Přejít k hlavnímu obsahu

Levné cestování: Ultimátní návod, jak cestovat chytře, levně a bez výčitek

Chcete dopřát dětem pár dnů u moře nebo si v páru vyrazit na zaslouženou dovolenou, kde načerpáte síly pro plnění nadcházejících úkolů. Zároveň jste ale limitováni rozpočtem…

 

Patová situace? Ani omylem! Máme pro vás praktické rady a tipy, jak na levné cestování s omezeným budgetem chytře, levně a bez výčitek!

Kde hledat nejlevnější letenky? Jak na levné cestování s dětmi? Kam se dostanete vlakem a proč má smysl číhat na super last nabídky? Odpovědi na tyto a spoustu dalších praktických otázek najdete na následujících řádcích. 

Levné cestování není pro každého

V první řadě musíme zmínit, že cestování s omezeným rozpočtem pravděpodobně nenadchne každého. Pokud jste zvyklí trávit zimy a léta v luxusních a plně vybavených hotelech, asi jen těžko si budete zvykat na motely, střídmě vybavená studia nebo kempy, které často nabízí spartánské podmínky. Vždy je proto potřeba odpovědět si, z čeho jste schopni (a ochotni) u cenově dostupné dovolené slevit a přes co naopak – lidově řečeno – nejede vlak.

Pokud se společně dohodnete, že letos je pro vás mnohem důležitější strávit pár dnů u moře, byť v kempu nebo ubytovaní u místních, slevíte z komfortu, který poskytuje cestování letadlem a vsadíte třeba na vlak nebo autobus, možná že zažijete situace a dobrodružství, o kterých jste si dosud mohli nechat zatím jenom zdát. A příští rok už se po předražených hotelech ani nepoohlédnete.

Za letošní dovolenou nemusíte utratit majlant. Stačí jen vědět, jak na to.
Zdroj:
Shutterstock

Nejlevnější cestování: Vsaďte na stop a odebírejte newslettery

Chystáte se na dovolenou sami nebo společně s partnerem? Pokud máte pro strach uděláno a toužíte po letním dobrodružství, můžete zvolit léty odzkoušený a zkušenými cestovateli prověřený způsob dopravy. Tím je samozřejmě stop. Jestliže je vám stopování tak trochu „proti srsti“, poohlédněte se po carsharingu. Jde o sdílená auta, nebo také spolujízdy, kdy se o celkové náklady dělíte společně se zbytkem posádky automobilu. Parťáky pro spolujízdu najdete prostřednictvím webů a aplikací, které se na carsharing specializují nebo třeba v nejrůznějších skupinách na sociálních sítích.

Máte omezený budget a zároveň počet dnů, které můžete na dovolené strávit? Pak pravděpodobně budete chtít strávit na cestě pokud možno co nejméně času. Letecká přeprava je v tomto případě jasným vítězem, letenky ale bývají zejména během hlavní sezóny pekelně předražené. Pokud dovolenou plánujete s dostatečným předstihem, kupte letenky třeba půl roku (klidně i rok) dopředu. Zajistíte si tak nejlepší cenu a budete mít spoustu času low cost cestu důkladně naplánovat. Přihlaste se také k odběru newsletterů aerolinek nebo srovnávačů letenek. Ty vás upozorní na časově omezené akční nabídky, které vám pomohou ušetřit klidně i 90 % z původní ceny letenky.

Jak levně cestovat po Evropě? Jistotou jsou last minute nabídky

Chcete procestovat Evropu a exotické destinace vás příliš nelákají? Zároveň máte problém domluvit se cizím jazykem a chcete se během dovolené starat o co nejméně věcí? V takovém případě budete pravděpodobně pokukovat po nabídkách cestovních kanceláří. Ty bývají během hlavní sezóny poměrně drahé a pro cestovatele s omezeným budgetem často také cenově nedostupné. Protože ale výjimky potvrzují pravidlo, i v těchhle vodách můžete ulovit zajímavou nabídku, která váš rozpočet nezruinuje.

Pokud máte flexibilní práci a cestujete v páru nebo menší skupině, počkejte si na super last minute nabídky. Ty cestovní kanceláře zpravidla zveřejňují týden před plánovaným odletem a jejich ceny bývají oproti cenám původním třetinové. Cenově nejdostupnější jsou samozřejmě autobusové zájezdy nebo zájezdy, kde se do cílové destinace dopravíte vlastním vozem. Pokud ale budete opravdu trpěliví a mít trochu toho štěstí, můžete objevit i letecké zájezdy (často se snídaní), kde za týden u moře nezaplatíte více než 10 000 korun.

Náš tip: Máte rádi překvapení a milujete dobrodružství? Zabalte si kufry, připravte cestovní doklady, vyjeďte na letiště s dostatečným předstihem a kupte si last minute zájezd přímo na některé z přepážek tuzemských cestovních kanceláří, které se zde nachází. Obratem obdržíte veškeré vouchery, komplexní odbavení i další dokumenty nutné k vycestování.

Jak levně cestovat vlakem (nejen) do zahraničí?

Milujete cestování vlakem? Využijte sezónních nabídek některých tuzemských přepravců, kteří vás během několika mála hodin dopraví třeba k Jaderskému moři. To samozřejmě plně klimatizovanými vozy se servisem, který zajišťují zkušení stewardi, kteří se budou starat o to, ať vám během dlouhé cesty nic neschází. Pokud jízdenky zakoupíte s dostatečným předstihem, můžete si vybrat nejen spací vozy nebo konkrétní místa, opět také ušetříte několik desítek procent z finální ceny. Například jízdenky na vlak do Chorvatska začínají na ceně 790 Kč.

Cesta vlakem může být zábava. Ocení ji nejen děti, ale taky vaše peněženka.
Zdroj:
Shutterstock

Kde je levněji než v ČR?

Pokud se letos vydáte za hranice ČR, pak je skvělou volbou Evropa. Vysoká inflace a celoplošné zdražování, kterému již několik měsíců přihlížíme, může zahraničnímu cestovnímu ruchu paradoxně pomoci. Navíc koruna v meziročním vyjádření posílila vůči euru o téměř čtyři procenta. U rodinné dovolené za 50 tisíc korun tak vychází úspora oproti loňsku na přibližně 2000 korun.

Levněji je v současné době například v Polsku nebo Maďarsku. Levnější dovolenou si užijete i v Egyptě, Tunisku, Maroku, Černé Hoře, Rumunsku, Bulharsku nebo oblíbeném Chorvatsku. Dovolená se vám naopak letos prodraží v Rakousku, Španělsku, Itálii, Německu, Francii nebo Izraeli. Zde si za pomyslnou tisícovku utracenou u nás dopřejete méně.

Levné cestování pro studenty: Vsaďte na stáž, stipendia nebo dobrovolnictví

Studujete, máte omezený rozpočet, ale léto nechcete trávit doma? Studentům se otevírá celá řada možností, jak vycestovat do blízkých i vzdálenějších koutů světa. Využít můžete nejrůznější stáže, studentská stipendia nebo oblíbený program Erasmus. Vyrazit za hranice s minimálním rozpočtem můžete i jako dobrovolník, au-pair nebo třeba delegát tuzemské cestovní kanceláře. Oblíbené jsou i projekty Work and Travel v USA, které zprostředkovávají české agentury. V tomto případě ale počítejte se vstupní investicí, která bude začínat zhruba na 20 000 korunách.

Levné cestování s dětmi podporují i tuzemské cestovky

Chcete vyrazit na dovolenou s menšími dětmi? Učiňte tak co nejdříve. Řada leteckých společností si totiž za přepravu menších dítek (zpravidla na klíně rodičů) neúčtuje ani korunu a velmi podobně to mají i některé tuzemské cestovní kanceláře, které nabízí pobyty u moře pro děti do určitého věku zdarma. Často se ale tyto nabídky týkají zejména first minute pobytů, jejichž cena je přece jen o dost vyšší.

Jak na levné cestování po ČR?

Využít můžete nejrůznějších akcí a nabídek na slevových portálech nebo jednoduše vyrazit na vlastní pěst a ubytování řešit v kempech, karavanech nebo až na místě. Pokud milujete překvapení a dobrodružství, sbalte si jen to nejnutnější a cílovou destinaci vyberte dle ceny jízdenek na vlak nebo autobus.

Během cesty si můžete sestavit itinerář míst, která se vyplatí v cílové destinaci navštívit a na nejrůznějších cestovatelských portálech vytipovat místa, kde se levně a dobře najíst nebo ubytovat. Levné cestování nabízí nepřeberné možnosti. Občas je ale potřeba opustit komfortní zónu, zbavit se předsudků a naopak se otevřít novým zážitkům a dobrodružství, která vás na takové cestě čekají...

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2 a zdroj 3.

 
 

Místo

50° 4' 56.9073", 14° 24' 53.4606"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Levné cestování: Ultimátní návod, jak cestovat chytře, levně a bez výčitek