Cestování > Země > > > Vavřínový les na ostrově Madeira: Na Merlina je tu moc teplo a přiměřeně mlhavo

Vavřínový les na ostrově Madeira: Na Merlina je tu moc teplo a přiměřeně mlhavo

Absolutní absence znečištění, přímočará krása, jaké byste se v Evropě nenadáli. I když v Evropě - Ostrov Madeira sice patří Portugalsku, ale od Lisabonu ho dělí 980 km. Vavřínový les (Laurisilva) představuje unikátní přírodní pamětihodnost a největší bohatství ostrova. Dnešních 150 km² lesa na Madeiře je dnes už jen skromným pozůstatkem kdysi dávno mocného a kouzelného pralesu, který pokrýval skoro celou Evropu!

Na „ostrově dřeva“ neboli Ilha de Madeira (hlavní ostrov Madeirského souostroví) lemuje mlžný vavřínový prales severní a jižní svahy pevniny, a to až do nadmořské výšky 1 600 m. Vlhký atmosférický prales je součástí Parque Natural da Madeira, který byl pro založen v roce 1982 a tvoří cca 15 % z rozlohy celého ostrova (to je, jako bychom v celém Středočeském kraji a v Praze měli jen a jen stromy).

Kdysi pokrýval velkou část Evropy. Další vegetativní relikty vzácného subtropického vavřínového lesa se mimo Madeiru nacházejí také v menší míře na blízkých Azorských a Kanárských ostrovech. V africké Tanzanii či asijské Číny se také vyskytují ojedinělé pozůstatky tohoto specifického lesního bohatství, ale mají už daleko odlišnější faunu a flóru než madeirský les.

Všudypřítomná vlhkost představuje hlavní důvod, proč se zde nadměrně dobře daří poklidně žít různým endemickým organismům. V přirozeném přírodním prostředí zde pobývá nejméně 70 cévnatých druhů rostlin a přes 500 bezobratlých unikátně žijících druhů, včetně hmyzu, pavouků a měkkýšů. Co se týče obratlovců, tak se při troše štěstí dá narazit i na dva vzácné netopýří rodové klany nebo holuba dlouhoprstého. Nikde jinde na světě se s těmito plody přírody nesetkáte.

Vavřínový les na Madeiře je i domovem krásných plazích nájemníků!
 

Les má z 90% stále stejnou strukturu. Už tisíce let

...a na konci cesty dorazíte k věži místního čaroděje, to je snad navýsost jasné, ne?
 

Neodpustím si ještě zmínit, že právě na Madeirských ostrovech, které na svém sopečném základu doslova povstaly k životu, jak fénix z horkého a šedého popela, se dnes zrcadlí před zraky udivených návštěvníků odstíny všech možných známých barev! Tak např. z bujně zde rostoucí vegetace žlutavě natřásající květy vavřínu azorského, červené bobule cesmíny kanárské či královsky modře a bíle zbarvené kalokvěty, vyskytující se nejvíce poblíž vodních kanálů, kterým se říká levády – ojedinělé vodní trasy, které nikde jinde na světě neuvidíte!

Díky spletité síti levád, které svým vodním během protínají hájemství lesa, se křišťálová voda dostává do vodních elektráren a dále využívá se v městech na jihu Madeiry pro účely zavlažování a také jako pitná voda. Levády slouží i jako taková pomyslná mapa pralesu a jsou u ní kontrolní stezky, po kterých se můžete volně vydat do pohádkových útrob světa všech těch vavřínů a mahagonů, které zde rostou více než 500 let a jejich kmenem prorůstá jeden z místních 20 endemických mechů.

 Vidět až 40metrové koruny stromů v lese, který se nikdy za svůj „život“ nepřestal zelenat! 

Co se zelená, to se dobře má...

Při všem tom putování tímto podivuhodným pralesem vám jistě vyrazí dech jeho zelené vždy nabroušené „ostří“, které nikdy v roce neopadá a nádherně se nese ve zvuku jemně pohrávajícího si větru. Šum, od země obrovsky vzdálených jehličnatých korun stromů (mají největší zastoupení v madeirském lese) a líně se převalující mlžné útvary (až několik hodin denně) rezonují v duchu návštěvníka lesa opravdu ve velkém měřítku!

Co takhle si přečíst o jiném ne úplně normálním lese: Les sebevrahů v Japonsku: Bizarní „atrakce“, která láká stále víc turistů

Každá hodina v lese bez dobrého fotoaparátu = 100 % výčitka do vaší hlavy. Vavřínový les má pro turisty a návštěvníky jednu velkou výhodu. Cokoliv, co vyfotíte, bude originální - jedinečná struktura lesa, bezpočet endemických živočichů a rostlin... Pokud vám ovšem naskakuje pocit déjà vu, vězte, že Madeira kvůli panoramatickým výhledům vypadá tak trochu jako vzdálený příbuzný kopců na Britských ostrovech. Náhorní lesní plošiny totiž opravdu silně připomínají magický kraj Merlinův a Artušův, ale s trochu vyššími teplotami vzduchu. Vždyť se nacházíme uprostřed Atlantického oceánu něco přes 500 km západně od afrického Maroka.

Cestou necestou, lesem nelesem...

Vavřínový les „přistál“ v roce 1999 na seznam památek UNESCO, 78 let po přistání prvního letadla na Madeiře

Takové typické ptačí ráno aneb jsem z toho na větvi!

Jak už padlo na začátku článku, kdysi rozlehlý les se během budování evropské civilizace povážlivě zmenšil. První ránu pralesu zasadilo ochlazování v dobách, kdy naši planetu pokrýval jen sníh a led. Druhý problém přišel v podobě bezuzdného kácení stromů a následného zpracovávání dřevin z vavřínového lesa. To se dělo po roce 1418 neboli po objevení Madeiry portugalským mořeplavcem João Goncalvesem Zarco Madeirou. Zámořští kolonizátoři potřebovali stále více a více lodí, a proto les bez skrupulí káceli a pálili hlava nehlava, kmen nekmen.

Poté nastal konec objevitelských manýrů, ale les stále „krvácel“, i když už ne tak často jako předtím. A až za dalších 579 let od objevení Madeiry si vzpomnělo UNESCO a les konečně zaštítilo ho pod svými ochrannými křídly. Od té doby zde konečně panuje pro místní faunu a flóru věčný klid a mír. 

Pro nesmírnou důležitost skomírajícího zbytku megalesa platí dokonce na některých místech do vavřínového království zákaz vstupu. Takže pokud nejste např. krahujec, rorýs či buřňák kapverdský, tak se asi nikdy nedovíte, jaké že krásy přírodního světa tam prales před našimi zraky střeží. 

Půvabný vodopád Risco je také na Madeiře k vidění!

Místo

Portugalsko
32° 45' 31.4064" N, 16° 59' 44.3148" W

Aktivita: Poznání

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.