Přejít k hlavnímu obsahu

Král odstranil konkurenci a Lyon je dodnes jednička v hedvábí

Třetí nejlidnatější město země, ve fotbale ještě před pár lety jasná jednička. Co se týká hedvábí, je Lyon ve Francii jednička dodnes. Navíc se chlubí špičkovou gastronomií a nejeden slavný šéfkuchař pochází právě odsud.

Psal se rok 1830 a třetinu celého francouzského vývozu tenkrát tvořilo lyonské hedvábí. Z hlediska zahraničního obchodu neexistovalo v zemi galského kohouta vlivnější město. Tenhle exkluzivní exportní artikl je pro zemi důležitý dodnes. A Lyonští jsou na to právem hrdí.

La Maison des Canuts neboli muzeum hedvábí má samozřejmě místo nedaleko centra města a dalších zajímavých míst Lyonu. Lidé se tam chodí dívat na jemně tkané portréty Winstona Churchilla a dalších osobností, na obří stavy, jejichž obsluha vyžadovala žebřík, na podmínky, ve kterých mistři tkalci žili a pracovali.

V Lyonu se řeka Saona vlévá do Rhony.
Zdroj: bigstock.com

Dozvíte se tu, že hedvábí se na lyonské trhy dostalo už na konci 15. století. O ten největší rozkvět města se postaral král František I. Francouzský. V roce 1540 dal Lyonu výhradní právo dovážet do Francie surové hedvábí. Prakticky tak odstranil veškerou konkurenci a dal Lyonu monopol.

Ve středověku ho znal každý

Slavnější než Lyon je pochopitelně Paříž, ale turisté znají více také přímořská letoviska Marseille, Nice nebo Saint-Tropéz. Nebo úchvatný Mont Saint Michel, úchvatně vypadající malinký ostrov v Normandii, po Paříži druhé nejnavštěvovanější místo Francie. Na Lyon se tak trochu zapomíná, přitom…

Muzeum hedvábí:
Adresa: 10 Rue d'Ivry, 69004 Lyon, Francie
Otevřeno každý den mimo neděle od 10 do 18:30.

Kdysi bývalo město velmi slavné po celé Evropě. Nejen kvůli hedvábí a velkému počtu obyvatel, ale také díky vyhlášeným kuchařům.

Dodnes se mu říká kulinářské hlavní město světa. Lepší jídlo prý nikde na světě nenajdete, tvrdí nejeden gastronomický expert. Vyhlášené pokrmy z okolí Lyonu byly známé už ve středověku. Kateřina Medicejská. Na svůj dvůr si přivedla nejlepší kuchaře, kteří jí vařili nejlepší jídla právě z této kulinářsky vyhlášené oblasti.

 
 

Místo

45° 46' 37.6284", 4° 50' 2.4108"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Jan Švestka

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Král odstranil konkurenci a Lyon je dodnes jednička v hedvábí