Cestování > Země > > > Korfu se chlubí vlastním pivem. Jak ho správně uvařit učili Řeky čeští sládci
Corfu Beer
Zdroj: flickr.com

Korfu se chlubí vlastním pivem. Jak ho správně uvařit učili Řeky čeští sládci

Korfu se do podvědomí veřejnosti vryl jako „smaragdový ostrov“. Díky své poloze (je vůbec tím nejsevernějším z Jónských ostrovů) sem dopadá množství dešťových srážek, což z ostrova dělá opravdový klenot. Ovšem nejen zdejší malebné pláže, z nichž některé bodují v anketách o nejkrásnější pláž Evropy a rozmanitá flóra jsou raritou, na níž zde narazíte. Ostrov se může pochlubit i vlastním pivovarem. Jak se vaří chutné a poctivé pivo sem navíc přijeli učit Řeky sládci přímo z Čech.

Korfu – země pivu zaslíbená?

Právě že ani ne. Řekové pivu příliš neholdují. Pokud si mají vybrat, sáhnou spíše po vínu. To konzumují prakticky v kteroukoli denní či noční hodinu. Nepředstavujte si to ale tak, že by se vínem pravidelně opíjeli. Jeho konzumaci berou spíše jako takový rituál, který nesmí chybět u dobrého jídla. A že toho je v Řecku opravdu přehršel. Pivo tak až donedávna stálo na okraji zájmu. Boom v oblasti řeckých piv přišel až s otevřením prvního rodinného pivovaru ve vesničce Arillas.

Psali jsme také o festivalu piva na Korfu.

Rok 2006 byl pro Čechy a Korfany významným milníkem

Právě tehdy byl totiž pivovar v malebné vesničce na západním pobřeží ostrova založen. Zakladatelé se kvůli svému dlouholetému snu zadlužili na několik dlouhých let, skoupili pozemky a vystavěly obří halu, do níž umístili veškeré nezbytnosti, které mají za úkol připravit to nejlepší pivo nejen na Korfu, ale také v celém Řecku. A protože chtěli skutečně aspirovat na absolutního vítěze, pozvali si sládky z Čech, Německa a Velké Británie.

Arillas najdete na západním pobřeží ostrova. Jeho součástí je i tradiční rodinný pivovar Κερκυραϊκή Ζυθοποιία.
Zdroj: Archiv autorky

8 kousků, které musíte ochutnat

Z mezinárodní spolupráce vzniklo 8 lahodných pivních speciálů: Red Ale Special – červené nefiltrované nepasterizované pivo, Dark Ale Bitter – tmavé nepasterizované pivo, Amorosa Weiss – unikát vyrobený z několika druhů obilovin a ovocných kvasnic, který ve výsledku překvapí příjemnou banánovou příchutí, Contessa IPA – nefiltrované, dvojitě kvašené pivo, Royal Ionian Pilsner – světlé pivo s příjemnou hořkostí, Ionian Epos – dvojitě kvašené pivo s přídavkem květového medu, Ionian Gold – černé pivo s výraznou esencí a příjemnou chutí a novinka v podobě zázvorového piva 1842 Ginger Beer. Nejsilnější pivo – Ionian Epos má 7,5 %.

O korfské pivo je zájem zejména v cizině

V pivovaru se ročně vyrábí na 200 000 litrů piva. Největší zájem o něj ale mají cizinci, nikoli Korfané, kteří jsou věrní „svému“ Amstelu, Alfě, Mythosu nebo Heinekenu. Proč je slovo „svému“ v uvozovkách? Zmíněné značky totiž již dávno nepatří Řekům. Je to pár let, co značky odkoupil Heineken. Corfu Beer tak má obří potenciál stát se naprostým řeckým unikátem.

Místo

Kerkyra
Řecko
39° 44' 58.0308" N, 19° 39' 24.5268" E

Aktivita: Poznání

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.