Přejít k hlavnímu obsahu

Chorvatsko

Hlavní město: ZáhřebPočet obyvatel: 4 290 612 (údaj z roku 2011). Rozloha: 56 542 km² (123. na světě). Úřední jazyk: Chorvatština (úřední), srbština a italština. Měna: kuna. Sousední státy: Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Chorvatska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Chorvatska déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se k pobytu.  

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republicky v Chorvatsku, Radnička cesta 47/VI (v administrativní budově zvané „ROMEO a JULIE“ v prostorách umístěných v 6. patře)10 000, Zagreb, Republika Hrvatska, telefon: +385/1/6177 246, +385/1/ 6192 105, +385/1/6192 112
e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 - 16.15

Chorvatsko je velmi hojně turisticky navštěvovanou a oblíbenou zemí. A důvod? Možná, že večerní západy slunce nad horizontem neuvěřitelně průzračného Jaderského moře, pyšnícího ho se mořského drahokamu celé země, vám odpoví lépe a výstižněji.  

Jadran, to jsou prosluněné pláže Makarské riviéry, starý přístav v Dubrovníku, zátoky právě zakotvených jacht, tajemné členité ostrovy a miniaturní ostrůvky s pestrým podmořským světem, ale také především čistota celého moře. Slavný oceánolog a podmořský badatel J. Y. Cousteau to svým odborným výzkumem jen potvrdil.  

Jít tam, kde nádherná panoramata tvoří vstup do jiného světa

Kdo bude mít moře už tzv. plné kecky, tak toho možná zaujme divoký horský sever Chorvatska, plný pozoruhodně zvrásněných kaňonů a bělostné vrchy skal, které jsou součástí přírodních rezervací. Zde je také velká koncentrace vápenců a dolomitů.    

Cestovatel, který na sebe nechá plně zapůsobit přírodní bohatství jednoho z 8 národních parků, bude společně se svým fotoaparátem lapen v síti úchvatných obrazů a přírodních scén.

Záhřeb – město, kde se pouliční lampy zapalují stále ručně

Tento zvyk je zachován i dnes ve staré části Záhřebu, v době diodových svítidel, a krásně vystihuje mentalitu lidí hlavního města Chorvatska. Zde si lidé své historie a tradice totiž opravdu váží. Proto architektura z historického období před renesančním šílenstvím je zde cítit velice silně.   

Dalším známým kulturním symbolem Záhřebu jsou dekorativně vytříbené kavárny, kdy dokonce některé z nich pamatují éru bývalé státní mocnosti Rakouska-Uherska.

Chorvatsko je zemí, která vás dokáže vždy něčím novým překvapit. Schválně si projděte naše články a přesvědčte se sami, co všechno o této zemi jste ještě vůbec ani za mák netušili. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Kornati úvodní
Pláže a moře
Kornati: Tiché chorvatské ostrůvky, které skrývaly piráty, dnes slouží nudistům
Souostroví Kornati zůstává skryto ve stínu slavných Plitvických jezer. Tento úžasný národní park má však pirátskou historii a velmi živou současnost. Potápěči, ornitologové a milovníci moře se na Kornati často scházejí.
Nejmenší katedrála sv. Kříže v chorvatském městě Nin v letním slunci. - Cestovinky.cz
Historické stavby
Nejmenší katedrála na světě má 8 metrů a jedno velké tajemství
V nejstarším chorvatském královském městě Nin stojí od 9. století malebný kostelík sv. Kříže pyšnící se titulem nejmenší katedrály na světě. A 4 dny v roce je zde k vidění neuvěřitelný tanec světla a stínu. 
Dubrovník úvodní
Historické stavby
Chorvatský Dubrovník: 6 míst, která v něm milujeme
Perla Jadranu je turistickým magnetem Jižní Dalmácie. Lidi sem jezdí za sluncem, mořem, atmosférou a především fascinujícími památkami. A které že to jsou?
Modré jezero - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Modré jezero fascinuje, a když vyschne, slouží jako fotbalové hřiště
Pravděpodobně každý, kdo míří do Chorvatska, má v hledáčku pobřeží, ať už v kterékoli části této oblíbené dovolenkové země. Byla by ale škoda zůstat jen na pláži, když příroda na pevnině nabízí nejedno překvapení.
ostrov Galešnjak v Chorvatsku
Pláže a moře
Chorvatský ostrov ve tvaru srdce láká zamilované
Zamilovaní ho milují. Ostrov Galešnjak jim neučaroval díky prvotřídním službám nebo nějakému kulturnímu programu, rádi na něj jezdí kvůli tomu, jak ho příroda zformovala. Jeho tvar má pro ně zvláštní symboliku.
lanovka Záhřeb - Cestovinky.cz
Historické stavby
Nejkratší pozemní lanovka je z 19. století a dodnes jezdí. V chorvatské metropoli
V Záhřebu si dnes lanovku zvanou Zagrebačka uspinjača pěkně hýčkají, jako úplný poklad. Jak je dlouhá, proč je hlavně pro obyvatele města důležitá a jak vůbec přišla na svět? Čtěte následující řádky a všechno se dozvíte.
Pohled na chorvatský Dubrovník
Pláže a moře
Nejkrásnější chorvatská letoviska, kde je dovolená pravým a nefalšovaným zážitkem
Chorvatsko je pro mnoho Čechů synonymem té pravé letní dovolené. Na špici oblíbenosti se drží již dvě desetiletí. Každoročně sem míří statisíce turistů z České republiky a další miliony lidí z celého světa. 
Zlatni Rat - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Zlatni rat – pláž, která se hýbe
Každý rok sem míří miliony turistů z celého světa. A Česká republika není výjimkou. Jen vloni sem přijelo či přiletělo na 850 000 Čechů.
arena pula - Cestovinky.cz
Historické stavby
Jeden z nejvýznamnějších amfiteátrů na světě stojí v chorvatské turistické destinaci
Návštěvníci Puly si v současnosti můžou vychutnat společenské akce, jako třeba koncerty, operu nebo divadelní představení v krásné i tajemné atmosféře pulského amfiteátru.
Cres Lubenice Beach 25 - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Pláže a moře
5 Jedinečných důvodů, proč plavbu na zaoceánské lodi s přáteli vyměnit za jachtu
Výletní loď může být první volbou, když chcete v létě s přáteli vyrazit na mořskou dovolenou. Ale napadlo vás někdy zamyslet se i nad další variantou mořské letní dovolené, a to na palubě designové jachty?

Kvízy

Kolik rostlinných druhů je k vidění na souostroví Kornati?
Zobrazit odpověď
650.
Kolik přesně měří nejmenší katedrála na světě?
Zobrazit odpověď
8, 20 metrů.
Čím je netradiční někdejší jugoslávské vojenské letiště Željava?
Zobrazit odpověď
Jedná se o "podzemní letiště" uvnitř tunelů vyražených v hoře.
Ve které zemi jezdí nejkratší pozemní lanovka?
Zobrazit odpověď
V Chorvatsku.
Do kterých dvou zemí jezdí Češi nejčastěji na dovolenou?
Zobrazit odpověď
Do Chorvatska a na Slovensko.
Ve které zemi najdete Pulský amfiteátr?
Zobrazit odpověď
V Chorvatsku ve městě Pula.

Galerie