Cestování > Země > Evropa > Španělsko

Španělsko

Hlavní město: MadridPočet obyvatel: 46, 7 milionu (údaj z roku 2013). Rozloha: 504 782 km² (50. na světě). Úřední jazyk: Španělština. Měna: Euro. Sousední státy: Andorra, Gibraltar, Maroko a Portugalsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Španělska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Španělska déle než 3 měsíce, vzniká pro vás povinnost přihlásit se na příslušném úřadě cizinecké policie v zemi.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Španělském království, Avenida Pío XII, 22 – 24, 280 16 Madrid, telefon: +0034 91 353 18 80, e-mail: madrid@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Španělsko můžeme označit za slunečnou zemi s mnoha kulturními a přírodními rozmanitostmi. Ty se nabízejí po celém Iberském poloostrově. Proto patří dovolená ve Španělsku ke snům mnoha cestovatelů. Země nabízí vše od horských vrcholků až po čisté azurové moře.

Andalusie s jedinečným geniem loci maurské kultury

Andalusii můžeme označit za kraj nádherných maurských památek. Nejznámější z nich se říká „rudý hrad“ nebo také Alhambra. Středověký komplex leží na hranici u města Granady. Odvážlivce bude jistě lákat rozhled z nedalekého zasněženého horského majestátu Sierra Nevada.

Pod andaluským horským sluncem se nachází i starobylé město Sevilla s orientálně zdobeným náměstím Plaza de Espaňa. Mystiku všedního života, oproštěnou od jakéhokoliv metropolitního spěchu, zase lze zažít v křivolakých uličkách v „pueblos blancos“ neboli bílých vesnicích. Kraj je jimi doslova poset.

Gaudího Barcelona a „Karibik Středomoří“ na ostrově Formentera

Na severovýchodě země leží srdce hrdého Katalánska, Barcelona.  Město se pyšní originálními díly slavného architekta Antonia Gaudího. Stále nedokončená Sagrada Familia patří k nejfotografovanějším místům celé Evropy. V podniku s tanečníky flamenca byste naopak neměli fotit, ale spíše se poddávat přímým prožitkům z vášnivého tance. Naopak velmi klidné je jedno z půvabnějších poutních míst na celém světě – galicijská metropole Santiago de Compostela. Psal o ní i Paulo Coelho.

A co takhle si třeba prohlédnout historický akvadukt v Segovii ve středním Španělsku, který je pro svou zachovalost i dnes stále živou upomínkou na časy římských legionářů? To může být dalším zajímavým bodem do vaší mapy při dobrodružném tažení v zemi bláznivého Don Quijota a neméně šílených malířských géniů Salvadora Dalího či Pabla Picassa. Když už narážíme na umění: v hlavním městě Madridu se nachází Prado - jedna z největších světových malířských galerií, která funguje už přes 180 let. Hřích to nevidět!

Pro milovníky turistiky cítíme potřebu zmínit, že Španělsko je také jednou z nejhornatějších zemí v Evropě. Na vlastní oči se můžete přesvědčit například na severu země u Picos de Europa, vápencových štítů protkaných pestrobarevnou zelení v malebných údolích a soutěskách. Jak je překonat? V raftu? Na kole? Pěšky? To už záleží jen na času a chuti. 

Pokud si chcete dosyta užít opravdu všechny dary této prosluněné a uvolněné země, výlet na pobřeží ostrova Formentera ležícího poblíž známého dějiště letních festivalových akcí ostrova Ibiza vás rozhodně potěší dlouhou pláží s bílým pískem. Tam si rozhodně nebudete s ostatními lidmi šlapat po hlavě.

Vše podstatné o tom, co stojí za to vidět, zažít a vědět o Španělsku vám postupně představíme v článcích nalézajících se níže.  

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Býval dokonce královským palácem. Alcázar je nejoblíbenější a nejcennější památka nádherného španělského města Sevilla.

celý článek

Slyšeli jste někdy o svatém Grálu? Pokud milujete knihy Dana Browna, jistě si vzpomenete na jeho mystickou Šifru mistra Leonarda, v níž se kolem svatého Grálu točí snad celý příběh. Svatý Grál je opředen řadou legend i více či méně uvěřitelných historek. Jedno však zůstává neměnné. Nalezen údajně byl a dlouhá léta strávil v kapli ve Valencii. Nyní pro něj bylo nalezeno nové, neméně unikátní místo.

celý článek

Vyznáváte spíše aktivní dovolenou a ideálně se během ní vidíte „přicucnutí“ ke skále? Pak se inspirujte následujícími tipy na 4 evropské destinace, kde si báječně zalezete a zároveň poznáte další zákoutí Evropy, která stojí za to.

celý článek

Město s neuvěřitelnou energií, ve kterém to neustále žije. Celá plejáda muzeí a jiných kulturních atrakcí, historické budovy s úchvatnou elegancí, ale i moderní bary, restaurace, nákupní zóny v kombinaci s typickým španělským temperamentem. Pojďte s námi prozkoumat Madrid pořádně zblízka!

celý článek

Podle jistého Lawrence J. Ryana, Ph.D. z univerzity v Cincinnati v Ohiu jsou manželské páry oddávající se netradiční zálibě v podobě swingers akcí mnohem spokojenější než ty, které se téhle zábavě vyhýbají.

celý článek

Podle jistého Lawrence J. Ryana, Ph.D. z univerzity v Cincinnati v Ohiu jsou manželské páry oddávající se netradiční zálibě v podobě swingers akcí mnohem spokojenější než ty, které se téhle zábavě vyhýbají.

celý článek

Nejkrásnější pláž v Evropě? Fanoušci turistického webu TripAdvisor mají jasno. V loňském roce dali nejlepší hodnocení španělské pláži La Concha v San Sebastianu. Podíváme se, co na ní její návštěvníky fascinuje.

celý článek

Barcelona je jedním z nejnavštěvovanějších měst Španělska. Co především sem turisty láká a čím vším se může pochlubit? Podívejte se do ní s námi. U chrámu Sagrada Familia totiž rozhodně neskončíme. 

celý článek

O co všechno přijde Španělsko, pokud se Katalánsko opravdu osamostatní? Našli jsme pro vás několik nádherných míst na území Katalánska. A co by bylo s národním pokladem, fotbalovým klubem FC Barcelona?

celý článek

Na severozápadě Španělska nedaleko města Ponferrada v provincii Léon se nachází červeně zbarvené chráněné břidlicové pohoří Las Médulas – po 250 let největší zlatý důl v antickém Římě. A také monumentální důkaz lidské vynalézavosti a geniality. Co o něm vlastně víme?

celý článek

Kvízy

Jak se jmenovala použitá technika při dolování zlata v Las Médulas?
Zobrazit odpověď
Ruina Montium
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje zakladatel fotbalového klubu Fc Barcelona?
Zobrazit odpověď
Hans Gamper.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Co je svatý Grál?
Zobrazit odpověď
Údajně pohár, který měl zachytit krev umírajícího Krista.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kde stojí slavný palác Alcázar?
Zobrazit odpověď
Ve španělské Seville.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.