Přejít k hlavnímu obsahu

Španělsko

Hlavní město: MadridPočet obyvatel: 46,7 milionu (údaj z roku 2013). Rozloha: 504 782 km² (50. na světě). Úřední jazyk: Španělština. Měna: Euro. Sousední státy: Andorra, Gibraltar, Maroko a Portugalsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Španělska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Španělska déle než 3 měsíce, vzniká pro vás povinnost přihlásit se na příslušném úřadě cizinecké policie v zemi.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Španělském království, Avenida Pío XII, 22 – 24, 280 16 Madrid, telefon: +0034 91 353 18 80, e-mail: madrid@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Španělsko můžeme označit za slunečnou zemi s mnoha kulturními a přírodními rozmanitostmi. Ty se nabízejí po celém Iberském poloostrově. Proto patří dovolená ve Španělsku ke snům mnoha cestovatelů. Země nabízí vše od horských vrcholků až po čisté azurové moře.

Andalusie s jedinečným geniem loci maurské kultury

Andalusii můžeme označit za kraj nádherných maurských památek. Nejznámější z nich se říká „rudý hrad“ nebo také Alhambra. Středověký komplex leží na hranici u města Granady. Odvážlivce bude jistě lákat rozhled z nedalekého zasněženého horského majestátu Sierra Nevada.

Pod andaluským horským sluncem se nachází i starobylé město Sevilla s orientálně zdobeným náměstím Plaza de Espaňa. Mystiku všedního života, oproštěnou od jakéhokoliv metropolitního spěchu, zase lze zažít v křivolakých uličkách v „pueblos blancos“ neboli bílých vesnicích. Kraj je jimi doslova poset.

Gaudího Barcelona a „Karibik Středomoří“ na ostrově Formentera

Na severovýchodě země leží srdce hrdého Katalánska, Barcelona.  Město se pyšní originálními díly slavného architekta Antonia Gaudího. Stále nedokončená Sagrada Familia patří k nejfotografovanějším místům celé Evropy. V podniku s tanečníky flamenca byste naopak neměli fotit, ale spíše se poddávat přímým prožitkům z vášnivého tance. Naopak velmi klidné je jedno z půvabnějších poutních míst na celém světě – galicijská metropole Santiago de Compostela. Psal o ní i Paulo Coelho.

A co takhle si třeba prohlédnout historický akvadukt v Segovii ve středním Španělsku, který je pro svou zachovalost i dnes stále živou upomínkou na časy římských legionářů? To může být dalším zajímavým bodem do vaší mapy při dobrodružném tažení v zemi bláznivého Don Quijota a neméně šílených malířských géniů Salvadora Dalího či Pabla Picassa. Když už narážíme na umění: v hlavním městě Madridu se nachází Prado - jedna z největších světových malířských galerií, která funguje už přes 180 let. Hřích to nevidět!

Pro milovníky turistiky cítíme potřebu zmínit, že Španělsko je také jednou z nejhornatějších zemí v Evropě. Na vlastní oči se můžete přesvědčit například na severu země u Picos de Europa, vápencových štítů protkaných pestrobarevnou zelení v malebných údolích a soutěskách. Jak je překonat? V raftu? Na kole? Pěšky? To už záleží jen na času a chuti. 

Pokud si chcete dosyta užít opravdu všechny dary této prosluněné a uvolněné země, výlet na pobřeží ostrova Formentera ležícího poblíž známého dějiště letních festivalových akcí ostrova Ibiza vás rozhodně potěší dlouhou pláží s bílým pískem. Tam si rozhodně nebudete s ostatními lidmi šlapat po hlavě.

Španělsko zajímavosti

 1. Je to země druhého nejrozšířenějšího jazyka na světě.  Na světě je asi  440 až 570 milionů rodilých mluvčích španělského jazyka!
 2. Španělsko je jedinou evropskou zemí, která má fyzickou hranici s africkou zemí.
 3. Španělsko se může pochlubit třetím největším počtem míst světového dědictví UNESCO. Aktuálně jich je 47.
 4. Poprvé obepluli svět Španělé až v letech 1519 až 1521.
 5. Španělsko se skládá z více samosprávních území, kde se mluví různými jazyky. Např. Galicie je více keltská, v Baskické oblasti se mluví baskicky, což se nepodobá žádnému evropskému jazyku.
 6. První román v tomto slova smyslu je připisován španělskému autorovi Miguelu De Cervantesovi. První díl románu Důmyslný rytíř don Quichote de la Mancha napsal během pobytu ve vězení v letech 1597–1602. Vydán byl v lednu 1605 v Madridu.
 7. Ve španělském Madridě se nachází nejstarší restaurace na světě. El Restaurante Botín byla otevřena v roce 1725. O tom, co dále v Madridu vidět a zažít, se inspirujte v našem článku.
 8. Muslimové vládli ve Španělsku po dobu pěti století.
 9. Španělé mají v kostech asi zakódovanou dlouhověkost. V průměru se dožijí 82 let.
 10. V malém městečku Coria Del Rió žije cca 700 lidí s příjmením „Japón“.
 11. Věděli jste, že španělská národní hymna je beze slov?
 12. Asi 45 % olivového oleje se vyrábí ve Španělsku, které je také jedním z největších světových výrobců šafránu.
 13. Španělé např. vynalezli sešívačku, mop, kbelík nebo skafandr.

Vše podstatné o tom, co stojí za to vidět, zažít a vědět o Španělsku vám postupně představíme v článcích nalézajících se níže.  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Město Valencia ve Španělsku. - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Překvapí i pobaví. Tahle čtyři místa ve Valencii určitě
Dnes vám dáme tipy na to, jak v jednom z nejkrásnějších měst Španělska strávit báječné chvíle při spojení zábavy s poučením. Připravte se, kulturní výlet po muzeích 3. největšího španělského města začíná.
Las Medulas úvodní
Parky a rezervace
V Las Médulas kvůli zlatu bořili hory. A jak důmyslně!
Na severozápadě Španělska nedaleko města Ponferrada v provincii León se nachází červeně zbarvené chráněné břidlicové pohoří Las Médulas – po 250 let největší zlatý důl v antickém Římě. A také monumentální důkaz lidské vynalézavosti
Montserrat - Cestovinky.cz
Historické stavby
Nacisté hledali v Montserratu Svatý grál. Katalánský klášter oplývá legendami
Hrdina zahnal Napoleonovu armádu, socha činila zázraky, nacistický pohlavár Heinrich Himmler se v okolí snažil najít Svatý grál. Legend vyprávěných o Montserratu je spousta.
Sagrada Familia v Barceloně - Cestovinky.cz
Historické stavby
Top místa Barcelony: středověká čtvrť i dům s balkóny připomínajícími lebky
Barcelona je jedním z nejnavštěvovanějších měst Španělska. Co především sem turisty láká a čím vším se může pochlubit? Podívejte se do ní s námi. U chrámu Sagrada Familia totiž rozhodně neskončíme. 
Alcazar Sevilla úvodní
Historické stavby
Arabové se v Evropě vyznamenali: dali Seville slavný Alcázar
Býval dokonce královským palácem. Alcázar je nejoblíbenější a nejcennější památka nádherného španělského města Sevilla.
Madrid úvodní
Průvodce městem
Živelný Madrid: 8 míst, která musíte vidět
Zatímco Španělsko patří mezi oblíbené prázdninové destinace, o jeho metropoli se toho u nás moc neví. A to je škoda. Ohnivý Madrid má totiž co nabídnout.
Silvestr ve světě
Moderní stavby
Silvestr 2019: 7 tipů pro ty, kteří chtějí přivítat rok 2020 v zahraničí
Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i úvahy o tom, kde ho strávit. Dáváte přednost domácí pohodě nebo cestujete na hory? Jistou alternativou jsou i oslavy Nového roku ve světových metropolích nebo exotické zájezdy k moři.
Svatý Grál - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Svatý grál se přestěhoval. Má pro sebe celé muzeum
Slyšeli jste někdy o svatém Grálu? Pokud milujete knihy Dana Browna, jistě si vzpomenete na jeho mystickou Šifru mistra Leonarda, v níž se kolem svatého Grálu točí snad celý příběh.
Dorset, Británie - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Tipy na nejkrásnější lezecká místa v Evropě
Vyznáváte spíše aktivní dovolenou a ideálně se během ní vidíte „přicucnutí“ ke skále? Pak se inspirujte následujícími tipy na 4 evropské destinace, kde si báječně zalezete a zároveň poznáte další zákoutí Evropy, která stojí za to.
ulice Gran Via v Madridu - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Madrid: Průvodce a zajímavá místa
Město s neuvěřitelnou energií, ve kterém to neustále žije.

Kvízy

Jak se jmenovala použitá technika při dolování zlata v Las Médulas?
Zobrazit odpověď
Ruina montium
Co je Montserrat?
Zobrazit odpověď
Katalánská hora a unikátní klášter postavený přímo pod jejím vrcholem.
Kde stojí slavný palác Alcázar?
Zobrazit odpověď
Ve španělské Seville.
Komu je zasvěcena významná katedrála v Santiago de Compostela?
Zobrazit odpověď
Svatému Jakubovi.
Jak se jmenuje hlavní město ostrova Mallorca?
Zobrazit odpověď
Palma de Mallorca
Královský palác, tržiště San Miguel, galerie Prado. Ve kterém městě to vše je?
Zobrazit odpověď
Ve španělském Madridu.
Který významný malíř se narodil ve španělské Málaze?
Zobrazit odpověď
Pablo Picasso.
Jak se jmenuje nejznámější chrám v Barceloně?
Zobrazit odpověď
Sagrada Familia
Co je svatý Grál?
Zobrazit odpověď
Údajně pohár, který měl zachytit krev umírajícího Krista.
Jak se jmenuje zakladatel fotbalového klubu Fc Barcelona?
Zobrazit odpověď
Hans Gamper.