Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Za 2. největším ledovcovým jezerem na světě se jezdí do Kanady

Do pražské zoo přijde za rok 1,35 milionu návštěvníků. Do NP Jasper jich každoročně míří ještě o polovinu víc. Národní park je rozlohou srovnatelný s Jamajkou, takže se sem v pohodě vejdou, aniž by nějak zvlášť narušovali klid největšího národního parku kanadské části Skalistých hor. Co je sem vábí?

Zasněžené štíty, burácivé vodopády, krystalická jezera, působivé kaňonové prolákliny a samozřejmě divoká zvěř (např. medvěd grizzly či vlci) - to je NP Jasper. Mezi kanadské národní parky patří od roku 1930 a od poloviny 80. let minulého století nechybí ani na seznamu památek UNESCO. Vybrali jsme pro vás 3 nepoutavější místa, které byste si při návštěvě parku v provincii Alberta rozhodně neměli nechat ujít.

Víte, že takovýhle Grizzly klidně váží až 300 kg?
Zdroj: Bigstock.com

Druhé největší ledovcové jezero světa

Jezero Maligne je rozhodně jedním z nejkrásnějších jezer ve Skalistých horách (a jak stojí v titulku, jde o druhé největší ledovcové jezero na celém světě). Dlouhé je 23 km a největší hloubka je 97 m. Uprostřed jezera najdete drobný Spirit Island, který je mimochodem i jedním z nejčastěji fotografovaných turistických objektů v parku. Kdo tady neudělá cvak, je zkrátka "out". Jezero naleznete cca 50 km na jih od města Jasper.

Celkově se v okolí kanadské části Skalistých hor nachází 5 národních parků - Jasper, Banff,Yoho, Kootenay a Waterton.
Zdroj: Bigstock.com

Nejnavštěvovanější ledovec Severní Ameriky

Columbia Icefield je nejpřístupnější ledovec ve Skalistých horách - dostanou se sem i méně zdatní turisté. Má rozlohu 325 km2 a hloubku 350 m. Na ledová pole (celkem je zde 8 ledovců) si můžete zajít sami pěšky, nebo si vyzkoušet k němu výjezd speciálním polárním vozidlem. Ledovec leží v nadmořské výšce 3 000 m. Columbia Icefield leží na jihu parku Jasper, anebo se také dá říci na severovýchodě dalšího známého kanadského parku Banff.

Ledový svět národního parku Jasper.
Zdroj: Bigstock.com
Nejvyšší horou zde a zároveň i nejvyšším vrcholem v provincii Alberta je Mt. Columbia (3 782 m).

Vodopády Athabasca a Sunwapta

25 km směrem na jih od města Jasper už celé věky vyráží dech okolním pozorovatelům mohutné vodopády Athbasca. Voda z nich rachotí dolů z výšky 23 m. Vodopády jsou pojmenované po indiánském kmenu Athabasců.

Mocné vodopády Athabasca! Jinak samotná řeka Athabasca je dlouhá 1 231 km.
Zdroj: Bigstock.com

Když pojedete dále na jih, natrefíte na další čarokrásné vodopády, tentokrát ty jménem Sunwapta. To je v překladu „hřmící voda“. Ty padají z výšky 18 m ve velice úzce vymleté vodní cestičce v místním vápenci.

Stanleyho vodopády jsou jedním z mnoha pozoruhodných míst, kam se v parku Jasper vyplatí vyrazit.
Zdroj: Bigstock.com

3 zajímavé tipy, co dělat v NP Jasper

  • Pozorování hvězd - v parku jsou úžasné podmínky pro pozorování více než tisíce zářících hvězd na noční obloze.

  • 1 200 km pro nadšence turistiky – je zde mnoho pěších tras, které vedou přes přírodu podobnou alpským loukám a lemovanou kaskádovitými vodopády a úchvatnými panoramaty Skalistých hor.

  • Jasper SkyTram – lanovka, která vás za 7 minut vyveze na horu Whistler. Místní cestě říkají „jízda do nebes“.
 
 

Místo

52° 52' 51.4524", -117° 58' 56.9388"
Rubrika:
Aktivity:

Sport

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Za 2. největším ledovcovým jezerem na světě se jezdí do Kanady