NP Jasper - Jezero Maligne

Do pražské zoo přijde za rok 1,35 milionu návštěvníků. Do NP Jasper jich každoročně míří ještě o polovinu víc. Národní park je rozlohou srovnatelný s Jamajkou, takže se sem v pohodě vejdou, aniž by nějak zvlášť narušovali klid největšího národního parku kanadské části Skalistých hor. Co je sem vábí?
Zasněžené štíty, burácivé vodopády, krystalická jezera, působivé kaňonové prolákliny a samozřejmě divoká zvěř (např. medvěd grizzly či vlci) - to je NP Jasper. Mezi kanadské národní parky patří od roku 1930 a od poloviny 80. let minulého století nechybí ani na seznamu památek UNESCO. Vybrali jsme pro vás 3 nepoutavější místa, které byste si při návštěvě parku v provincii Alberta rozhodně neměli nechat ujít.
Jezero Maligne je rozhodně jedním z nejkrásnějších jezer ve Skalistých horách (a jak stojí v titulku, jde o druhé největší ledovcové jezero na celém světě). Dlouhé je 23 km a největší hloubka je 97 m. Uprostřed jezera najdete drobný Spirit Island, který je mimochodem i jedním z nejčastěji fotografovaných turistických objektů v parku. Kdo tady neudělá cvak, je zkrátka "out". Jezero naleznete cca 50 km na jih od města Jasper.
Columbia Icefield je nejpřístupnější ledovec ve Skalistých horách - dostanou se sem i méně zdatní turisté. Má rozlohu 325 km2 a hloubku 350 m. Na ledová pole (celkem je zde 8 ledovců) si můžete zajít sami pěšky, nebo si vyzkoušet k němu výjezd speciálním polárním vozidlem. Ledovec leží v nadmořské výšce 3 000 m. Columbia Icefield leží na jihu parku Jasper, anebo se také dá říci na severovýchodě dalšího známého kanadského parku Banff.
25 km směrem na jih od města Jasper už celé věky vyráží dech okolním pozorovatelům mohutné vodopády Athbasca. Voda z nich rachotí dolů z výšky 23 m. Vodopády jsou pojmenované po indiánském kmenu Athabasců.
Když pojedete dále na jih, natrefíte na další čarokrásné vodopády, tentokrát ty jménem Sunwapta. To je v překladu „hřmící voda“. Ty padají z výšky 18 m ve velice úzce vymleté vodní cestičce v místním vápenci.