Cestování > Země > > > Ideální dárek k šedesátinám? Čech dostane fotoalbum s vnuky, marocký král moderní mešitu s podlahovým topením!

Ideální dárek k šedesátinám? Čech dostane fotoalbum s vnuky, marocký král moderní mešitu s podlahovým topením!

Dnes vám ukážeme jeden z nejznámějších světových islámských stavebních divů. Mešita Hassana II. v Casablance je největší a zároveň jedinou mešitou v Maroku, do níž může volně vstoupit i člověk jiného náboženského vyznání. Pod nejvyšší minaret světa (210 m) by se prý vešel i chrám Sv. Petra ve Vatikánu!

Na počátku této pohádkově nádherně ručně zdobené sakrální stavby bylo praktické slovo a citát z Koránu. A to slovo zaznělo ve společenském ovzduší Maroka (v roce 1980) šest let před prvním seznámením pracovní lopaty s tvrdou zeminou na skalnatém pobřeží Atlantiku.

„Chci tuto mešitu postavit na vodě, protože i Boží trůn byl na vodě“, řekl tehdy pevným hlasem marocký král Hassan II. dojatému lidu. Tímto slovem dal také oficiální pokyn svému dvornímu architektovi (Francouz Michel Pinseau) ke spuštění celého velkolepého projektu, který dle odhadů nakonec stál až 750 milionů dolarů. Poměrně velká část financí šla i z veřejných sbírek (té se prý účastnilo dle odhadů až 12 milionů lidí, což je skoro ½ současné marocké populace!).

Krále i jeho dvorního architekta potkal shodou zdravotních okolností stejný osud – smrt v roce 1999. Pinseau působil na dvoře marockého krále Hassana II. od 70. let minulého století.

Slavnostní otevření mešity se mělo původně konat v roce 1989 (v roce oslav šedesátých narozenin krále Hassana II.), ale práce se protáhla. Král si tak musel „trpělivě“ na svůj dar další 4 roky počkat.

Během zhruba 50 miliard hodin strávených dnem i nocí prací na mešitě se po dobu 7 let podílelo cca 3 500 řemeslníků! A výsledek všech těch tváří orosených potem a rukách plných mozolů? 25 tisíc věřících muslimů, kteří se denně mohou dovnitř mešity vměstnat na modlitbu, k tomu ještě dalších 80 tisíc, vměstnaných na přilehlé prostranství! Při modlitebním čase mají muži vyhrazených 20 tisíc míst dole a na ženy „zbylo“ 5 tisíc míst v galeriích.  

Všechno pořádně ručně dělaný kumšt!

Třetí největší mešita světa má „cool“ otevírací střechu a laserový paprsek ukazující cestu k Mekce! 

Zkušený francouzský architekt Pinseau se vůbec nebál spojit v rámci projektu výstavby mešity tradiční maurský sloh společně s výdobytky moderní elektroniky do jednoho unikátního vzezření. Kromě již zmiňované vyhřívané podlahy a otevírací střechy – ve slunečných a krásných dnech se střecha otevře během 3 minut a modlící muslimové mohou tak vidět Alláhovy přímo do „oken“ – jsou v celém komplexu přítomny také moderní elektrické dveře nebo laserový paprsek. Ten ve slavnostních dnech krášlí marocké nebe!

Kdyby byla mešita "spíchnutá" jehlou a nití, tak by asi v pátek odpoledne praskala ve švech. Právě tehdy sem proudí nejvíce lidí. 
Minaret mešity je vidět z každého zákoutí  v Casablance!

Stavební materiál použitý na výstavbu samotné mešity jako mramor, cedr, titan, bronz a žula pochází kromě skla (italský křišťál byl speciálně dovezen až z dalekých Benátek) jen z marockého kraje a lesů a dolů v pohoří Atlas. Celých 9/10 mešity Hassana II. je tedy ryze „Made in Maroko“. To představuje další důvod, proč jsou Maročané na stavbu tak hrdí!  

Prorocké slovo šíří 360 reproduktorů šíří a lidé klečící na skleněné podlaze přímo nad hlubinou Atlantiku. Vážně síla! 

Tady se chodí všude bosky, a to jako vážně!

Celý vnitřek mešity působí jako z nějakého orientálního pohádkového snu.  Z těch mozaikových kras a tvarů až oči přecházejí! Pod ručně malovanými stropy, kde jemně ve vzduchu balancuje celkem až 57 lustrů, tak budete doslova v interiéru mešity „hltat“ očima každý milimetr ve vašem okolí! A ono se není vůbec čemu divit.  

V celém komplexu se nachází také 41 fontán, islámská škola, národní muzeum, obří teologická knihovna a nádherně zdobené turecké lázně (hammam), které, jak vám průvodce suše oznámí, ještě nikdy nebyly za 22 let chodu mešity použity. Jednou prý na ně také dojde!

Je to jak koukat do kaleidoskopu, že?
Marocký Ota Pavel by měl radost...

Locations

Casablanca
Maroko
33° 36' 26.478" N, 7° 37' 56.424" W
Casablanca
Maroko
33° 36' 26.478" N, 7° 37' 56.424" W

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.