Přejít k hlavnímu obsahu

Za 2. největším ledovcovým jezerem na světě se jezdí do Kanady

Do pražské zoo přijde za rok 1,35 milionu návštěvníků. Do NP Jasper jich každoročně míří ještě o polovinu víc. Národní park je rozlohou srovnatelný s Jamajkou, takže se sem v pohodě vejdou, aniž by nějak zvlášť narušovali klid největšího národního parku kanadské části Skalistých hor. Co je sem vábí?

Zasněžené štíty, burácivé vodopády, krystalická jezera, působivé kaňonové prolákliny a samozřejmě divoká zvěř (např. medvěd grizzly či vlci) - to je NP Jasper. Mezi kanadské národní parky patří od roku 1930 a od poloviny 80. let minulého století nechybí ani na seznamu památek UNESCO. Vybrali jsme pro vás 3 nepoutavější místa, které byste si při návštěvě parku v provincii Alberta rozhodně neměli nechat ujít.

Víte, že takovýhle Grizzly klidně váží až 300 kg?
Zdroj: Bigstock.com

Druhé největší ledovcové jezero světa

Jezero Maligne je rozhodně jedním z nejkrásnějších jezer ve Skalistých horách (a jak stojí v titulku, jde o druhé největší ledovcové jezero na celém světě). Dlouhé je 23 km a největší hloubka je 97 m. Uprostřed jezera najdete drobný Spirit Island, který je mimochodem i jedním z nejčastěji fotografovaných turistických objektů v parku. Kdo tady neudělá cvak, je zkrátka "out". Jezero naleznete cca 50 km na jih od města Jasper.

Celkově se v okolí kanadské části Skalistých hor nachází 5 národních parků - Jasper, Banff,Yoho, Kootenay a Waterton.
Zdroj: Bigstock.com

Nejnavštěvovanější ledovec Severní Ameriky

Columbia Icefield je nejpřístupnější ledovec ve Skalistých horách - dostanou se sem i méně zdatní turisté. Má rozlohu 325 km2 a hloubku 350 m. Na ledová pole (celkem je zde 8 ledovců) si můžete zajít sami pěšky, nebo si vyzkoušet k němu výjezd speciálním polárním vozidlem. Ledovec leží v nadmořské výšce 3 000 m. Columbia Icefield leží na jihu parku Jasper, anebo se také dá říci na severovýchodě dalšího známého kanadského parku Banff.

Ledový svět národního parku Jasper.
Zdroj: Bigstock.com
Nejvyšší horou zde a zároveň i nejvyšším vrcholem v provincii Alberta je Mt. Columbia (3 782 m).

Vodopády Athabasca a Sunwapta

25 km směrem na jih od města Jasper už celé věky vyráží dech okolním pozorovatelům mohutné vodopády Athbasca. Voda z nich rachotí dolů z výšky 23 m. Vodopády jsou pojmenované po indiánském kmenu Athabasců.

Mocné vodopády Athabasca! Jinak samotná řeka Athabasca je dlouhá 1 231 km.
Zdroj: Bigstock.com

Když pojedete dále na jih, natrefíte na další čarokrásné vodopády, tentokrát ty jménem Sunwapta. To je v překladu „hřmící voda“. Ty padají z výšky 18 m ve velice úzce vymleté vodní cestičce v místním vápenci.

Stanleyho vodopády jsou jedním z mnoha pozoruhodných míst, kam se v parku Jasper vyplatí vyrazit.
Zdroj: Bigstock.com

3 zajímavé tipy, co dělat v NP Jasper

  • Pozorování hvězd - v parku jsou úžasné podmínky pro pozorování více než tisíce zářících hvězd na noční obloze.

  • 1 200 km pro nadšence turistiky – je zde mnoho pěších tras, které vedou přes přírodu podobnou alpským loukám a lemovanou kaskádovitými vodopády a úchvatnými panoramaty Skalistých hor.

  • Jasper SkyTram – lanovka, která vás za 7 minut vyveze na horu Whistler. Místní cestě říkají „jízda do nebes“.

Místo

52° 52' 51.4524", -118° 1' 3.0612"

NP Jasper - Jezero Maligne
Rubrika:
Aktivity:

Sport

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Za 2. největším ledovcovým jezerem na světě se jezdí do Kanady