodiny a pár minut. Blízká africká destinace, která láká na pohodové lenošení, bohatý podmořský život a luxusní hotely nadnárodních řetězců, má co nabídnout všem věkovým skupinám. Pokud vás přestalo bavit válení u moře nebo posedávání u hotelových barů, máme pro vás tipy na dvacet míst, která na vás dýchnou bohatou historií i jedinečným kouzlem. Jen řekněte, čekali byste ve vyprahlé Hurghadě obří akvárium nebo nedaleko oblíbeného letoviska Marsa Alam zátoku, kde si můžete zaplavat s delfíny na otevřeném moři? Egypt toho nabízí opravdu hodně!

Pyramidy v Gíze

Pyramidy Egypt
Jediný zachovalý starobylý Div světa najdete v Egyptě.
Zdroj:
Pixabay.com

Nemůžeme začít jinak než jediným starobylým dochovaným Divem světa. Tím jsou pyramidy v Gíze – místo, kde byly v minulosti pohřbívány významné osobnosti, především pak panovníci. Nejvýznamnější je nepochybně Choepsova pyramida, která měří necelých 140 metrů. Zajímavostí je, že Velká pyramida, jak se té Choepsově přezdívá, leží přesně v jedné třetině vzdálenosti rovníku od pólu a zároveň i v centru obydleného světa, jak v době, kdy byla postavena, tak i dnes.

Muzeum mořské biologie a akvárium

Hurghada akvárium
Akvárium v Hurghadě je jednou z nejnavštěvovanějších aktivit letoviska.
Zdroj:
www.sharm-club.com

Obří akvárium a zároveň muzeum mořské biologie najdete v oblíbeném letovisku Hurghada. Kromě samotného akvária, které se může pochlubit zhruba 4 000 000 litry vody a více než stovkou zvířat, se projdete i uměle vytvořeným deštným pralesem, odpočinout si můžete ve venkovním stanu s občerstvením a menší dítka jistě potěší přítomnost mini ZOO s gekony, pštrosy, velbloudy nebo krokodýly.

Chrámový komplex v Karnaku

Starobylý chrám v Karnaku
Jedna z nejzachovalejších a největších egyptských památek.
Zdroj:
Pixabay.com

Chrámový komplex v Karnaku je největším v Egyptě. Najdete ho v oblasti starověkého Vesetu (Théb). Jeho úctyhodná plocha činí asi 2000 akrů. Jeho nejstarší části pocházejí z období před 2 000 lety, poslední přístavby jsou z období vlády prvních Ptolemaiovců. Na výstavbě chrámového komplexu se podílela většina významných panovníků své doby. Díky své úctyhodné velikosti a samozřejmě také tomu, že je komplex poměrně zachovalý, se těší velké oblibě turistů z celého světa.

New Marina

Nová marina
Nová marina v Hurghadě je lemována restauracemi a bary.
Zdroj:
Fb Hurghada Marina Boulevard

Nový přístav v oblíbeném letovisku Hurghada nese příznačný název „New Marina“. V jeho bezprostřední blízkosti najdete nespočet restaurací – od těch typicky arabských, přes italské, středomořské, až po thajské nebo argentinské. Samozřejmě nechybí také nejrůznější bary, kavárny a čajovny, kde si můžete vychutnat tradiční egyptskou vodní dýmku. Celkově je lokalita poněkud dražší, výhled na luxusní jachty a lahodné jídlo ale pochopitelně něco stojí.

Velká sfinga

Sfinga Egypt
Sfinga je už několik stovek let bez „nosu“. Ten jí ale neurazilo Napoleonské vojsko, jak se traduje.
Zdroj:
Bigstock.com

Během návštěvy pyramid v Gíze si jistě nenechte ujít také prohlídku Velké sfingy – sochy v podobě zvířete s lidskou hlavou, která představuje největší sochu vytesanou z jednoho kusu kamene. Její délka činí 74 metrů, výška 21 metrů a šířka 19 metrů. Stáří sochy je neznámé a vedou se o něm časté spory. Egyptologové se ale přiklání k variantě, že socha byla vytvořena starými Egypťany ve 3. tisíciletí př. n. l, v době Staré říše. Sfinze chybí část nosu. Hojně rozšířená pověra říká, že jí nos urazilo Napoleonovo vojsko. Pověra je však nepravdivá. Existují totiž snímky z dob před Napoleonovým tažením, které ji už zobrazují bez nosu.

Dolphin World

Makadi Bay delfinárium
Delfinárium v oblíbeném letovisku Makadi Bay je místem, kde se plní sny.
Zdroj:
dolphinworldegypt.com

Je vaším velkým snem zaplavat si s delfíny? Pokud si netroufnete na otevřené moře (viz níže uvedená Sataya), můžete si tuhle aktivitu zaplatit v delfináriu. To se od roku 2011 nachází v oblíbené lokalitě Makadi Bay. Kromě samotného plavání se můžete těšit také na zábavnou show, ve které vystoupí nejen delfíni, ale také mroži nebo tuleni. Vystoupení trvá asi hodinu a dospělý za něj zaplatí necelých 700 Kč (dítě pak asi 350 Kč). Samotné plavání s delfíny je zpoplatněno asi 2070 Kč (10 minut).

Chrámy v Abu Simbel

Chrám v Abu Simbel
K nejúžasnějším památkám Egypta patří slavné chrámy Abú Simbel, jež ve 13. století př. n. l. nechal postavit faraon Ramesse II.
Zdroj:
Pixabay.com

Chrámy v Abu Simbel nejsou díky své vzdálenosti (najdete je asi 290 km od Asuánu) navštěvované tak, jako jiné egyptské památky. Pokud sem ale i přes dlouhou cestu přeci jen zavítáte, rozhodně nebudete litovat. Chrámy Abú Simbel, vytesané do skály, nechal postavit jeden z nejmocnějších i nejslavnějších faraonů Ramesse II. Chrámy byly pomyslnou vstupní branou do Egypta a měly symbolizovat jeho význam, i proto ta impozantnost. Oba chrámy Abú Simbel vznikly v období 1274 až 1244 př. n. l., větší patří faraonovi, menší jeho manželce Nefertari. Zajímavé je také, že královna Nefertari je zobrazena ve stejné velikosti jako faraon, což je neobvyklé a poukazuje to na to, že měla na ženu zcela výjimečné postavení.

Shaab Sataya

Útes delfínů
Oblíbená Sataya je místem, kde můžete pozorovat delfíny nebo s nimi dokonce zaplavat.
Zdroj:
Pixabay.com

Shaab Sataya, chcete-li Útes delfínů, najdete na jihovýchodním cípu potápěčské lokality Fury Shoal v blízkosti Marsa Alamu. Asi nikoho nepřekvapí, že tenhle útes ve tvaru podkovy byl pojmenován podle mořských savců, kteří zde v několika početných skupinách žijí. Průměrná hloubka útesu činí asi 18 metrů, a pokud se sem vydáte na výlet, máte velkou pravděpodobnost, že delfíny uvidíte a dokonce si s nimi můžete i zaplavat. Většinou vás budou svými roztomilými kousky provázet už během samotné plavby k útesu.

Údolí králů

Údolí králů v Egyptě
Údolí králů se nacházelo hlavní pohřebiště vládců Nové říše a své místo posledního odpočinku zde nalezli i mnozí významní šlechtici.
Zdroj:
Bigstock.com

Oblíbené Údolí králů najdete na západ od Luxoru. Posvátné pohřebiště těch nejvýznamnějších osobností tehdejší společnosti, tj. faraonů a aristokracie se rozprostírá na západním břehu Nilu. Nutno podotknout že veřejnosti jsou přístupné některé ze zde nalezených hrobů, včetně slavné Tutanchamónovy. K její návštěvě ale potřebujete speciální povolení. Celé údolí zahrnuje více než šest desítek hrobů a pohřebních komor, které pojímají různé formy a velikosti od obyčejné jámy po velké komplexy čítající na stovky jednotlivých místností. Stěny jednotlivých hrobek jsou zdobeny hieroglyfy a malbami znázorňujícími výjevy z egyptské mytologie. 

Ostrov Giftun

Ostrov Giftun
Pláž Mahmya na ostrově Giftun je jednou z nejkrásnějších v Egyptě.
Zdroj:
Bigstock.com

Egyptský Karibik – jak se ostrovu Giftun také přezdívá, se nachází přibližně 1 – 2 hodiny cesty od pobřeží egyptského, turisty velmi oblíbeného letoviska Hurghada. Giftun, který je jen několik kilometrů dlouhý, dříve sloužil pro potřeby armády. Dnes je oblíbeným turistickým cílem. A to zejména pro svou klidnou povahu a skutečnost, že ho v celé délce obklopují korály. Pokud tedy patříte mezi milovníky potápění a podmořského života, měli byste na Giftun zavítat. Nezapomeňte si s sebou ale přibalit dostatek jídla a pití. Na ostrově najdete jen jeden bar, kde jsou ceny zhruba čtyřikrát vyšší, než v Hurghadě. Zato si ale můžete odpočinout na jedné z nejkrásnějších pláží Egypta – překrásné Mahmya beach.

Hlavní město Káhira

Káhira
Káhira platí za pulzující velkoměsto s moderní infrastrukturou.
Zdroj:
Bigstock.com

Káhira platí za kulturní a hospodářské centrum Egypta, které leží na březích a ostrovech Nilu. Káhira je největším a zároveň nejlidnatějším městem Afriky a Středního Východu. Moderní metropole, která leží v bezprostřední blízkosti mnoha významných památek, je domovem egyptské civilizace a zároveň jedním z nejvíce urbanistických míst na světě. Navštívit tady můžete třeba množství galerií, koncertních sálů, kulturních center či muzeí, restaurací, nákupních center a všemožných volnočasových aktivit. Neopomeňte ani místní trhy (doporučujeme třeba ten velbloudí) nebo národní muzeum s největší sbírkou staroegyptských exponátů.

Alexandrie

Starobylá Alexandrie
Alexandrie je jedním z nejdůležitějších egyptských přístavů, druhé největší město Egypta a hlavní město stejnojmenného guvernátu.
Zdroj:
Bigstock.com

Druhé největší město Egypta, je mnohými označováno za to vůbec nejmodernější místo v Africe. O pravdivosti tohoto tvrzení se ale budete muset přesvědčit sami. Jak už jeho název napovídá, vybudováno bylo samotným Alexandrem Velikým před více, než dvěma tisíci lety. Dnes v něm žije více než 5 000 000 stálých obyvatel a samozřejmě zde nechybí takové vymoženosti, jako metro nebo tramvaje. Součástí města je i mezinárodní letiště a romantický přístav. Milovníci památek jistě ocení přítomnost Quaitbayovy pevnosti z 15. století, kde se mimo jiné nachází i hydrobiologické muzeum.

Luxor

Luxor v Egyptě
Město Luxor, kdysi známé jako Théby, se nalézá v Horním Egyptě, 777 km jižně od hlavního města Káhiry.
Zdroj:
Bigstock.com

Přesně 777 kilometrů od hlavního města Egypta najdete Luxor – město na místě, kde původně ležely starobylé Théby (Veset). Luxor nabízí úchvatná svědectví o vrcholném období faraonské civilizace. Jedním z nich je například Jižní Opet – známější spíše jako Chrám v Luxoru, který byl vybudovaný kolem roku 1300 před naším letopočtem z iniciativy faraona Amenhotepa III. Dříve byl luxorský chrám propojen s chrámem v Karnaku dva a půl kilometru dlouhou slavnostní alejí lemovanou 700 sfingami s tváří Amenhotepa III. Luxor je od 1979 na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Bazar Chán al-Chalílí

Bazar
Jeden z nejslavnějších bazarů v celém Egyptě na vás dýchne tou pravou atmosférou.
Zdroj:
Bigstock.com

Pokud zavítáte do Káhiry, nenechte si ujít návštěvu největšího bazaru v islámské části města. Jeho jméno je Chán al-Chalílí. Centrálním a dobrým orientačním i výchozím bodem je Husajnova mešita postavená v roce 1154, která byla pojmenovaná po Husajnovi ibn Alím, vnukovi proroka Mohameda. Bazar Chán al-Chalílí je místem, kde poznáte tu pravou a jedinečnou Káhiru, stejně tak jako život místních. Připravte se na spletité uličky plné křiku, povyku a nekonečného smlouvání. Jde ale o zážitek pro tuto zemi typický.

Sahara

Největší poušť světa
Na Saharu se můžete vydat jeepem nebo na čtyřkolkách.
Zdroj:
Bigstock.com

Egypt se může pochlubit také další raritou. Tou je největší poušť světa Sahara. Ačkoli si asi drtivá většina z nás představí Saharu jako nehostinnou pustinu plnou rozpáleného písku, věřte, že její druhá tvář je plná života. Žije zde dokonce několik rostlinných a živočišných druhů. Takový výlet do Sahary je proto nezapomenutelným zážitkem se silným emočním nábojem. Sahara zaujímá plochu čítající necelých 9 milionů km² a zasahuje do celkem deseti států (Egypt, Libye, Tunisko, Alžírsko, Maroko, Niger, Mauretánie, Mali, Čad a Súdán). Pokud se vydáte na výlet, bude vás čekat jízda jeepem nebo čtyřkolkou, návštěva beduínské vesnice a vyzkoušet si taky můžete plachtění na písečných dunách.

Národní park Ras Mohamed

Ras Mohamed v Egyptě
Vstupní brána do národního parku Ras Mohamed
Zdroj:
Bigstock.com

Ras Mohamed je nejznámějším národním parkem v Egyptě. Ročně ho navštíví statisíce turistů z celého světa. Park leží mezi bohatými korálovými útesy Rudého moře a Sinajskou pouští ve vnitrozemí. Jeho součástí je i korálový pás na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova. Díky průzračné vodě a bohatému podmořskému životu je park považován za jedno z nejlepších míst k potápění. Raritou zdejšího parku jsou i mangrovové stromy, které rostou přímo z moře – ze slané vody.

Jezero Nasser

Násirovo jezero
Jezero Nasser je vlastně uměle vybudovanou přehradou.
Zdroj:
Bigstock.com

Nasser, chcete-li Násirovo jezero, je přehradní nádrží, která vznikla na řece Nilu za Vysokou Asuánskou přehradou v roce 1971. Její raritou je skutečnost, že patří mezi největší přehradní nádrže na světě. Její úctyhodná rozloha činí 5250 km², na délku měří 510 km a její objem je 157 km³. Hloubka nádrže dosahuje až 180 metrů. Jezero je mnohými považováno za jeden z nejlepších rybářských revírů na světě. 83 % rozlohy jezera se nachází na území Egyptu, jinak Násirovo jezero zasahuje až do Súdánu, kde se nazývá Núbijské jezero.

Asuán

Město Asuán v Egyptě
Asuánu je přezdíváno „brána černé Afriky“
Zdroj:
Pixabay.com

Asuán je městem na jihu Egypta. Přezdívá se mu také brána černé Afriky a podmanivé město Nilu, na jehož březích se ostatně také rozkládá. Oblast je známá především svými památkami z dob faraónských, ale také stavbou kontroverzní Vysoké přehrady na životodárném Nilu. Za návštěvu tady stojí třeba Núbijské muzeum, které se nachází jen pár minut od hlavní silnice. Součástsí Asuánu je také několik ostrovů. Například na jednom z nich – ostrůvku Elefantina můžete obdivovat Chnumů chrám nebo slavný nilometr - kamenné schodiště s devadesáti stupni.

Wadi al-Hitan

Údolí velryb
Údolí velryb je obřím pohřebištěm s řadou původních ostatků největších žijících savců.
Zdroj:
Bigstock.com

Wadi al-Hitan, chcete-li Údolí nebo hřbitov velryb, je místem, kde žádné velryby nenajdete. Nebo alespoň ne ty živé. Údolí získalo svou přezdívku podle pozůstatků největších živočichů žijící na Zemi. Když se budete údolím procházet, ze všech stran na vás budou svítit kosti velryb přesně v takové poloze, v jaké zemřely. K největším kostrám patří kostry basilosaurů, předků dnešních velryb, kteří běžně dosahovali 18 metrů délky (největší nalezená kostra měřila 21 metrů). Lokalita je součástí seznamu Světového dědictví UNESCO.

Hora Sinaj

Sinaj v Egyptě
Hora Sinaj má významnou biblickou symboliku. Právě zde měl totiž Hospodin předat Desatero přikázání Mojžíšovi.
Zdroj:
Bigstock.com

Jedno z nejmagičtějších míst naší planety – hora Sinaj, má významnou biblickou symboliku. V Bibli se píše, že právě zde obdržel Mojžíš od Boha Desatero. O pravdivosti této informace se sice vedou letité spory, přesto je však Sinaj významným poutním místem a zajímavou turistickou atrakcí. Horu najdete v oblasti Ain El Soukhna na Sinajském poloostrově. Její výška čítá více než dva tisíce metrů. Na horu vedou skalnaté schody, kterých je několik stovek. Odměnou za výstup vám bude prohlídka kapličky svaté Trojice a výhled na okolní krajinu.

 
 

Místo

29° 58' 45.4584", 31° 8' 3.3576"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Nej hity Egypta: 20 míst, která musíte v zimě navštívit