Cestování > Země > Evropa > Chorvatsko

Chorvatsko

Hlavní město: ZáhřebPočet obyvatel: 4 290 612 (údaj z roku 2011). Rozloha: 56 542 km² (123. na světě). Úřední jazyk: Chorvatština (úřední), srbština a italština. Měna: kuna. Sousední státy: Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Chorvatska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Chorvatska déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se k pobytu.  

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republicky v Chorvatsku, Radnička cesta 47/VI (v administrativní budově zvané „ROMEO a JULIE“ v prostorách umístěných v 6. patře)10 000, Zagreb, Republika Hrvatska, telefon: +385/1/6177 246, +385/1/ 6192 105, +385/1/6192 112
e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 - 16.15

Chorvatsko je velmi hojně turisticky navštěvovanou a oblíbenou zemí. A důvod? Možná, že večerní západy slunce nad horizontem neuvěřitelně průzračného Jaderského moře, pyšnícího ho se mořského drahokamu celé země, vám odpoví lépe a výstižněji.  

Jadran, to jsou prosluněné pláže Makarské riviéry, starý přístav v Dubrovníku, zátoky právě zakotvených jacht, tajemné členité ostrovy a miniaturní ostrůvky s pestrým podmořským světem, ale také především čistota celého moře. Slavný oceánolog a podmořský badatel J. Y. Cousteau to svým odborným výzkumem jen potvrdil.  

Jít tam, kde nádherná panoramata tvoří vstup do jiného světa

Kdo bude mít moře už tzv. plné kecky, tak toho možná zaujme divoký horský sever Chorvatska, plný pozoruhodně zvrásněných kaňonů a bělostné vrchy skal, které jsou součástí přírodních rezervací. Zde je také velká koncentrace vápenců a dolomitů.    

Cestovatel, který na sebe nechá plně zapůsobit přírodní bohatství jednoho z 8 národních parků, bude společně se svým fotoaparátem lapen v síti úchvatných obrazů a přírodních scén.

Záhřeb – město, kde se pouliční lampy zapalují stále ručně

Tento zvyk je zachován i dnes ve staré části Záhřebu, v době diodových svítidel, a krásně vystihuje mentalitu lidí hlavního města Chorvatska. Zde si lidé své historie a tradice totiž opravdu váží. Proto architektura z historického období před renesančním šílenstvím je zde cítit velice silně.   

Dalším známým kulturním symbolem Záhřebu jsou dekorativně vytříbené kavárny, kdy dokonce některé z nich pamatují éru bývalé státní mocnosti Rakouska-Uherska.

Chorvatsko je zemí, která vás dokáže vždy něčím novým překvapit. Schválně si projděte naše články a přesvědčte se sami, co všechno o této zemi jste ještě vůbec ani za mák netušili. 

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Právě některé společenské akce, jako třeba koncerty, operu a divadelní představení, si můžou návštěvníci vychutnat v krásné i tajemné atmosféře pulského amfiteátru, který je dnes přizpůsoben kulturním událostem a pojme asi 5 tisíc osob.

celý článek

Stejně jako v kterýkoliv jiný rok sem míří miliony turistů z celého světa. A Česká republika není výjimkou. Jen vloni sem přijelo či přiletělo na 850 000 Čechů, letos se podle posledních odhadů prý návštěvnost ještě o něco zvýší. Víte, o jaké zemi je řeč? Nikoho asi nepřekvapí, že následující řádky budou věnovány Chorvatsku – konkrétně jedné z nejkrásnějších a nejzajímavějších pláží světa, kterou zde najdete.

celý článek

Zamilovaní ho milují. Ostrov Galešnjak jim neučaroval díky prvotřídním službám nebo nějakému kulturnímu programu, rádi na něj jezdí kvůli tomu, jak ho příroda zformovala. Jeho tvar má pro ně zvláštní symboliku.

celý článek

Souostroví Kornati zůstává skryto ve stínu slavných Plitvických jezer. Tento úžasný národní park má však pirátskou historii a velmi živou současnost. Potápěči, ornitologové a milovníci moře se na Kornati často scházejí. Turisté však neprávem upřednostňují jiná zajímavá místa Chorvatska.

celý článek

V nejstarším chorvatském královském městě Nin stojí od 9. století malebný kostelík sv. Kříže pyšnící se titulem nejmenší katedrály na světě. A 4 dny v roce je zde k vidění neuvěřitelný tanec světla a stínu. 

celý článek

Výletní loď může být první volbou, když chcete v létě s přáteli vyrazit na mořskou dovolenou. Ale napadlo vás někdy zamyslet se i nad další variantou mořské letní dovolené, a to na palubě designové jachty? Poznejte jedinečné důvody, které mluví jasně pro ni!    

celý článek

Perla Jadranu je turistickým magnetem jižní Dalmácie. Lidi sem jezdí za sluncem, mořem, atmosférou a především fascinujícími památkami. A jaké, že to jsou?

celý článek
  •  

Kvízy

Kolik rostlinných druhů je k vidění na souostroví Kornati?
Zobrazit odpověď
650.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kolik přesně měří nejmenší katedrála na světě?
Zobrazit odpověď
8, 20 metrů.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Do kterých dvou zemí jezdí Češi nejčastěji na dovolenou?
Zobrazit odpověď
Do Chorvatska a na Slovensko.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Ve které zemi najdete Pulský amfiteátr?
Zobrazit odpověď
V Chorvatsku ve městě Pula.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.